Iako je došao kada i tata-mata Golf 7, od samog starta druge generacije lansirane 2012. cee'd i njegovi deri¬vati su prihvaćeni kao potpuno zreli i konkuretni u kompaktnoj tržnici. Međutim, u ofanzivi evropskih kompakata posljednjih nekoliko godina (P308, Astra i Megane) redizajnirani Cee'd kod nas je došao potpuno tiho.
DINAMIČNIJI I UGLAĐENIJI
KIA se u kompaktnoj klasi drži utabanih staza. Pored hatchbacka i karavana i dalje ''gura'' klasični trovratni kupe Pro_Cee'd distanciran od verzije sa pet vrata, što je evropska konkurencija poprilično izgusturala i skoro odbacila iz ponude. Kada je riječ o ''prelaznoj'' – facelift verziji, očekivano je zadržana osnovna forma, a urađeno je tipično osvježenje maske, svjetlosne grupe i maglenki, potencirajući više hromiranih detalja i pročišćenosti sekcija. KIA stil je ostao nepromijenjen, ali je dinamičnost postala izraženija.
Iznutra se stil nije mijenjao, jer je u startu pogođen po ukusu većine vozača u Evropi, ali i u ostatku svijeta. Iz aktuelne perspektive i trendova, maleni ekrančić je prošlost, pa integracija konkretnijeg displaya koji obuhvata kontrole klimatizacije, audio uređaja i postavki vozila, prelazi u fazu neophodnog. Takvo rješenje ujedno čisti šumu prekidača kojih u Cee'du sada već ima viška.
Završna obrada materijala, uklopljenost međusekcija i teflonske presvlake i dalje odišu njemačkom solidnošću, koju ćete itekako cijeniti.
Lagano pomicanje naslona prednjih sjedišta olakšava ulazak u bunker odzada, gdje ima dovoljno prostora za prosječno visoke. Prtljažnik od 380 litara sa zahvalnim bočnim stranicama i dubinom jako je iskoristiv čak i na dužim putovanjima, a jedino treba računati da nema klasičnog rezevnog točka, već pomodni kit za krpljenje probušene gume, koji je u suštini kompenzirao zahvalnu zapreminu gepeka.
DVA LICA
Vodeći se prioritetno prodajnom cijenom, 1.4-litreni atmosferski benzinac sa 100 KS bio je najčešće biran, a znao je ''proći'' i pokoji dizelaš. GDI benzinac sa ubrizgavanjem direktno u cilindar kao jača benzinska opcija bio je anonimus, a s dolaskom downsize turbaka (takođe sa direktnim ubrizgavanjem), postao je čini se davljenik gurnut u vir iz vlastitih redova. No, da li je to zaista tako? Prije nego ga stavimo u okove finansija i uporedimo sa ostatkom motorne ponude, ispričaćemo njegovu stranu dobrih i manje dobrih manira. Prije svega, 1.6 GDi je iznenađujuće tih i uglađen u radu. Brzinu bez pojačane rezonance i vibracija održava od niskih obrtaja radilice poput dizelaša, što se može zahvaliti mudro odmjerenim omjerima u šestostepenom ručnom mjenjaču. Sa 135 KS omogućava Pro_Cee'du da lako prebaci 200 km/h na brzinomjeru i to je u suštini to. Sa svega 164 Nm obrtog mometa pri skoro 5.000 obrataja u minuti radilice, ovaj motor linearno i bez velikog uzbuđenja ulazi u proces harmo-ničnog režanja obrtaja i postignute brzine. Taman kada ga razljutite na visokim obrtajima i krenete upijati rasniji zvuk usisnog benzinca, stigne vas elektronska blokada i vrati vas na početak igre. Shodno vrtnji radilice odvija se i potrošnja, koja ima dva lica. Na prvih 520 kilometara, gdje smo jurili obrtaje i učili manire ovog benzinca, iskapili smo skoro rezervoar i potrošili tačno 52 litra bezolovnog benzina, odnosno 10 litara na svakih 100 pređenih kilometara. Kada smo promijenili ploču i počeli držati obrtaje u donjim vrijednostima potrošnja je spala na 6 litara. Međutim, svaki kilometar odlučnije vožnje, a ovaj kupe tako fino podsjeća na zlatna vremena japanskih automobila iz 90'ih, koja su imala izražen senzibilitet u kretanju i povratnim infomacijama prema vozaču, a uz to sa sigurnošću drži zadati pravac zahvaljujući njemačkom inžinjeringu na podvozju, GDI će vas uvijek podsjetiti da nema milosti sa prihvatljivom potrošnjom.
ATAK NA DOWNSIZE
Finansijska strana otkriva nekoliko lica. Usisni GDI je 2.000 KM skuplji od baznog 1.4 benzinca i povoljniji čak 6.000 KM od jednakoopremljenog turbaka sa direk¬tnim ubrizgavanjem (1.0 T-GDi sa 120 KS). Sa tačke kupovine benzinca ovaj motor ima zeleno svjetlo, pogotovo što proizvođači nakon vrlo kratkog hira za redukcijom potrošnje i CO2 sa downsize ar¬hitekturama izlaz vide u rightsize formatima. Ipak, na pola puta između 1.6 GDi i 1.0 T-GDi benzinaca ulogorio se uvijek poželjni 1.4 CRDi dizelaš sa 90 konja i 240 Nm obrtnog momenta pri 1.500 o/m, koji ne pati od visoke potrošnje, a istovremeno je izuzetno agilan. Zajedničko svima je da KIA daje rekordnu garanciju od 7 godina, a to je i dalje daleko najjajči adut koji dobijete pri kupovini, iako ovaj alat marketinški nije iskorišten koliko bi zaista mogao.
Za gledanje originalnog, članka, molimo, kliknite na donji file!