Quantcast
Channel: Kia.si RSS
Viewing all 91 articles
Browse latest View live

Pobjeda u gostima - Kia cee' 1.6 CRDi Auto Motor i Sport, juli 2012.

$
0
0

U Kiji su jako ponosni na svoju novu veliku naljepnicu Made in Europe, iza koje stoji i potpis poznatog Audijevog dizajnera Petera Schreyera. Prva naljepnica je, dakako, jamstvo od sedam godina zbog kojeg si i Nijemci „režu žile“.

Uglavnom, kažu da je Peter Schreyer jako sretan u Kiji i da se tu nije našao zbog novca, nego zbog slobode i kreativnosti. Više nema strogih VW-ovih ograničenja i šablona, pa sad vidimo koliko znače „slobodne ruke“. Rezultat je odličan i cee'd je ostao jedan od najatraktivnijih kompaktnih modela. Pogotovo kad ga vidimo u novoj, zanimljivoj smeđoj boji. Oduševljava nas izgled prednjeg kraja, a bok vozila otkriva more izlomljenih linija.Prosječnog vozača sada muči što ne može zatvoriti usta i što više ni on neće moći samo tako pljuvati po Korejcima. Novi cee'd je vizualno puno veći od prethodnika, a zapravo je duži samo centimetar. Niži je za centimetar, a trag kotača mu je osjetno proširen. Sprijeda 17, a straga 32 mm pa razmak u oba slučaja premašuje 1,5 metara, što je prilična vrijednost za kompaktnu klasu. Unatoč zadržanom međuosovinskom razmaku, već je tu jasno da je ovo posve nov automobil. S 4,3 metra dužine Kia cee'd je u središtu zbivanja pa nudi i pregršt prostora u kabini. Prema brojkama to je jedan od prostranijih modela u klasi, a solidan je i prtljažni prostor, koji je narastao s 340 na 380 litara. Na prednjim sjedalima mjesta ima za sve uzraste vozača i putnika, a komfor straga iznenađuje čak i kad su prednja sjedala pomaknuta prilično unazad. Dosta prostora ima i za glave putnika straga, gdje vrlo često mnogi „dizajnerski auti“ kiksaju.
 
Centralna ploča ima toliko toga za pogledati i opipati te je doživljaj bogatog uređenja zajamčen. Tako smo i sami tek nakon nekoliko dana otkrili sve opcije koje nudi novi cee'd. Zamislite, ima čak i grijanje sjedala! Broj prekidača na upravljaču (oko 15) u prvi mah nas je uplašio, ali je vožnja pokazala da je ipak sve na svom mjestu.
 
Gotovo smo se zabrinuli kad cee'du nismo našli manu tijekom statičnog pregleda. To je, jednostavno, dobro promišljen auto s dovoljno mjesta, velikim brojem pretinaca i pravim dubokim europskim sjedalima.

1,6 CRDi je na startu miran kao da je neki 2,2-litreni stroj, a komešanja nema ni pri višim okretajima, niti gubi snagu nakon 3500 okr./min.Zamjerki motoru nemamo, ali ono što nas je oduševilo jest ponašanje pod velikim i maksimalnom opterećenjem od 545 kg. To je inače bila boljka „uvoznih“ modela, ali ne i u ovom slučaju. cee'd se s 500 kg tereta spusti, ali se gipki ovjes ne da smesti. Takvog smo ga tjerali zavojitom i neravnom cestom, a problema s ogibljenjem nije bilo. Jednako je dobro upijao neravnine, a upravljanje je ostalo nenarušeno. Naravno, veća masa se osjetila, ali nije bilo onog lošeg osjećaja na upravljaču ili popuštanja kočnica. Da, cee'd je postao jako ozbiljan automobil koji može stati uz bok najboljima čak i kad se ne trudi. Uz sasvim pristojan ovjes, cee'd je vrlo udoban i daje osjećaj više klase.

Mjenjač je fantastično lagan i kao da sam tone u brzine. Pozicije papučica su također dobre, a nema zamjerki ni na preglednost instrumenata. Kako bi i bilo kad su ih dizajneri povećali za 10%!

Dvozonski klima uređaj radi vrlo dobro, a to kažemo zbog opcije „soft“. Naime, tijekom ljeta je vrlo teško držati kabinu ugodno rashlađenom bez agresivnog puhanja hladnog zraka, a opcija „soft“ to omogućuje. Tempomat i limitator brzine sa zgodnom grafikom rade bez mana, a elektronska parkirna kočnica se pravovremeno sama spušta.
 
Zaključit ćemo, nije čudno da su pored odličnih Talijana, čvrstih Nijemaca i drugih europsko nogometno prvenstvo Euro 2012. osvojili upravo Korejci. Da, s ovim vauuuuuu automobilom koji se pojavljivao u reklamama. Odličan posao!

Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite na donji link!
 


Test Kia cee'd 1.6 CRDi EX Style Izgleda bolesno dobro, a tako je i napravljena Auto klub, 21. jula 2012.

$
0
0

Samo mjesec dana nakon Hyundaija i30, na naše je tržište stigla i Kia cee'd. Brat blizanac. No, iako dijele platformu, koriste iste motore i imaju gotovo jednake dimenzije (cee'd je tek centimetar duži), dejavu je uspješno izbjegnut. Zasluga je to Petera Schreyera, dizajnera kojeg su Korejci 2006. preoteli Volkswagenu i postavili ga za šefa svojeg razvojnog centra u Frankfurtu. Nositelj počasnog doktorata Royal College of Art iz Londona, prestižnog priznanja koje su prije njega dobili samo Sergio Pininfarina i Giorgetto Giugiaro, nije škrtario sa svojim talentom. Drugoj generaciji korejskog kompakta podario je osobnosti kao u priči, čemu svjedoče neprestani zavidni pogledi prolaznika ...

Primjetan je i značajan skok u kvaliteti. I to ne samo u odnosu na prethodnu generaciju (predstavljena 2007. i prodana u gotovo 650 tisuća primjeraka), već i u odnosu na hvaljeni Sportage. Premda je SUV na tržište stigao prije samo dvije godine, kada je Kia već započela novu razvojnu fazu. Novi cee'd tako dokazuje da su Korejci nastavili nemilosrdni razvoj ...

Obzirom na suparnike poput VW Golfa, Ford Focusa i Opel Astre možda zvuči pretenciozno, no cee'd ima sve za napad na vrh klase – pouzdane i štedljive motore (dva benzinska i tri dizelska), mjenjače sa šest stupnjeva, dotjeran ovjes, bogatu opremu ... Primjerice, već osnovna izvedba nudi šest zračnih jastuka (i30 samo dva), nakon čega slijedi pet razumno složenih razina opreme i pristojan popis doplata, što je samo još jedan znak prilagodbe europskim standardima. No, pažnju najviše plijene vrhunska izrada i kvalitetni materijali, a kao dodatni mamac tu je i 7-godišnje jamstvo.

Ipak, prvo u oči upada zavodljiv dizajn. Snažno nakošeni prednji poklopac i vjetrobran, mišićavi bokovi i elegantni spojler na stražnjici stvaraju dinamički naboj koji je nedostajao prethodniku. Forma stražnjih svjetala i maleno staklo na petim vratima, doduše, pritom podsjećaju na Astru, ali u mu je prepoznatljivost teško osporiti. Bravo, Schreyeru ...

Za upoznavanje s vozačkim okruženjem potrebno je tek nekoliko minuta. Uz sjedala podesiva po visini (serijski već kod osnovnog modela) i upravljača po visini i dubini, vozaču je lako pronaći idealnu poziciju. Komande su pritom dobro raspoređene, a instrumenti pregledni. Oduševljava i funkcionalnost prekidača – tipke su ugodne na dodir i dovoljan je jedan pritisak za aktiviranje. Doduše, na upravljaču ih je poveći broj, ali nisu nabacane. Na račun toga, ali i umetka od plastike viskog sjaja, kolo presvučeno kožom djeluje čak i luksuzno. Zapravo, teško je pronaći bilo što za premjestiti ili doraditi. Ni poneko iznenađenje, poput prekidača za podešavanje retrovizora, smještenih na prednjoj armaturi i lijevo od upravljača, ne unosi pomutnju.

Vrhunska kvaliteta izrade i korištenih materijala vidi se pritom na svakom detalju. Gumirana plastika prekriva gotovo cijelu armaturu, a posebno su atraktivne presvlake sjedala, koje su kao i obloge na vratima ukrašene detaljima od umjetne kože. Cee'd ne razočarava ni po pitanju prostranosti. Unatoč niže postavljenom krovu, na prednjem sjedalu izmjerili smo odličnih 105 cm u visinu, te 135 u širinu. Ostavljeno je tako dovoljno prostora i između vozača i suvozača, a nudi se i dobar pristup polugama za podešavanje sjedala. S osovinskim razmakom od 265 cm (7 cm više od Golfa). Cee'd je prostran i na stražnjoj klupi. Čak ni treći putnik, kojem pripadne mjesto u sredini, neće rogoboriti.

U prtljažniku smo izmjerili iskoristivih 357 litara, a nešto prostora ima i u podnici, pored Pribora za krpanje gume. Nudi se i mogućnost asimetričnog obaranja klupe, čime se otvara prostor dubine 143 cm.

Uglađeni turbodizelaš 1.6 sa 128 KS nije složen za jurnjavu, makar ubrzanje do stotke od 10,2 sekundi zvuči sasvim pristojno. Kao i maksimalnih 195 km/h ... No u svakodnevnoj vožnji puno više očarava okretni moment od 260 Nm. Ekstremno razvučeni šesti stupanj prijenosa (omjer je I:0,596), idealan je za vožnju autocestom. Premda testni primjerak nije bio opremljen sustavom Start&Stop (nudi se uz doplatu 3250 kn), u gradu smo trošili umjerenih 7 litara, na otvorenim pravcima odličnih 5,6, a na autocesti tek 6,7 litara. Sa spremnikom goriva od 53 litre tako smo brez problema prevalili čak 800 kilometara. Kia za svoj motor zaslužuje samo pohvale.

Druga generacija cee'da profitirala je i od unaprijeđene platforme. Premda je osovinski razmak ostao netaknut, sve ostalo je promijenjeno, a rezultat je 50 posto veća otpornost na torzijska naprezanja. Time su značajno poboljšana vozna svojstva i smanjen prodor vibracija i buke u putnički prostor. Za manje decibela zaslužan je i podebljani vjetrobran (14 posto), elastičniji nosači motora i mjenjača te bogatije korištenje izolacijske pjene, ugurane u krovne nosače. S druge strane, dotjerivanjem ovjesa, širenjem traga kotača (1,7 cm sprijeda i 3,2 straga) i većim ležajevima na prednjim kotačima, dodatno je unaprijeđeno i ponašanje u vožnji. Dobro je što se s opremom Style nude i tri stupnja ukrućivanja električnog serva, što osjetno pomaže bržoj vožnji.

Motoru možda nedostaje zrnce žestine, ali progresivno razvija snagu i s lakoćom se nosi s masom od 1300 kg. Pohvalu zaslužuje i mjenjačs preciznim hodom kroz svih šest stupnjeva.

A pohvalu zaslužuje i ovjes – iako je podešen kako bi pružio udobnost, nije pretjerano mekan i nema naglašenog naginjanja. Pri oštrim ulascima u zavoje kreće u proširivanje putanje prednjim kotačima, ali za korekciju nije potrebno relijaško iskustvo. Osim toga, ESP je precizan i uključuje se samo kada treba.

Ukratko, cee'd ima sve potrebno za uspjeh. Čak i cijenu – osnovna, ali bogato opremljena izvedba 1.4 LX Fun (klima, ESP, pomoć pri kretanju na uzbrdici ...) nudi se za prihvatljivih 99.990 kuna. Barem uz popust od 7000 kuna koji trenutno vrijedi.
 

Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite na donji link!
 

Limuzina za malo novca – test: Kia Rio Sport Sedan 1.25 Novosti, 17. jun 2012. godine

$
0
0

Korejski automobili su u poslednjih nekoliko godina načinili korak od «sedam milja». Za ulazak u prvu ligu svetske auto-industrije Južnokorejcima je trebalo malo vremena, pa su brzinom «munje» stigli u odabrano društvo.
I nova Kia Rio je zadržala filozofiju da za relativno malo novca kupac dobije mnogo toga, svakako više nego kod konkurencije. Izuzetak nije ni Kia Rio Sport Sedan, koju su «Novosti» imale na višednevnom testu.

Iako smo se ranijih godina mrštili (s pravom) na «dizajnerske poduhvate» brojnih auto-giganata koje su «hečbek» modelima kalemile «rep» praveći poprilično  ružnjikave «sedane», već na prvi pogled na malu Kijinu limuzinu, bilo je jasno da inženjeri i dizajneri ove kompanije nisu ništa prepustili slučaju. Prtljažnik je skladno izdvajan, dovoljno prostran (390 litara) i pogodan za, ne mnogo zahtevne, potrebe prosečne porodice.

Teško je napraviti elegantnu limuzinu sa dužinom od 4.365 mm, ali skladne linije ovog sedana, čine da će kupac svakako imati utisak da je pazario «za broj veći» automobil. Novi Rio Sport Sedan dopadljiv je iz svakog ugla ... moderan i privlačan. Prednji deo izgleda veoma sportski, dominiraju skladne svetlosne grupe, koje i zadnjem delu daju atraktivan izgled.

Ulazak u unutrašnjost Sedana dokazuje da su u Kiji još jednom našli pravu računicu: Plastika u kabini nije baš najuglednija, previše je «siva», ali je zato kvalitetna, napravljena da traje i svakako je doprinela smanjenju troškova. A cena automobila, u takozvanom B segmentu je i te kako biti reper za potencijalne kupce.

Vozačevo sedište je udobno, lako se namešta pa ćete vrlo lako zauzeti idealan položaj za upravljačem koji predstavlja prijatno iznenađenje i estetski i funkcionalno.

Ono u čemu Kia postavlja standarde jeste nivo opreme. Mi smo na testu imali najjeftiniji model, sa najmanjim motorom, benzincem od 1,25 litara (85 KS) u kojem standardni paket opreme sadrži klima-uređaj, centralnu bravu sa daljinskim zaključavanjem/otključavajem i alarmom, radio CD sa četiri zvučnika, USB priključak, podizače prednjih stakala. Tu je i šest vazdušnih jastuka, nasloni za glavu na svim sedištima, ABS, ESP, ali i sistem za pomoć pri kretanju na uzbrdici. Priznaćete, teško je, bar na našem tržištu naći automobil u ovom «cenovnom razredu» sa ovakvom opremom.

Kia se ponosi svojom novom paletom motora. Tvrde, na primer, da njihov novi dizelaš troši samo 3,2 litre na 100 km. Na testu smo imali motor sa četiri cilindra izrađen od aluminijuma, opremljen «Dual CVVT tehnologijom» patentom Kije zaduženog za smanjenje potrošnje i emisije štetnih gasova. Nekako već po tradiciji, uvek kada testiramo vozilo Kije, pokušavamo da vozimo što štedljivije i skoro uvek na putnom računaru imamo niže vrednosti od fabričkih deklarisanih. Ovog puta smo rešili da imamo «tešku nogu na gasu» i da vidimo za koliko ćemo «probiti» granicu potrošnje koju deklariše fabrika.
Iako smo uspeli u naumu, prosečna potrošnja na našem testu je iznosila, i dalje prihvatljivih 5,2 litara na 100 pređenih kilometara! Fabrika, da kažemo, tvrdi da je prosečna potrošnja u kombinovanom režimu vožnje 5,0 litara, u gradu tvrde ne prelazi 6,0 a na otvorenom 4,3 litre!

Cena testiranog modela je 10.590 evra, ali kako je kod Kije skoro uvek neka akcija na snazi, najbolje je posetiti neki od Kijinih salona. I naravno, i na ovaj model daje sedmogodišnju garanciju!

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!
 

Test: Kia Rio Sport Sedan 1.4 CVVT www.automotosvijet.com

$
0
0

Da se podsjetimo, prethodnik na testovima, Rio hatchback nas je impresionirao doslovno svime: i upotrebljivošću, i time kako se mali 1,25 litarski benzinac ponaša, i upravljivošću, i ... dosta je toga, a najbolje od svega je bilo vozačko mjesto - kombinacija sjedišta u svom svojem kapacitetu (dimenzije, materijali, tvrdoća) i svega što je vozaču potrebno sa akcentom na oblik, dimenzije i položaj volana. Skoro pa savršeno.

U odnosu na model koji smo vozili (hatcback), ovaj je duži za 32 centimetra, a s obzirom da je prtljažnik porastao, i to prema službenim specifikacijama za čak 100-ak litara čini se da je cijelo rastezanje otišlo u korist povećanja prtljažnika. Da smo u pravu govori i podatak o osovinskom rastojanju koje je identično kao kod hatchback verzije i iznosi 2.570 milimetara. Ovo govori i o samoj namjeni vozila, a ciljana grupa su oni kojima je hatchback verzija nedovoljna kada je u pitanju prtljažni prostor. Mi smo i sa manjom verzijom i prostorom koji nudi za automobil dužine 4.045 mm bili izuzetno zadovoljni.

Sve je skladno iako je osovinski razmak ostao isti. A zadnji kraj - jednostavan. I iako jednostavan ne i  bezličan kao kod nekih modela Seata jer se zadnja svjetla usijecaju i u poklopac prtljažnika, ali idu i ka bokovima vozila i istovremeno se šire što ne može biti neprimijećeno. Svjetla su ta od kojih u dobroj mjeri zavisi vizuelna dopadljivost zadnjeg dijela. čak i smještaj tablice doprinosi jednostavnom i, po našem ukusu, konvencionalnom i nimalo ružnom izgledu zadnjeg kraja. Tablica je smještena ispod odbojnika, a sa strane se nalaze dva duga i uska katadioptera. Pogledajte i krov, nema tu ravne plohe, nego se krov kupeovski savija ka zadnjem kraju.

Odličan položaj vozača, a i oni natprosječni neće imati nikakvih problema sa namještanjem. Osoba visine 1,95, dakle oni "krakati" će se komotnije namjestiti nego i u Toyotinom Avensisu. Paradox? Da, i mi bismo to mislili da nismo bili i u jednom i u drugom. Pored toga što je vozački položaj odličan, sve mu je i nadohvat ruke. I ergonomično. Posebno su nam se svidjele komande klime, gdje su dugmad kojom biramo dio opcija konzolnog tipa, velike površine dodira, a tu su i tri velika okrugla elementa kojima podešavamo brzinu ventilatora, biramo otvore kojima će se upuhavati zrak u kabinu i biramo odnos smjese toplog i hladnog zraka. Sve je do uokvireno klavirskom plastikom, a klima je inače ručna. Ovo je standardni dio opreme! Iznad klime se nalazi i prepoznatljiv audio sistem koji se ugrađuje u Kie. Bar prema dizajnu. Praktično je podijeljen u tri zasebne cjeline, i samim tim što je to tako djeluje kao da je sastavni dio automobila, a neki ugrađeni eksterni uređaj. I ovo pozitivno djeluje na psihu, samim tim na udobnost u automobilu. I tu imam dva elementa za odabir, a to znači da ih je do sada pet (pogledajte F12 Berlinettu unutra i prebrojte okrugle elemente za odabir opcija). Iznad su otvori za ventilaciju, a skroz ispod su dva 12 Voltna priključka, i između njih utor za USB i 3,5 milimetarski audio priključak. Inače centralni dio prednje armature je nešto širi od onoga što bismo očekivali pa se ima osjećaj da se sjedi u automobilu klasu većeg segmenta.

Prtljažnik po deklaraciji Kie iznosi 389 litara. Ne znamo kako su mjerili, ali po našem mjerenju prostora koji se u prtljažniku može iskoristiti, i to u potpunosti ima i dosta preko 450 litara (pogledajte mjere na jednoj od slika ispod). Znate, postoje različiti standardi kako se mjeri veličina prtljažnika. Mi u ovom slučaju pokušavamo da izmjerimo zapreminu nepravilnog geometrijskog oblika sa dovoljnom tačnošću, na način da mjerimo prostor koji bismo mogli kvalitetno iskoristiti za prtljag. Konkretno, Škoda Yeti ima deklarativno 408 litara zapreminu prtljažnika. Upoređujući kataloge i prospekte stekne se dojam da je Yetijev prtljažnik privlačniji za porodicu. NIJE! U odnosu na Yeti, Rio Sport Sedan ima pravi magacin!

Potrošnja je za vrijeme testa bila nešto preko 7 litara. Pri 60 km/h potrošnja je bila nešto ispod 4 litra, a pri 90 km/h u šestom stepenu prenosa tačno 5 litara na 100 kilometara.

Ima veliki prtljažnik, ima dovoljno prostora unutra, a motor koji smo mi imali na testu može poslužiti i za duže rute.

Kao i drugi i ovaj motor ima lanac koji ne spada u potrošne materijale sa preventivnim intervalom zamjene. Dakle nema stavke zamjene zupčastog remena uz pripadajuće elemente što je inače najveća stavka na servisu kod automobila čiji motor ima zupčasti kaiš. I uz sve to imate prostor, imate 7 godina garancije koja je prenosiva na budućeg vlasnika (ili 150.000 s tim da prve tri godine kilometraža nije ograničena). I da, namjerno napominjemo ovo u zagradi u prethodnoj rečenici, a kada i drugi budu imali ovakvu garanciju jasno da ćemo je napomenuti. Kupac treba u saonima automobila biti jedini "centralna figura oko koje se sve okreće", njemu sve treba biti podređeno, pa zašto ne cijeniti ako je "centar kosmosa" i poslije same kupovine. Automobili nam ne služe, bar većini ne služe (nadam se), kao radne mašine. Treba imati i nekog toga zadovoljstva posjedovanja, dozu uživanja, racionalnosti korištenja, a ako Vam ne treba ovoliki prostor, preporučujemo da razmislite, sjednete i provozate manji Rio!

 

Što se tiče crash testova, model sedan nije bio kod Evropljana (Euro NCAP), kod kojih je kraći rio dobio njvećih 5 zvjezdica za sigurnost. No čini se da su Australijanci testirali sve varijante pa evo njihovih ocjena. Na kraju sudar je sudar i u Australiji i Evropi i Zanzibaru! Ocjena je 34,99 od mogućih 37 što je čak 94,6 posto od najveće ocjene, dakle opet najvećih 5 zvjezdica.

Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite na donji link!

http://automotosvijet.com/index.php/test-automobila/5332-test-kia-rio-sport-sedan-14-cvvt

Test Kia cee'd 1.6 CRDi vs BMW 116d, Volvo V40 D2, Ford focus 1.6 TDCi Draž štednje – Auto Bild, 21. oktobra 2012.

$
0
0

Iako Kia mami najpovoljnijom cijenom od 161.990 kuna, može se pohvaliti i najjačim četverocilindrašem ispod poklopca.
 
Kao u Volvu, i u Kiji velik utjecaj ima jedan Nijemac. Dizajn cee'da potječe iz pera Petera Schreyera koji je, između ostalog, za Audi dizajnirao modela A2 i TT. Dobre preporuke. Zato Kia ni ne izgleda kao tipičan Korejac starog kova nego blista poput elegantnog Europljanina.

Kia mnogo toga radi ispravno čime se probija na drugo mjesto ovog testa: nudi mnogo mjesta i varijabilnost, nisku potrošnju, dugo jamstvo i povoljnu cijenu.
 
Zaključak:  Pucanj iz Koreje u prvom smjeru

Kijin kokpit izgleda suvremeno i otmjeno s čitkim instrumentima. Korejci su mnogo toga naučili. cee'd ostavlja dojam najnižom potrošnjom i ponudom prostora sprijeda i na stražnjoj klupi. Onaj kome je važno  mnogo prostora na stražnjoj klupi u Kiji će se osjećati najbolje. Za glavu i koljena ponuda prostora je uzorna. Uz navedeno, s 380 do 1318 litara, cee'd oduševljava najvećim prtljažnikom na testu.

 

Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite na donji link!
 

Novi svetski poredak - Kia cee'd 1.6 CRDi EX Maxx Auto magazin, septembar 2012. godine

$
0
0

Ako izuzmemo prednju masku i farove koji su glavni nosioci agresivne crte „sida“, ostatak vozila deluje čak i konzervativno. Sve je na svom mestu i ništa ne odskače. Ima i detalja koji su možda već viđeni kod konkurencije, ali su, opet, pakovani u jednu jedinstvenu celinu. Za razliku od bratskog i30 i novi cee'd kao da na umu ima potpuno drugačiju klijentelu. Grubo gledano, čini nam se da je strategija korejskog koncerna da sa modelom i30 posebno napadne tržišta Istočne Evrope i Rusije gde ljudi nov automobil pa čak i u ovom segmentu doživljavaju kao čist luksuz i demonstraciju moći i ličnog uspeha pojedinca. Možda iz tih razloga hjundai i30 obiluje krivudavim formama koje skreću pažnju. Sa druge strane, cee'd je daleko uglađeniji i ostavlja dijametralno suprotan utisak. Zbog toga verujemo da će biti zanimljiviji ljudima na zapadu Starog kontinenta. Tu pre svega mislimo na Francusku, Nemačku i Britaniju.

Prednji kraj odaje laki sportski karakter, ali sve ostalo kao da je potčinjeno porodičnoj upotrebi. Slična situacija je i u unutrašnjosti. Sve je mnogo mirnije nego u i30 i sa više ukusa, bez suvišnih detalja, ali sa elementima koji imaju aspiracije ka onome što se naziva premijum segment. U svakom pogledu, osim po pitanju mase, novi cee'd je nadmašio prethodnika. Vožnja je udobnija uprkos velikim aluminijumskim felnama od 17 inča koje baš i ne vole ove naše puteve „u tranziciji“. Nivo buke je značajno smanjen, a kvalitet materijala poboljšan. Posebno bismo pohvalili oplate vrata koje više nisu isključivo od plastike već ima i materijala lepših na dodir poput kože ili platna. Sedišta imaju lep dizajn i pružaju solidnu potporu, a prolaze i test dužih putovanja. Testni automobil imao je i veliki „tač skrin“ (touch screen) ekran u kome je pored obilja multimedijalnog sadržaja smeštena i navigacija koja, za svaku pohvalu, ima i instaliranu detaljnu mapu Srbije i to na ćirilici. Postajemo li mi to deo sveta?

 

Ceo kokpit kao da je usmeren prema vozaču. To je ranije bio specijalitet BMW-a, ali se i Peteru Šrejeru (Schreyer) očigledno dopao koncept pa se malo poigrao i potom pitanju. Ishod je dopadljiv i ne previše nametljiv. Crni sjaj daje znatnu dozu elegancije. Igračka koja nam se svidela jeste TFT displej koji je smešten tačno ispred vozača na mestu brzinomera. Brzinomer je u potpunosti „nacrtan“ na ekranu, a u njegovoj sredini ima prostora za ispisivanje brojnih informacija koje vozilo šalje vozaču. Tu spadaju parametri vožnje, obaveštenje da li ste i sa koje strane izašli iz vozne trake ali i pozdravne poruke kada ulazite i izlazite iz vozila. Električno pokretano vozačko sedište u ovom paketu ima i opciju memorisanja više položaja. Kada ugasite automobil sedište se automatski pomera unazad kako bi vam olakšalo izlazak iz vozila. U ovom paketu opreme dobijate i ambijentalno osvetljenje kabine, ali i područja oko vozila. Ispod retrovizora nalaze se LED diode koje osvetljavaju deo pored vrata, a sa unutrašnje strane kvake se nalaze diode koje osvetljavaju deo oko ručki za otvaranje vrata.
Na zadnjoj klupi ima sasvim dovoljno mesta, a za putnike pozadi iz centralne konzole izvučeni su i ventilacioni otvori, kako bi hlađenje i grejanje zadnjeg dela kabine bilo komfornije. Prtljažnik je narastao na 340 na 380 litara uz nesmanjen komfor za putnike pozadi.

U testnom automobilu nalazio se dizel motor zapremine 1,6 litara sa 128 konjskih snaga sa obrtnim momentom od 260 Nm u rasponu od 1.900 do 2.750 obrtaja. U svakodnevnoj vožnji moćićete potpuno da se opustite i ne brinete o velikim uzbrdicama i preticanjima. Nećete osetiti da vam telo uranja u sedište pri ubrzavanju, ali ćete bez ikakvih problema moći da krenete u regularno preticanje (pri legalnim brzinama) bez bojazni da će mu nestati snage na pola puta.

Uz obilnu upotrebu klima uređaja na beogradskih 40 i više stepeni, test završavamo sa prosečnom potrošnjom od sedam litara. Van grada ta cifra se spuštala za dobrih dva litra, ali nismo uspeli da dođemo do fabričkog proseka od četiri litra. Uz umereniju vožnju, bez klime i sa gorivom koje ne potiče sa naših pumpi verujemo da je moguće doći do te cifre.

Sam se parkira
Model sa testa bio je opremljen i sistemom za asistenciju pri parkiranju. Vozilo samo skenira prostor između parkiranih vozila i daje signal vozaču kada pronađe parking mesto dovoljne širine. Putem displeja se vozaču signalizira u kom trenutku treba da zaustavi vozilo i ubaci u rikverc dok se za upravljanje brine sam automobil.


Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!
 

Putovanje iz lože – uporedni test Kia cee'd i konkurenti SAT+, 25. oktobra 2012. godine

$
0
0

Gledano sveukupno Kijin model nije imao slabih tačaka. Na vrh je dospeo tako što smo sabrali sve poene koje su testirani modeli osvojili, s tim što smo na svakom testu odredili različitu težinu unutar tabele, na osnovu važnosti svakog pojedinačnog testiranog aspekta.

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!

Uporedni test – Kia cee'd vs. Chevrolet Cruze Auto Bild, 7. septembra 2012. godine

$
0
0

Dizajn cee'da (sid) je daleko razigraniji i dinamičniji i, slobodno možemo reći dizajniran da se svidi prvenstveno evropskom kupcu. Ovo i nije neko iznenađenje ako znamo da se cee'd prodaje samo u Evropi, dok je Cruze namenjen prodaji u celom svetu.

Enterijer, tačnije njegov kvalitet je jedna od glavnih vrlina novog cee'd. Naime, najveći napredak u odnosu na prethodnika postignut je prilikom izrade unutrašnjosti cee'da druge generacije. Potpuno novi enterijer svojim kvalitetom i dizajnom može se, bez problema, nositi sa evropskim konkurentima. Osim izgleda enterijera, novi cee'd donosi i niz tehnologija kakve nismo viđali u ovom segmentu. Primera radi, instrument-tabla skupljih verzija je u stvari ekran od tečnih kristala visoke relucije. Grafika i preglednost su vrhunski, čak i po jakom suncu. Takođe, tu je i sistem automatskog parkiranja vozila, upozorenje za prelazak preko isprekidane linije, a i multimedijalni sistem koji uključuje i navigaciju sa mapama Srbije. Posebno je impresivan upravljač prepun raznih komandi.
Cee'dovo savremenije ogibljenje sa multilink sistemom na zadnjoj osovini pokazalo se doraslim zadatku, a dodatno udobnost putnika povećava i dobra, ali zaista dobra zvučna izolacija. Pritom cee'd uz doplatu nudi brojne veoma savremene sisteme kakve cruze jednostavno nema.
Kijin GDI agregat je tehnički prilično zanimljiv i napredan. Ima direktno ubrizgavanje goriva, što iz ugla vlasnika vozila znači nižu potrošnju goriva i neznatno bolje performanse. Sveukupno, performanse i potrošnja su na strani cee'da.

Zaključak

Kia cee'd dizajnom, tehnologijom, bogatom opremom i ponudom motora cilja na kupce koji su doskora izbegavali južnokorejske modele kao inferiorne u odnosu na evropske, a tu je i sada već čuvena garancija od sedam godina kao dodatni argument.

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!
 


Test Kia cee'd 1.4 CVVT EX Style - Pečat evoluciji ProAuto, septembar 2012.

$
0
0

Imamo novi dokaz evolucije i novog »profesora« koji je zaslužan za otkrivanje tog dokaza. Profesor je, dakako, Peter Schreyer glavni dizajner Kia-e, i on je zaslužan za evoluciju bržu od svake koju je zapamtila naša civilizacija.
Dramatični preobražaj krenuo je prvim cee'dom i pro_cee'dom, a sada nas ponovo iznenađuje i to opet ceed'om.
Nova Kia cee'd, čak ni ne liči na stari model. Sve je drugačije. Prednji »nasmijani« dio, sada su zamijenili agresivni farovi obogaćeni LE diodama, a između njih je prilično velika saćasta maska. Donji dio prednjeg kraja čine velika svjetla za maglu koja su uspješno povezana velikim otvorom za zrak. Jasno je da sada cee'd budi puno drugačije osjećaje u posmatračima u odnosu na prethodnika.

Budući da se linija ispod stakala polako diže prema zadnjem dijelu, i zadnja svjetla su postavljena prilično visoko.
Recimo da je donji dio zadnjih svjetala na istoj visini, kao i gornji dio prednjih svjetala. Tako se i dobio neki prividan napadački stav ovog automobila.

Zbog posebnog uređenja oko vozačke pozicije, kabina vozaču nikada neće izgledati kao kabina kompakta, jer sve izgleda kao da je iz većeg automobila. Volan je pun tastera, iza volana je ogromna tabla sa instrumentima, a na dijelu konzole djelimično zakrenutom prema vozaču nalazi se radio/CD/mp3 plejer, tasteri za klima-uređaj i, naravno, ventilacioni otvori. To je svakako standardni raspored elemenata u kabini, međutim, cijeli kokpit potpuno izlazi iz klasičnih oblika kakve viđamo na svim ostalim kompaktima. Štaviše, tako je elegantno i skladno da nas cijeli kokpit pomalo podsjeća na kokpit prethodne generacije Volva S60. Bez obzira na sve, novi cee'd je jedinstven i potpuno nekonvencionalan, ali se ne ponaša kao buntovnik u klasi, nego kao elegantno skrojena mašina, koja bi mogla nositi i bilo kakav drugi »plemeniti« znak na poklopcu.

Cee'd ima veliku i iskoristivu kabinu, koju će najviše cijeniti oni vozači koji imaju još četiri člana porodice. Zadnja klupa može lako primiti troje putnika, a prtljažnik i njihov prtljag. To je prilično neobično, jer cee'd nije prevelik autoobil, što znači da je prostor iskorišten na najbolji način.

Evolucija je primjetna i u ovom slučaju potpuno dokazan. Novi cee'd je prevazišao staru generaciju u svakom smislu, a to znači da je prevazišao i dobar dio kompakta starih dvije ili tri godine. Ovako zaoštren i sklopljen cee'd je jedno od najvećih osvježenja među kompaktima.


Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite na donji link!
 

Test: Kia Rio - gradska štedionica - Novi list, septembar/rujan 2012.

$
0
0

Iza nas je ostao i Karlovac, primicali smo se i Zagrebu i već kad smo pomislili da naprosto ne postoji granica u kojoj će testni Kia Rio 1,1 s dizelskim motorom osjetiti potrebu za „tankanjem“ pojavio se signal za „rezervu“. Iako nam je bilo pomalo krivo, rezultat na testu pokazao se sjajnim – preračunato naš je Rio trošio nekih 4,6 litara na stotinu kilometara. A nije da smo ga štedjeli jer 70 posto od toga bili su autocesta i gradske gužve kad je potrošnja najveća.

Da smo si zadatak dali štedjeti pod svaku cijenu, primjerice i klima je bila stalno uključena, vjerujemo da bismo bez većih problema prešli i – tisuću kilometara. Zahvaljujući i tom motoru još smo se jednom podsjetili kako je KIA jedini proizvođač što na našem tržištu na bilježi pad, već rast. Rio je naprosto sasvim dovoljan obiteljski automobil, dužina mu je iznad 4 metra, a krasi ga i moderan dizajn te dugogodišnja garancija. Materijali u unutrašnjosti su vrlo kvalitetni, a cjelokupna izrada automobila je precizna. Treba li dakle, išta više? Baš i ne.

 Vratimo li se opet ekološkom Riovom motoru, primjerice emisija mu je samo 99g/km, pojavljuje se i jedna mana. Automobil naime nema previše snage tako da se s njim ne treba upuštati u brza pretjecanja kad je potrebno u kratkom roku „nabaviti“ veću snagu. Ne, voziti se treba defanzivno, mirno i umjereno što doduše i sugeriraju svi prometni propisi ovog svijeta.Bio je u paketu opreme „Fun“ sasvim lijepo opremljen.
Karakterizira ga razum i sveobuhvatnost. Pa tako po pitanju sigurnosti pronalazimo ESC, TCS, VSM, ali čak i jedan kod drugih automobila rijedak elektronski sustav – HAC (Hill Start Assist Control) odnosno sustav za pomoć pri kretanju vozila na uzbrdici. O ABS-u, EBD-u ili BAS-u ne treba ni trošiti riječi jer su oni sastavni dio već i bazne opreme velike većine automobila. Kočnice su disk na svim kotačima, uz standardne zračne jastuke tu su i bočni te zračne zavjese. Slijedi ručna klima, audiosustav s komandama na upravljaču, daljinsko središnje zaključavanje, električno pokretanje prednjih stakala zatim USB + AUX priključak za audiouređaj, putno računalo, električno podesiva i grijana vanjska ogledala u boji karoserije te sustav za automatsko gašenje i pokretanje motora.

Cijena tako uglađenog automobila je 108 tisuća kuna. Nije malo, ni u kom slučaju ali riječ je i o najpovoljnijem Riu s dizelskim motorom. S obzirom na simboličnu potrošnju, te uistinu rijetke mane, ako je ne baš uzorna dinamika mana s obzirom da motor ima svega 75 KS pa se od njega i ne mogu očekivati neka čuda, ne bismo se libili dati mu svekoliku podršku. Vremena koja dolaze još će više radikalizirati cijene goriva, a u tom slučaju ovako „posloženi“ Rio dobiva još više na cijeni.

Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite na donji link!

Draž štednje – test Kia cee'd 1.6 CRDi (Auto Bild, 21.10.2012.)

$
0
0

Kao u Volvu, i u Kiji velik utjecaj ima jedan Nijemac. Dizajn cee'da potječe iz pera Petera Schreyera koji je, između ostalog, za Audi dizajnirao modela A2 i TT. Dobre preporuke. Zato Kia ni ne izgleda kao tipičan Korejac starog kova nego blista poput elegantnog Europljanina.

Kia mnogo toga radi ispravno čime se probija na drugo mjesto ovog testa: nudi mnogo mjesta i varijabilnost, nisku potrošnju, dugo jamstvo i povoljnu cijenu.
 
 
Zaključak:
 
Kijin kokpit izgleda suvremeno i otmjeno s čitkim instrumentima. Korejci su mnogo toga naučili. cee'd ostavlja dojam najnižom potrošnjom i ponudom prostora sprijeda i na stražnjoj klupi. Onaj kome je važno  mnogo prostora na stražnjoj klupi u Kiji će se osjećati najbolje. Za glavu i koljena ponuda prostora je uzorna. Uz navedeno, s 380 do 1318 litara, cee'd oduševljava najvećim prtljažnikom na testu.


Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite na donji link!

Test: Kia cee'd (1.4 CVVT i 1.6 CRDi), 15.03.2013 www.automotosvijet.com

$
0
0

Klasik je ovaj crveni, sa benzince, i STYLE paketom opreme. Lijep i jednostavan. Malo promjene točkova, svjetlosnih baterija, klirensa, ..... i skroz drugačiji izgled, doduše i novčanik to osjeti a sve se naziva Maxx paket. Drsko agresivan. Za ovim su jako se često i okretali na cesti.

 

Peter Schreyer koji je zaslužan za vizuelni identitet Kijinih vozila, postao je i Predsjednik Kia Motors-a. Izuzetan napredak za osobu njegove profesije, no očito su vlasnici Kie odlučili da je za to sposoban. Petera je Kia praktično otela Audiju, a mediji ga smatraju najzaslužnijim za napredak koji je Kia postigla posljednjih godina. Ruku na srce do dolaska Schreyera, Kia jedva da je imala išta prepoznatljivo ili originalno. A onda je uslijedilo "upside-down" i sve se iz promijenilo. I da, ako nas pitate, nije Schreyer taj koji je najzaslužniji za sve najbolje što se dešava ovom korejskom proizvođaču. Ne, nije! To su oni vizionari koji su ga vrbovali i doveli u Kiju, a njihova imena skoro pa niko ne zna. Čisto za one koji ne prate, gospodin Schereyer je odgovoran za dizajn jednog Audija TT, onda one "prve nove Bube", a tu su i Audi A4, A3, A6.

Skuplji model je imao paket opreme Maxx, a to se i primijeti. Vidi se i po prilasku automobilu sa ključem u džepu. Retrovozori se šire, uključena LED-ica osvjetljava prostor ispred vrata, osvijetljena je i ručka na vratima, dohvati se, otključa se jer je ključ na udaljenosti manjoj od 75 cm od automobila, nakon sjedanja i pritiska na dugme za paljenje sjedište zauzima prethodno definisani položaj ..... još samo da posluži kafu, novine i upita gdje da nas odveze.

 

Na centralnom dijelu prednje armature smo imali ekran osjetljiv na dodir. Služi kao jedinica na kojoj se pokazuju informacije vezane za audio sistem, ali i navigaciju i stanje veze sa mobitelom i potrebne podatke o vezi i sa mobitela. Pored toga što je osjetljiv na dodir tu su i dva točka koji služe za odabir ponuđenih opcija. Ispod njega pored dugmića za zaključavanje i isključivanje elektronske kontrole stabilnosti imamo još dva - za grijanje prednjih sjedišta. Jačin agrijanja se podešava u tri nivoa jačine. Ispred ručice mjenjača imamo i još dodatna dva dugmića, jedan za isključivanje parking senzora pozadi (za slučaj da se vozi prikolica), a drugi je za uključivanje grijanja volana, a ovo je vjerujte mi na riječ, ugodnije od grijanja sjedišta!

Negdje, neki Auto Magazin, naišao sam članak testa koji se odnosio na cee'd gdje je autor napisao vezano za cee'd i rečenicu "Novi svjetski poredak". Možda to najbolje oslikava stanje koliko su oni koji su vozili automobile koje pravi Kia posljednjih godina, oduševljeni sa njima. Potpuno je pogrešno robovati predrasudama nastalim prije 10, 15 ili 20 godina. Stoga ono "Novi svjetski poredak" možda predstavlja najbolji zaključak ovih testova jer je ovaj cee'd u samom vrhu u svojem segmentu. Ili Golf eliminator? :)

 

 

 

Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite na donji link!

 

http://bit.ly/ZzK6s1

Računa na prvi utisak - Kia pro_cee'd 1.6 GDI SAT+, 11. april 2013. godine

$
0
0

Poslije Kije cee'd (sid) u hečbek verziji sa petoro vrata, a i potom i sportwagona odnosno karavana, na naše tržište stigao je i pro_cee'd (prosid), odnosno varijanta sa troja vrata. Zahvaljujući malim, ali značajnim razlikama, krasi ga jedinstvena pojava. Sportski stil nastavlja se i u kabini, ali ne po cijenu udobnosti i praktičnosti neophodnih za svakodnevnu upotrebu, a sve to prati i zanimljiva cijena.

Tajna prosidove privlačnosti nalazi se u dobro odmjerenim proporcijama, a sportski stil, osim modifikovanog „tigrovog nosa“ na prednjem dijelu, ističe se bočna linija koja se od farova lagano izdiže ka zadnjem dijelu, dok hromirani okvir oko prozora daje utisak više klase.


 

Detalji čine razliku

Kia pro_cee'd ne skriva namjeru da bude prestižan automobil sa pristojnim nivoom luksuza. To je očigledno čim se otvore vrata, a taj utisak komfora u kabini naglašava raznovrsna oprema koju smo zatekli. Atmosfera je elegantna, štaviše i raskošna, pošto je atraktivni izgled djelimično pozajmljen iz veće limuzine Optima. Vozačevo mjesto je komforno, a sa lijeve strane gornje ivice sjedišta, kao kod kupea, nalazi se držač pojasa koji je tu da bi ga vozač lakše dohvatio. Sa desne strane volana je dugme za start motora, tako da nema potrebe da se vadi ključ iz džepa, jer automobil „prepoznaje“ njegovo prisustvo. Na volanu su ponovljene brojne komande sa centralne konzole. Utisku više, odnosno čak premijum kategorije doprinosi veliki ekran navigacije visoke rezolucije i panoramski krov.

 

Po ugledu na višu klasu

Multimedijalni uređaj sa navigacijom, sada integrisan u centralnu konzolu, ima ekran osjetljiv na dodir. Navigacioni uređaj je opremljen kartama evropskih država. Na njegovom ekranu se vidi slika kamere za lakšu vožnju unazad. Vozaču su na raspolaganju i brojne asistencije u vožnji kojih ranije nije bilo. Sa njima smo se već upoznali na cee'du. Na primjer, parkiranje može da bude lakše uz pomoć asistenta (Smart Parking Assist System). Zanimljivo je da samostalno može da parkira automobil na obje strane ulice. Od vozača očekuje da ubacuje u prvu brzinu i hod unazad, ali onda preuzima okretanje volana.

Kupe po mjeri porodice

To što je pro_cee'd izgubio dvoje vrata ne znači da mu je umanjena i svakodnevna praktičnost, pa je na raspolaganju prostran i pravilan prtljažnik. Ima  zapreminu od 380 litara, dakle ista je kao kod cee'da, odnosno kod hečbeka sa petoro vrata. Ova zapremina je u skladu sa standardom niže srednje klase, a obaranjem naslona teretni prostor se može povećati. Zadnja vrata su široka, pa se mogu transportovati i veći predmeti.

 

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!

Kia cee'd 1,6 CRDi EX Maxx www.Turbo-portal.com

$
0
0

Oni bar koji su „skupili hrabrosti“ da priđu i pogledaju o čemu se radi, ostali su oduševljeni ukratko rečeno. Za njihov pojam Kia-e kao proizvođača ovo je bio skoro pa nestvaran trenutak. Nema šta, Kia je napredovala i napreduje ogromnim koracima ka naprijed zahvaljujući legendarnom Njemačkom dizajneru P. Shreyeru.

 

A sada nešto o samom motoru kao i vožnji ovog modela. Krenimo redom, dizel motor sa common rail tehnologijom zadnje generacije, četiri cilindra i zapremine 1.582 cm3 uz pomoć turbo punjača promjenljive geometrije razvija dobrih 128 KS pri 4.000 o/min. dok obrtni moment iznosi 260 Nm i prisutan je u radijusu od 1.900 do 2.750 o/min. Neki bi rekli „treba mu dosta vremena da oživi“ ili „da se osjeti velika turbo rupa“, a mi ćemo reći da je kriva motora „ispeglana“ te da udar snage koji je bio karakterističan kod VW-ovih 1,9 TDI motora ovdje i ne osjeti toliko. Automobil se može voziti umjereno u području od 1.500 o/min. radilice motora pa i niže bez posebnog opterećenja po motor, naravno ukoliko se krećemo po relativno ravnoj cesti bez velikih uspona. Nama se svidio, pogotovo u kombinaciji sa odličnim šestostepenim ručnim mjenjačem čiji se stepeni prenosa mijenjaju sa lakoćom. Česte izmjene stepena prenosa nisu neophodne dok za pretjecanja nismo tražili stepen prenosa niže od četvrtog. Dovoljno govori o elastičnosti motora.

 

Potrošnja? Imamo podatak zabilježen našim objektivom koji govori od 4,1 l/100 km na otvorenoj cesti dok se u gradskim uvjetima vožnje zadovoljava sa 5,8 l/100 km. To je nešto više od fabrički deklarisane potrošnje koju smo spomenuli u tabeli tehničkih podataka na samom vrhu članaka. Zapremina rezervoara je 53 litra, to znači da nećete biti stalni posjetioc benzinskih pumpi jer će te sa jednim punjenjem u kombinovanom režimu prelaziti oko 1.000 km. Treba istači da ga za vrijeme testiranja nismo vozili „kao penzioneri“, tako da se izrazimo! Za nas je ovaj motor odličan izbor, mada nismo još probali 1,6 litarski GDI benzinac sa direktnim ubrizgavanjem goriva i snage 135 KS...

Vožnja i ovjes? Vožnja ovog modela predstavlja pravo zadovoljstvo, što zbog samog ovjesa koji propisuje McPherson naprijed te Multi-link nazad, obećavaju jako zanimljivu i ugodnu vožnju eliminišući mnoge poprečne neravnine na samom putu iako se automobil vozi na 17 inčnim felgama i niskoprofilnim pneumaticima, što nas je ugodno iznenadilo. Samu vožnju na jedan veći nivo podiže odlična zvučna izolacije te brojne tehničke delikatese koji su svoje mjesto našle na EX Maxx (najvećem paketu opreme). Za samim upravljačem se našao i jedan veliki fan Mercedes-benz automobila koji nije krio svoje oduševljenje samim boravkom u novom cee'du.

Šlag na tortu je automatsko parkiranje automobila tj. Smart Parking Assist System koji na vozača ostavlja poseban dojam. Ustvari, radi se o tome da automobil sam vrši radnju parkiranja oslanjajući se na parking senzore postavljene oko automobila. Mi smo tu više iz mjere predostrožnosti i potrebno je naše rukovanje papučicama i ručicom mjenjača kako bi radnja bila uspješna. Ovo je veoma korisno, pogotovo za osobe (ovdje mislimo prvenstveno na pripadnice ljepšeg spola) koje imaju problema sa parkiranjem vozila. Radnja je nažalost dostupna samo na paralelno parkiranje, automobil iza automobila ali i veoma uspješna ukoliko se parkirate na uskim ulicama odnosno prolazima (O ovome detaljno pročitati upustvo na našem jeziku koje dolazi sa automobilom).

 

Garancija

Fabrička garancija na sve Kia automobile je 7 godina ili 150.000 km (pa šta prije nastupi) i upotpunosti je prenosiva na buduće vlasnike. Ovo je ujedno i najduža fabrička garancija koju jedan automobilski proizvođač može da ponudi.

Zaključak

Trudili smo se da pronađemo ozbiljnu manu ovom modelu, a to u ovom slučaju može biti samo cijena koja je koliko toliko opravdana količinom ugrađene opreme. Sve ostalo, sam dizajn, kombinacija motor-mjenjač, unutrašnjost te završna obrada zaslužuju najveće ocjene ovoj klasi automobila.

 

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!

http://www.turbo-portal.com/index.php/test/1623-test-kia-cee-d-1-6-crdi-ex-maxx

Izlet u elitno društvo - Kia Optima Hybrid SAT+, 9. maj 2013. godine

$
0
0

A šta to nudi Optima Hybrid? Najpre, veoma dopadljiv dizajn, koji prati porodični i stil predstavljen i na manjim modelima. Osim toga, samom opremom i prostorom za pet putnika i međuosovinskim rastojanjem od 2,8 metara nudi prostranu kabinu. Zahvaljujući činjenici da u zadnjem delu nema centralni greben, iza vozača lako mogu da se smeste tri odrasle osobe i da svejedno ima dovoljno mesta za kolena.

Ipak, najzanimljive u vezi sa ovom limuzinom jeste kako se ona vozi. Najpre, najinteresantniji detalj – do 100 km/h moguće je voziti isključivo na električnu energiju, doduše ako je režim lagan i ako se gas ne stiska naglo. Sa druge strane, ako se iz mesta kreće naglo, kao i u bilo kojoj drugoj situciji u kojoj se ima potreba za punom snagom, zajednički rade električni motor i onaj sa unutrašnjim sagorevanjem – baš kao i kod svakog hibridnog vozila. Zajedničkim radom dva motora dobija se ukupno 190 KS.

 

Dva pogona

Kada je reč o klasičnom motoru, Optimu pogoni dvolitarski benzinac sa 150 KS. Prema rečima Kijinih inženjera, hibridni sistem smanjuje potrošnju goriva za preko 40 km/h. Velika limuzina je u vožnji veoma tiha, čak i u situacijama kada radi benzinski motor, a posebno kada stvar u svoje ruke preuzme električna energija i kada se jedva čuje samo kotrljanje točkovima.

U cilju smanjenja potrošnje goriva, osim naplataka modifikovani su i klima-uređaj i servo-upravljač. Međutim, to se u vožnji ne oseća, pa niti nam je u krivinama upravljač bio tvrd, niti smo mogli da se požalimo na rad klima-uređaja.

 

Performanse: štedljiva, a brza

Hibridni sistem u Optimi nudi performanse koje lako zadovoljavaju i sportski nastrojenog vozača, ali i onog koji sa ekološki svesnim vozilom želi da štedi gorivo. Najpre, 190 KS koliko razvija hibridni sistem dovoljno je za ubrzanje iz mesta do 100 km/h za 9,4 sekunde, dok je maksimalna brzina elektronski ograničena na 192 km/h .

Sa druge strane, kada se vozi umereno, Optima je izuzetno štedljiva. Kada se kreće lagano, moguće je voziti do brzine od 100 km/h isključivo na struju – uz uslov da su baterije pre toga bile pune. U gradskoj vožnji, prema fabričkim podacima, Kia Optima Hybrid beleži prosečnu potrošnju od 5,7 l/100 km, što je izuzetno dobar rezultat za vozilo dugo skoro pet metara i sa masom od preko 1.587 kg. Prosečna potrošnja je još niža i iznosi 5,4l/100 km.

Na novu vrstu litijum-polimernih baterija Kia nudi istu garanciju kao i na celo vozilo, to jest 7 godina.

Kia Optima Hybrid je već i zvanično stigla na naše tržište. Najprej je predstavljena na salonu automobila u Beogradu i na tržištu se nudi sa visokim nivoom opreme po ceni 32.500 evra.

 


Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!

 


Čili papričica - Kia Pro_cee'd GT Auto magazin, jun 2013. godine

$
0
0

Pre nešto malo više od godinu dana na svetskoj promociji novog cee'da u Marbelji sedeli smo sa gospodinom Panu Vainamom, marketing menadžerom evropskog ogranka Kia Motorsa i tada nam je rekao da se spremimo za puno konjskih snaga. Polovinom juna, na severu Austrije, možemo i da isprobamo taj novitet koji nosi skraćenicu GT.

Kija se odlučila da svoje sportsko izdanje predstavi u dva karoserijska oblika. Iako smo u prvi mah pro_cee'd GT i očekivali, GT izvedba cee'da bila je iznenađenje. I to pozitivno. Možete to smatrati ličnim stavom autora teksta, ali generalno cee'd poslednje generacije deluje nam lepše i potpunije od novog pro_cee'da. Priznajemo, to je stvar ukusa, ali ipak smo za prvi deo testa od minhenskog aerodroma do Kicbila na severu Austrije uzeli perla beli cee'd GT. I nismo se pokajali. Iako se od automobila koji u svom imenu nosi skraćeni GT očekuje da je vrlo tvrd i zakleti neprijatelj kamena u bubregu, put smo savladali bez trunke umora. Jeste, znamo to su nemački putevi i pitanje je kakva bi situacija bila na drumovima našim nasušnim. Istog dana smo od Beni Ojena, podpresednika za marketing, saznali da Kijin GT ni je ni RS, ni r ni ST, ni GTI i to potpuno svesno i namerno.

Za pogon ova dva modela Korejanci su izabrali nove GDI motore zapremine 1,6 litara koje su obogatili turbopunjačem. Sve je to dovelo do toga da ova dva GT-a imaju 50 odsto više snage i 60 odsto viši obrtni moment u odnosu na isti motor bez turbopunjača. Malo li je?

Gledano kroz brojke, cee'd do 100 km/h stiže za 7,7 sekundi i ima maksimum od 230 kilometara na čas. Ono što nam se sigurno dopalo jeste elastičnost koja i čini ovaj automobil izuzetno zabavnim za vožnju. Od 60 do 100 km/h u četvrtoj brzini stižete za 5,4 sekunde. U petom stepenu prenosa se za 7 sekunde stiže od 80-120 km/h, a ista brzina u šestom stepenu prenosa postiže se za 8,8 sekundi. U praksi sve to deluje izuzetno veselo i zabavno, naročito ako se tome doda i zvuk izduvnog sistema koji je prilagođen duhu ova dva automobila. Iako glasniji i više sportski, motor u normalnim režimima vožnje je tih i uglađen pa ne stvara zamor prilikom dužih tura.

Što se performansi tiče, cee'd GT bi mogao da stane na crtu uz novi Clio RS 200, međutim i tu se model iz Žiline u mnogo čemu razlikuje. Najpre tu je oslanjanje koje jeste tvrđe od standardnog modela, ali nije toliko sportski „trimovano“ kao što je to slučaj kod klija. Cee'd GT bi najbolje mogao da se definiše kao „hot heč“ za početnike. Dobijete zaista snažan motor koji se rado vrti, a ne morate da se odreknete komfora kada vozite decu u školu ili, pak kada sa porodicom odlazite na letovanje. I možda je tu najveća prednost ove filozofije menadžmenta Kije: Zaista bi bilo neozbiljno tek tako, preko noći, izbaciti model sportskih afiniteta i očekivati da ostane neka mrvica sa stola GT starosedelaca koji već decenijama potvrđuju iznova svoj status. Umesto toga, dobijate najbolji cee'd (i pro_cee'd) koji su ikada napravljeni. Bez ikakvog dvoumljenja možemo da kažemo da su ovo najuzbudljivije Kije koje smo imali priliku da vozimo. Sve u svemu, odlično obavljen posao pod dirigentskom palicom Petera Šrejera. Napravljen je atraktivan automobil koji prilično uspešno kombinuje odlike „hot heč“ automobila sa porodičnim limuzinama. Ostaje samo još da ga probamo i na dužem testu kada dođe u Srbiju. Činjenica je da i zbog cene (koja još uvek nije objavljena) sigurno neće imati veliki udeo na tržištu ali će bez sumnje doprineti da kompletna cee'd i pro_cee'd gama izgleda poženije nego ikad.

 

Novo značenje reči garancija

Prvi put u istoriji jedan sportski automobil, sa visokim performansama ima punu sedmogodišnju garanciju. To uopšte nije zanemarljiv podatak ako se ima u vidu da se ovakvi automobili kupuju pre svega da bi se vozili žustro, a samim tim je ceo automobil izložen daleko većoj „torturi“.


Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji prilog!

 

Nježni snagator - Kia cee'd GT i pro_cee'd GT SAT+, 4. jula 2013. godine

$
0
0

Prvo što su nam u Austriji rekli naši domaćini na međunarodnoj prezentaciji modela cee'd GT (sid) pro_cee'd GT (prosid) jeste da su njihovi automobili priznati kao praktični i pouzdani, ali da nisu bili zadovoljni time što su slabo prolazili u onim oblastima koje bi mogli podvesti pod pojmove „mladalački“ ili „zabavni“. Već ova rečenica nam je odmah najavila šta to jesu GT verzije Kijinih modela, ali i šta nisu. Najpre, one jesu praktične i komforne, kakve su i do sada bile, uz snažan začin mladalačke i sportske šminke i osetno boljih pefrformansi. Sa druge strane, kako su praktičnost i lakoća svakodnevne upotrebe bili imperativ, GT verzije nisu surovi sportisti, poput, RS,  ili GTI verzija konkurenata, koji oduševljavaju performansama i upravljivošću, ali to naplaćuju tvrdim oslanjanjem i osetno slabijim nivoom komfora.

 

 

 

Sportska putovanja

U vožnji od Minhena, na čijem su nas aerodromu čekali brojni primerci modela cee'd i pro_ce'd GT vozeći do Kicbila u Austriji, imali smo priliku za dve potpuno različito kratke test-vožnje. Vozeći obe verzije, i hečbek i kupe, razliku u vožnji nismo osetili. U prvom delu, na nemačkim autoputevima probali smo snagu motora zapremine 1,6 litara i 204 KS, koji se bez problema nosio i sa velikim limuzinama i rasnim sportistima. Od maksimalne brzine koja iznosi 230 km/h, važnije nam je bilo  što je i međuubrzanje ubedljivo, pa je u petom stepenu prenosa od 80 do 120 km/h potrebno samo 7,3 sekunde.

Napuštanjem Bavarske i ulaskom u Austriju ne menja se samo pejzaž, već i način vožnje, pa se brza vožnja autobanovima zamenjuje brdskim putevima punim nezgodnih krivina i serpentina. Za prvi utisak o GT verzijama ovih Kija takva vožnja nam je bila neophodna, jer smo na autoputu otkrili da ovi sportisti nisu tvrdi, ali smo te impresije delom pripisali i dobrom radu nemačkih putara. Međutim u Austriji, zbog deonica na kojima je moguće naći neravnine na magistralama, definitivno smo se uverili da GT Kije nisu tvrde. To nam se  dopalo, jer u vožnji ne zamaraju vibracijama, a sa mekšim oslanjanjem bolje se nose sa „tork stir“ fenomenom (engl. Torque Steer), odnosno tendencijom da prednji točkovi, kada se na izlasku iz krivina naglo stisne gas, proklizavaju i zanose prednji deo.

Sa nestrpljenjem čekamo da neku od ove dve GT verzije vozimo i na stazi centra NAVAK kako bismo u optimalnim ulovima proverili prve utiske, između ostalog i one u vezi s kočnicama.

 

Za nijansu bučniji
Logično, na brdskim putevima u Austriji ima uzbrdica onoliko koliko i nizbrdica, pa su one ujedno i dobar poligon za sticanje prvih utisaka o kočnicama. Naši kažu da su snažne, ali da je osećaj na pedali mekan. U Kiji tvrde da su na njihovim testovima GT verzije zabeležile najbolje rezultate u odnosu na druge modele u porodici, te da im je pri brzini od 100 km/h do potpunog zaustavljanja potrebno 36,4 metra.
Zvuk je takođe važna odlika sportskog automobila. Pri snažnom ubrzanju GT verzije modela cee'd i pro_cee'd su za 10 decibela bučnije od standardnih. To je taman završni detalj ove sportske GT šminke, koje i do sada atraktivne modele cee'd i pro_cee'd učinila zabavnim i bržim, ali ne manje praktičnim.

 

Magično dugme
Tokom putovanja od Minhena do Kicbila, potom penjanja uz Alpe, a u drugom delu dana vožnjom unatrag do prestonice Bavarske, nismo se upoznavali samo sa osobinama motora, već i sa jednom zanimljivom igračkom: Kako se ispred vozača nalazi TFT displej, to je otvorilo mogućnosti za dva različita stila, pa u prvom planu može da bude digitalna simulacija analognog brzinomera, ili se, pritiskom dugmeta GT na volanu, taj deo menja i pretvara u mali informativni centar nalik onom u trkačkim vozilima, pa se pokazuje i raspoloživost obrtnog momenta, pritisak u turbopunjaču, a brzina očitava digitalno.

 

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!

 

Za šminkere bez puno para – Kia pro_cee'd 1.4 CRDi EX Spirit Auto klub, 11.10.2013

$
0
0

Imat ćemo problema – zabrinuto su govorili europski proizvođači krajem 2006., promatrajući tada prvu generaciju cee'da, iznenađujuće solidnog kompakta i to još s (tada) rekordnim petogodišnjim jamstvom. I doista, problemi Europljana (i Japanaca) samo bubre. Sve ljepšim i kvalitetnijim ključnim modelima sa sedmogodišnjim jamstvom, čija je proizvodnja prebačena u Europu, Kia svake godine otkine novi dio kolača, pa danas ostvaruje najveću stopu rasta rodaje u Europi (2012. čak 14,6 posto), i to u doba kada tržište u cjelini pada za više od 5 posto. Sa Kijom, dakle, definitivno više nema šale.

Dodatni zamašnjak držanju dobrih pozicija je novi trovratni pro_cee'd, važan model za Kiju naročito na hrvatskom tržištu, koje je po prihvaćenosti prve generacije bilo među prva tri u Europi (53 posto udjela u prodaji cee'da). Razlog velikim očekivanjima nije samo cijena, niža za 5000 kuna u odnosu na standardnu peterovratnu izvedbu, nego i atraktivan, pravi cupeovski dizajn, snažnije usredotočen na mlađe kupce, koji su i činili većinu publike prvog modela. Pro_cee'd je pritom nešto skuplji od trovratnog, također lijepo skrojenog i30, ali dok Hyundai više sliči standardnom modelu, samo bez stražnjeg para vrata, Kiju krasi originalni stražnji dio pravih kupeovskih proporcija i jače istaknutih ramena. Odmak od standardnog cee'da je očit, a sportski čvrstoj figuri pridonose vidljiva, za četiri centimetra manja visina te središnji stup pomaknut za 22 centimetra unatrag kako bi se dobio prostor za velika vrata i osnažio dojam dinamike. Veliku ulogu u privlačnosti igraju kromirani rubovi bočnih prozora, no dolaze samo u najskupljem paketu opreme EX Spirit. Pečat prednjem dijelu i ovdje daju velika, ledeno bijela diodna dnevna svjetla, unoseći dozu agresivnosti.

I u unutrašnjosti zrači zrelim coupeovskim ugođajem, bez obzira što pogled puca na armaturu i upravljač jednake standardnom cee'du. No, najskuplji paket opreme EX Spirit, koji opako miriši na luksuz, pa čak pomalo i impresionira, te niži strop i položaj sjedenja, daleko odmaknuto prednje staklo i dugačak bočni prozor čine scenografiju koju u prijašnjem pro_cee'du nismo doživljavali u tolikoj mjeri. U to se uklapaju i masivni nosači koji uvelike ograničavaju preglednost pri parkiranju bočno unatrag. Dobar i zapravo nužan oslonac su zato parkirna kamera i senzori, a premda ulazak na stražnje sjedalo nije tako komotan kao u peterovratnom modelu, što je i očekivano, nije ništa manje zahtjevan nego kod suparničkih modela. Ne smeta niti držač sigurnosnog pojasa uvijek izvučen horizontalno prema prednjem dijelu sjedala kao u rasnim coupeima i cabrioletima, jer ga se u slučaju potrebe lako prisloni natrag uz središnji stup. Još više od putničkog prostora profitira prtljažnik (+40 litara), koji sa svojih 380 litara sada pruža uporabljivost klasičnog obiteljskog kompakta. Praktičnost niti u putničkom dijelu nije potisnuta u drugi plan, pa mjesta za sitnice ima dovoljno, veliki instrumenti među najvećima u klasi jasno su osvijetljeni i pregledni, a tipke, čija brojnost otprve može zbuniti, zaprave su jednostavne i logične za korištenje, pa nije potrebno puno vremena da se pohvataju sve njihove funkcije. Općenito je položaj za upravljačem iza daleko odmaknutog vjetrobrana coupeovsko opušten, a visoku ocjenu zaslužuju i kvalitetne plastične površine, tek ponegdje u odnosu na klavirski lak i krom možda prejednostavne. Izrada? Precizna i na visokoj razini, a temeljit pristup primjećuje se  i u detaljima poput mekanog zatvaranja vrata i poklopaca, ali i izuzetno dobro prigušenog rada motora. Zvuk mu je uvijek ugodan, uglađen i tih, čime nas pro_cee'd podsjeća na Volkswagen Golf.

Doduše, može se činiti da 1,4-litreni dizelaš sa 90 KS kapacitetima nije u skladu sa sportskom fasadom koja ga okružuje, što donekle i jest istina, ali u aktualnim tržišnim prilikama bit će to adekvatan izbor za kojim će mnogi posegnuti. I neće zažaliti. Premda motor nije predviđen za jurnjavu i nedostaje mu žustrine, pa više naginje mirnoj i smirenoj vožnji, u trenucima kada zatreba povuče dovoljno snažno, ujednačeno i bez zastajkivanja, pa čak ostavlja dojam većeg i snažnijeg motora nego što jest. Zasluge upućujemo turbini promjenjive geometrije, ali od velike koristi je i solidan okretni moment od 220 Nm već na 1500 okretaja. Zato niti kretanja u pretjecanja, posebice od trećeg do petog stupnja, rijetko zahtijevaju spuštanje u niži stupanj. Limit kapaciteta izlazi na vidjelo pri najvišim brzinama ili forsiranoj vožnji, ali za normalan ritam dizelaš sa 90 KS je sasvim pristojna mjera. Za pohvalu je i što tako mali motor dolazi u kombinaciji s preciznim mjenjačem sa šest stupnjeva, pomoću kojeg na otvorenoj cesti potrošnja može pasti na 4,5 litara, a na autocesti na manje od 6. Šesti stupanj smanjuje broj okretaja (pri 100 km/h motor radi na samo 1900min) što znači i veću tišinu, komfor i ugodu u vožnji.

Ovjes je neobično udoban i na lošim cestama, a za dva centimetra širi trag prednjih kotača, te čak za tri stražnjih u odnosu na obični cee'd, umiruje ponašanje i smanjuje potrebu rada upravljačem pri brzoj vožnji neravnom podlogom. Istovremeno, spušta težište, pa je i ponašanje u zavoju neutralnije i čvršće nego u peterovratnom modelu. Premda dinamika podvozja u sklopu sa 16-colnim gumama nema sportske pretenzije, grip je odličan, a naginjanje i podupravljanje umjereno, pa se i u kombinaciji s osnovnim dizelskim motorom osjeća da je riječ o dobro osmišljenom coupeu. Upravljač jest možda nijansu pretanak i lagan, ali mogućnost podešavanja i tvrdoće, naročito prebacivanjem iz programa Normal ili Comfort u Sport, poboljšava osjećaj. Na najvišim brzinama i ravnom pravcu pro_cee'd se drži čvrsto i sigurno, upravljačem ne treba apsolutno ništa raditi, pa uz ugodno nisku buku motora i karoserije ostavlja dojam temeljitosti i masivnosti svojstvene europskim modelima. Kočnice ne daju mjesta primjedbama, posebice finoća doziranja kočne snage.

A čini li vam se 132.000 kuna previše za dizelski pro_cee'd upakiran svom mogućom opremom, pogled na cjenike europskih suparnika brzo će vam promijeniti mišljenje.

 

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!

Maneken - Kia pro_cee'd 1.6 GDI EX Style Vrele gume, oktobar 2013. godine

$
0
0

Odmah, već na prvi pogled, jasno je da se radi o verziji sa naglašenijim sportskim izrazom u odnosu na hečbek sa petoro vrata.

Odbojnici izgledaju agresivnije, zadnji deo izgleda mišićaviji, a gril hladnjaka je uži. Ne možemo a da iznova ne konstatujemo kako je Kia od neuglednih automobila iz prošle decenije došla do toga da proizvodi možda i najatraktivnije četvorotočkaše današnjice, naravno, u klasama kojima njeni automobili pripadaju.

„Mišićava“ estetika

Što se dimenzija tiče, pro_cee'd je u gabaritima svog „brata“ sa petoro vrata, ali ono što se odmah primeti je njegov niži stas. Pro_cee'd je čak 40 mm niži. Samim tim, njegov stav je naoštreniji i agresivniji, a njemu doprinose i široko postavljena svetla za maglu i zaobljene linije zadnje svetlosne grupe. Odsustvo bilo kakvih bočnih lajsni dodatno doprinosi atraktivnom sportskom minimalizmu Petera Šrejera (Peter Schreyer). Ovaj automobil se retko kome neće svideti.
Dizajn enterijera je takođe atraktivan i odiše kvalitetom. Možda se ne odlikuje dizajnerskim egzibicijama kao spoljni izgled, ali sportska nota je sjajno ukomponovana sa standardima koji vladaju u C segmentu. Generalno, kada je enterijer u pitanju, u današnjoj automobilskoj industriji vlada izvesna doza konzervativizma, verovatno i povezana sa štednjom, tako da je pro_cee'd i na ovom planu iznad proseka.

Praktičnost ispred performansi

Iako se za nijansu bolje vozi od cee'da, i ovaj automobil je pre svega namenjen za duža putovanja pri kojima donosi sjajan komfor. Mada su naginjanja karoserije u krivinama prisutna, uglavnom je sve pod kontrolom, ali oni koji su u potrazi za uličnim trkačem neka potraže model sa sufiksom GT.
Pro_cee'd je praktičan automobil, bez obzira što ima jedan par vrata manje u odnosu na cee'd. Prtljažnik takođe raspolaže sa zapreminom od 380 l, odnosno 1225 l kada se polože nasloni zadnjih sedišta. Prednja vrata su 270 mm duža u odnosu na ona kod cee'da, što osigurava lak prilaz zadnjim sedištima. Mesta za glave i noge odraslih putnika ima na pretek.

Uglađeno i glatko

Automobil na našem testu je pogonjen 1,6 litarskim benzinskim GDI motorom sa 135 KS. Njegova linearnost je već legendarna, ali isto tako i kultura rada i uglađenost. Do „stotke“ mu je potrebno 9,9 sekundi, a maksimalna brzina iznosi 195 km/h. Da bi ste ga vozili u tom stilu, obrtaji moraju da se drže prilično visoko. Tada ovaj motor prijatno reži i donosi vam impresiju da se zaista nalazite u jednom sportskom automobilu. Menjač je šestostepeni manuelni sa odlično kalabrisanim prenosnim odnosima. Bez obzira što se ne radi o hot hatch modelu, uživanje u vožnji se može oceniti pozitivnom ocenom.

Rezime

Kia pro_cee'd sa 1,6 litarskim benzincem u Style paketu opreme košta 16.140 evra. Dakle, za relativno pristojan novac dobijate veoma atraktivan, upotrebljiv hečbek, dokazane pouzdanosti i kvaliteta. Style paket opreme je prilično bogat, i u njega su uključene komponente poput dvozonskog klima uređaja, sedišta u kombinaciji tkanine i eko-kože. Ljubitelji estetike za koje nekako smatramo da će biti najčešći kupci ovog automobila, moćiće da uživaju u spoljnjem dnevnom osvetljenju u LED tehnologiji, i klavir crnim detaljima u unutrašnjosti. Dark Chrom paket podrazumeva rubove okvira stakala, dodatno zatamnjena zadnja stakla, kućišta prednjih svetala za maglu i rub maske motora u tamnom hromu. Nikako ne treba zaboravitii sedmogodišnju garanciju, odnosno garanciju na 150.000 pređnih kilometara. Sve što pro_cee'd donosi, daje mu garanciju da će nadmašiti tržišni uspeh prethodnog modela. Najveći adut ovog modela je dizajn, a to je parametar koji najčešće prodaje automobile u Srbiji, što znači da samo treba spojiti dva i dva.

Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!

Ljepota i kvalitet pod jednim krovom: pro_cee'd 1.6 GDI TopSpeed, juli 2013. godine

$
0
0

Pre nekoliko godina, tačnije prilikom promocije modela Sportage (sportidž), proizvođač je najavio početak strategije prema kojoj će njihovi automobili u budućnosti biti sve kvalitetniji i lepši. Da dizajn igra možda i presudnu ulogu u pozicioniranju sve ambicioznijeg automobilskog brenda, sugeriše i to što je za predsednika Kije imenovan šef dizajnerskog odeljenja Peter Šrejer (Schreyer). Ovakav poslovni potez dobija na težini ako se ima u vidu da je posredi prvi slučaj da na čelu kompanije sa Dalekog istoka stoji neko ko nije Korejac. Minuli rad priznatog nemačkog dizajnera nije ostao nezapažen ni u Kiji, niti na tržištu koje sve bolje prihvata atraktivnu paletu njegovih proizvoda, naročito u Evropi. Prvi model koji je otvorio vrata hrabrim dizajnerskim poduhvatima bio je upravo pro_cee'd (prosid), prvenstveno zbog dinamične linije koja je hečbek, odnosno kompakt sa troja vrata vizuelno približila formi kupca.

Sa dolaskom druge generacije, pomenute karakteristike Kije pro_cee'd postale su još izraženije. Proverena osnova sada je obogaćena još dinamičnom formom, a pride je našminkana modernim detaljima. Izgled prednjeg dela definišu svetlosne grupe „pojačane“ dnevnim LED osvetljenjem, u kombinaciji sa agresivnom „tigrovom“ maskom hladnjaka. Fizionomija „lica“ na pravi način nagoveštava atraktivan izgled čitavog automobila. Naravno, to je tek početak priče o atraktivnom dizajnu, a ona se nastavlja bočnom formom koja naglašava dinamičnost. Rastuća bočna linija i male staklene površine pozadi ostavljaju utisak da je automobil u pokretu čak i onda kada stoji u mestu. Tome na svoj način doprinose još neka rešenja poput zakošenog vetrobranskog stakla i spuštenog „nosa“. Budući da je testirani primerak stigao u beloj boji, pomenute estetske karakteristike još više dolaze do izražaja.

Ali, Kija nije napravila napredak samo u domenu izgleda karoserije, već i po pitanju onoga što se krije u unutrašnjosti. I tu bez dileme može da se prepozna kvalitet. Dobra selekcija materijala i veoma precizna završna obrada odmah stavljaju do znanja da su Korejci posvetili posebnu pažnju izradi enterijera. Kokpit je moderno osmišljen, sa centralnim grebenom orijentisanim ka vozaču, što je za svaku pohvalu. Sedišta su prilično tvrda, ali su isprojektovana tako da dobro prihvataju telo. U enterijeru dominira crni trim koji je periodično osvežen svetlijim tonovima, sa estetske strane sve to daje veoma dobar, da ne kažemo odličan utisak. Ista je stvar i sa ergonomijom koja ne ostavlja mesta kritikama. Sve komande su optimalno raspoređene – ručica šestostepenog menjača je na dohvat ruke, pedale su na dobroj korelaciji sa pozicijom sedišta. Instrumenti su jasni i pregledni, svetle belom bojom koja dodatno apostrofira crvene „cajgere“.

U automobil se inače nešto teže ulazi i iz njega izlazi, prvenstveno zbog niskog sedenja, koje je u skladu sa nižom siluetom čitavog automobila. Podsetićemo, pro_cee'd je za 40 milimetara niži od modela cee'd (sid) sa kojim deli platformu. Sa druge strane, prijatno smo se iznenadili ponudom prostora, pogotovo na zadnjim sedištima gde dva odrasla putnika mogu sasvim normalno i bez ikakve teskobe da sede duže vreme. Mi smo naravno najveći deo vremena proveli za upravljačem.

Testirani model pokreće trenutno najsnažniji agregat u ponudi. Benzinac zapremine 1,6 litara sa direktnim ubrizgavanjem raspolaže sa 135 konjskih snaga pri visokih 6.300 obrtaja u minutu. Prilikom lagane vožnje, kada se „vrti“ na oko 2.000 obrtaja u minutu, motor je izuzetno tih i prilično lenj. To je neminovna karakteristika „navijenih“ atmosferskih agregata koji pun potencijal iskazuju tek na višim obrtajima. Konkretno Kia pro_cee'd pokazuje pravu narav kada prebaci 4.500 ob/min. Tada zvuk postaje prodoran, a svaki pritisak na pedalu gasa biva propraćen solidnim ubrzanjima. To se najviše oseća u drugom i trećem stepenu prenosa, a s obzirom da je ručica menjača sportski tvrda i izuzetno precizna, promene stepena prenosa predstavljaju pravo zadovoljstvo za vozača. U domenu upravljanja u Kiji su pokušali da unaprede dinamiku ponudom tri različita režima servo asistencije, tako da vozač u svakom trenutku može da pređe sa normalnog na komforan ili sportski mod.  Što se tiče oslanjanja ono je nešto tvrđe trimovano i to je potpuno u redu budući da nije neudobna, a osim toga ne treba zaboraviti da je ovde reč o atraktivnom hečbeku koji formom koketira sa kupeima.

Zapravo Kia pro_cee'd u globalu ostavlja utisak tvrdog, veoma solidno izrađenog automobila po ugledu na toliko hvaljenu nemačku školu. Sumirajući utiske iz vožnje moramo da se osvrnemo na potrošnju koja varira od uslova vožnje. Ako se vodi računa pro_cee'd 1.6 GDI u gradu troši između osam i devet litara, a na otvorenom i do tri litra manje.

Za kraj, nekoliko reči o ceni ... Najjeftiniji pro_cee'd sa 1,4 litarskim motorom košta od 10.990 evra. Testirani primerak u četvrtom nivou opreme EX Style (stajl) sa kožnim volanom i menjačem, parking senzorima, LED dnevnim svetlima, aluminijumskim točkovima od 16 inča, automatskom dvozonskom klimom, tempomatom, itd, košta tačno 14.340 evra. Rekli bismo, još jedan od mnogobrojnih aduta ovog atraktivnog i odlično opremljenog automobila koji nema čega da se postidi, naprotiv.

Utisak
Sa novom generacijom pro_cee'da u Kiji su potvrdili kontinuitet razvoja, ne samo ovog modela već čitavog brenda, koji krupnim koracima nastavlja da grabi napred.


Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!

 

Viewing all 91 articles
Browse latest View live