Quantcast
Channel: Kia.si RSS
Viewing all 91 articles
Browse latest View live

Veliki test: Kia Stinger 2.2 CRDi AWD GT Line jutarnji.hr, 12.05.2018

$
0
0

Atraktivna korejska coupe limuzina osvaja pojavom i opremljenošću, upečatljivom motorizacijom i ponašanjem u vožnji. Poruka konkurenciji iz prestižnog razreda tako je nesumnjivo odaslana.

Predstavljanje Kije Stinger, prve gran turismo limuzine sa stražnjim pogonom korejskog proizvođača, uzburkalo je mnoge duhove. No, takav potez se zapravo mogao i očekivati. Godine, pa i desetljeća prošla su otkako je ta tvrtka prerasla epitet pristupačnog, ali još uvijek ne sasvim sazrelog dalekoistočnog proizvođača. U međuvremenu se Kia, složit će se svatko, prometnula u kompaniju koja radi odlične, vrlo poželjne automobile u raznim segmentima, a k tome za njih nudi i nenadmašno opće jamstvo od sedam godina. Zato je i logično da ponudu proširi i jednim ovakvim atraktivnim modelom...

Već pri prvom susretu jasno je da Stingera treba promatrati kao svojevrsni izlog onoga što Kia danas zna i umije. I u vizualnom smislu teško je prstom pokazati u dio automobila koji izgleda bolje: karakteristična fastback stražnjica, beskrajna bočna silueta osovinskog razmaka preko 290 cm ili upečatljivo, nikad masivnije izdanje prepoznatljive shark maske hladnjaka sprijeda. Poklopac motora, doduše, nosi dva lažna otvora za zrak, bez kojih se definitivno moglo, no zato treba znati da su okomiti otvori u rubovima odbojnika, tik ispod svjetlosnih sklopova, potpuno funkcionalni i da kroz njih prolazi zrak koji služi za hlađenje kočnica. Uz jako položeno vjetrobransko, ali i stražnje staklo, kao i uske bočne prozore, Stinger nastupa kao oku ugodna i vrlo upečatljiva coupe limuzina koju je u prometu zbilja nemoguće ne zamijetiti. Detalji poput tamnog kroma na okviru maske i kućištima retrovizora pritom mu posebno dobro stoje jer pružaju dodatnu dozu agresivnosti. No, da ne bi sve ostalo samo na vanjskoj šminki, očekivani sportski ugođaj nastavlja se i u putničkoj kabini. Za upravljačem se sjedi baš kako treba, nisko, sportski i točno na pola puta između prednje i stražnje osovine. Kokpit je masivan, materijali i dojam kvalitete izrade u najvećem su dijelu odlični, s tek pokojom iznimkom tvrde i neuglednije plastike, primjerice u središnjem dijelu inače izvrsnog i pod prstima jako udobnog i efektno podrezanog trokrakog upravljača. U elektrificiranim prednjim sjedalima smještaj je doista kraljevski i za iznadprosječno visoke vozače no straga, očekivano, zbog karakteristične padajuće linije krova postaje tijesno za glavu. Prtljažnik je solidan, ali ne više od toga. Prima 406 litara i manji je od onih kakve nudi relevantna konkurencija, no otvara se pomoću struje i da se proširiti preklapanjem stražnjih naslona (40:60).

Uz iznimku paketa GT, rezerviranog isključivo za najsnažniju verziju 3.3 T-GDI, GT Line kojim je bio opremljen testni primjerak najbogatija je oprema dostupna za dizelske, ali i slabije benzinske Stingere. I doista joj je teško naći slabe strane, jer uključuje sustav za izbjegavanje sudara, pomoć pri kretanju na uzbrdici, diodna svjetla za maglu, sportski kožni upravljač, automatsku dvozonsku klimu, sjedala obložena kožom, head-up zaslon... Osim toga, tu su i automatska duga svjetla, kamera za vožnju unatrag, senzor za kišu, aktivni tempomat i limitator... Testni Stinger od doplata je imao samo paket GT Line Limited, vrtoglavo skup (42.000 kn), ali i dobro odabran, jer uključuje doista štošta: diodna svjetla s osvjetljavanjem zavoja, grijanje i hlađenje prednjih sjedala, audio sustav Harman/Kardon, sustav za nadzor mrtvog kuta i kamera od 360 stupnjeva, indukcijsko punjenje telefona... Tu je doista gušt boraviti.

Pod prednji poklopac smješten je poznati 2,2-litreni CRDi common-rail dizelaš sa 200 KS i 440 Nm dostupnih od 1750 do 2750/min. Pored preostale benzinske motorizacije (2.0 T-GDI sa 255 KS i 3.3 T-GDI sa 370 KS) zvuči kao razuman, gotovo štedljivi izbor, dakako ako vam je to bitno. I doista, čak i uz jako dobar automatski mjenjač sa 8 stupnjeva prijenosa (jedina opcija u svakom Stingeru, bez obzira na motorizaciju) uz malo pažnje može biti prilično štedljiv te mu se potrošnja za vrijeme našeg testa kretala od oko 6 i pol do malo manje od 10 litara, ovisno o vrsti prometnice i režimu rada. S konačnim prosjekom ispod 8 litara na koncu smo bili i više nego zadovoljni, no da budemo posve iskreni, moramo priznati da smo ne jednom poželjeli da se naprijed nalazi jedna od benzinskih opcija. Manje gruba i s manje vibracija, koje su posebno primjetne pri aktivaciji start & stop uređaja.

A kako se ovaj Stinger zapravo vozi? Odgovor na to pitanje ovisi o tome s kakvim mu očekivanjima uopće prilazite. Kao dinamična putna limuzina za bezbolno gutanje kilometara upravo je izvrstan: sa širokim tragom kotača i velikim osovinskim razmakom iznimno je stabilan, a aerodinamika (0,323) i izolacija čine ga ugodno tihim i na visokim brzinama. Tome u prilog, između ostaloga, ide i spremnik goriva od čak 60 litara, koji uz malo pažnje omogućava autonomiju od 900 kilometara. S druge strane, ako je nabrušen na onu drugu, čisto dinamičku stranu priče, vozač bi se ovdje mogao malo iznenaditi. Izvorno opremljen stražnjim pogonom, što dovoljno govori o tome kamo točno cilja, u snažnijoj benzinskoj, ali i dizelskoj verziji, Stingera je moguće dobiti i s pogonom na sve kotače.

Opremljen pogonom na sva četiri kotača i automatskim mjenjačem sa 8 stupnjeva prijenosa, Stinger vozaču nudi mogućnost izbora između pet različitih načina vožnje (Smart, Eco, Comfort, Sport, Sport+). Za razliku od dva benzinca u ponudi (2.0 T-GDI sa 255 KS i 3.3 T-GDI sa 370 KS), dizelsku stranu zastupa samo 2,2-litreni CRDI sa 200 KS. Uz malo pažnje može biti štedljiv, ali nije baš uglađen.
Klasična instrumentna ploča je jednostavna i pregledna, a za projiciranje najvažnijih informacija pred vozača tu je i uvijek dobrodošlli head-up zaslon. Stingerov kokpit izgleda sjajno, a takvi su uglavnom i materijali na armaturi, vratima i središnjem grebenu. Iznimku predstavlja tvrda plastika na središnjem dijelu upravljača. Navigacija i ostali podaci multimedijskog sustava u GT Line paketu prikazuju se na središnjem zaslonu od 8-inča. Ozvučenje Harman/Kardon dio je doplatnog paketa.


Automatski 8-stupanjski mjenjač (lijevo) nudi mogućnost izmjene stupnjeva na upravljaču, a uz doplatu su tu hlađena sjedala, bežično punjenje telefona... Izgleda li Stinger bolje sprijeda ili straga teško se odlučiti. Jedini eventualni “minus” ovdje može biti to da dizelske verzije imaju jednu umjesto dvije dvostruke ispušne cijevi.

Sprijeda je smještaj kraljevski i za iznadprosječno visoke vozače, no straga zbog karakteristične padajuće linije krova višim putnicima postaje tijesno za glavu. Prtljažnik je solidan, ali ne i više od toga: s osnovnom zapremninom od 406 litara manji je nego kod sve relevantne konkurencije, ali otvara se pomoću struje, a vrata mu se podižu visoko u zrak.

 

Upoznajte Kia Stinger.


Za gledanje originalnog članka kliknite OVDJE!

 


Prva vožnja – nova Kia CeedAuto Bild, 11. maj 2018.

$
0
0

Krajem juna novi Ceed (sid) stiže kod dilera. Redakcija Auto bilda imala je ekskluzivnu  priliku da provoza novi Kijin kompakt.

U okviru velikog godišnjeg Auto bild događaja »Test the Best« (o kome ćete čitati detaljno u sledećem broju) naša redakcija dobila je jedinstvenu priliku da se nađe za volanom novog kijinog kompakta. Ovaj model je posebno cenjen u Srbiji, jer je do sada nudio zaista dosta za pristojnu sumu novca. Zato nam je među svim drugim modelima na ovom događaju, treća generacija Ceeda bila posebno zanimljiva. Test primerak je bio kamufliran, stoga na ovim fotografijama ipak gledate u model kakav će biti na svojim prvim vožnjama do dilera u junu. Kako bilo, vozili smo ga po stazi punoj krivina, zatim na ovalu, ali i na posebnom poligonu gde se proverava udobnost. Na probi smo imali benzinsku i dizel varijantu.

Ukratko, možete reći sve samo ne Koreja. I molimo vas, ne pominjite činiju pirinča. Jer, ovaj automobil to zaista nije. Novi Ceed je Slovak sa nemačkim korenima. Dizajniran u Frankfurtu, razvijen u Riselshajmu, napravljen u Žilini (Slovačka). Prvi utisak je bio: Ceed je stvarno dobar! Kao mali Stinger sa tim »tigrovim nosom« na prednjoj masci, sa velikim usisima za vazduh, dugačkom haubom, širokim C-stubovima (kao kod golfa). Ali, ova Kia se opasno i snažno bori u segmentu sa best-selerom iz Volfsburga. Dugačka je 4,31 metar, ima 395 litara prtljažnog prostora, mesta za četvoro odraslih, koji ako sede pozadi ne bi trebalo da budu viši od 185 cm.

I zašto bi trebalo da kupite Ceed, a ne golf? Pa, imate sedam godina garancije, što je sedam godina mira. A ova Kia se čak i ne trudi da postavlja standarde i da bude digitalni mag na točkovima. A dobar je automobil!

Počnimo od motora. Tri benzinca (100, 120 i 140 KS), dva dizela (115 i 136 KS), svi do jednog čisti u skladu sa Euro 6d normom. Vozili smo benzinsku verziju sa 140 KS i novim 1.4 T-GDI motorom. Zahvaljujući obrtnom momentu od 242 Nm, gasa uvek ima dovoljno, šestostepeni manuelni menjač radi vrlo precizno, upravljanje odličnog odziva. Dovoljno?

Da, znamo da je Ceed »brat« hjundaiju i30 i da se slično voze. Ali, Kia kaže: prosečna potrošnja 5,4 litree, dok je na kraju našeg testa iznosila 6,7 litara na bord-kompjuteru, dok je i30 sa istim motorom na testu Auto Bilda zabeležio potrošnju od 7,3 litre. Nova Kia Ceed je vrlo solidan, praktičan i jedan sasvim zaokružen i uspešan automobil. Ali, pogledajmo malo i unutra. Digitalan, i navigacija je velika. Instrumenti su vam mali? Kia Ceed nije kotrljajući ajped, već kompaktni automobil stare škole. Ali, sa sobom donosi dosta najmodernije tehnologije. Multimedija reaguje vrlo brzo, navigacija takođe, monitor je podignut tako da je u ravni pogleda vozača, a tu su i kontrole klima-uređaja. Sa pravim tasterima, a ne na dodir ili »svajp«.

A po želji može ponuditi i luksuz: bežično punjenje indukcijom za smartfone, grejanje i hlađenje kako prednjih tako i zadnjih sedišta, tu su automatska duga svetla, upozorenje na umor, održavanje vozila u traci, automatsko kočenje u slučaju potrebe sa opcijom prepoznavanja pešaka. Uz doplatu, nudi se čak i asistencija u slučaju saobraćajnih gužvi, prepoznavanje saobraćajnih traka i održavanje Ceeda na autoputu u svojoj traci, dok samostalno koči, ubrzava i upravlja i tako sve do brzine 130 km/h. Da, to je dobra fora, ali više volimo da vozimo sami.

A sada malo i o dizel agregatu koji smo probali. Reč je o 1,6-litarskom CRDi motoru sa 136 KS, SCR katalizatorom i „edbluom“. Tako bi Kia trebalo da troši 4,1 litru dizela (na bord-kompjuteru je pisalo 4,7 litara), a mi smo iskusili dosta zabave za volanom. Tome je doprineo sedmostepeni DSG menjač sa dvostrukim kvačilom: brze promene brzina, bez trzaja pri startu (čudite se u VW-u? I treba.).

I koja je cena ove zabave? Aktuelni Ceed (kao i hjundai i30) u osnovnim verzijama koštaju ispod 15.000 evra. Ceed sa 140 „konja“ možda bude i preko 20.000 evra.

 

Zaključak:
Ceed je i te kako dobar predstavnik Kije. Novi korejski kompakt je odličan automobil. Tehnički napredan, uzbudljiv za vožnju, startan i udoban. A imate i sedam godina mira.

 

Kia. Prva u kvalitetu.

 

Za gledanje originalnog testa, molimo da kliknete na donji pdf dokument.

 

Vozili smo: Kia Stinger 2.2 CRDi GT Line – poput pravog GT automobila autoportal.hr, 28.04.2018

$
0
0


Baš poput pravog GT automobila, ovaj Korejac zadovoljit će mlade, a još više one u krizi srednjih godina. Potentni dizelskih 200 KS najbolji je izbor gledajući na duge staze. Nakon prve vožnje, sada smo u iscrpnom testu dodatno zagrebali ispod površine i potražili ima li ova atraktivna krstarica lošu stranu!

U rubriku najočekivanijih automobila ove godine, definitivno spada ovaj atraktivni korejski eksponat. Iako smo već pisali i iznijeli dojmove prve vožnje o novom modelu, tek sad slijedi ono pravo. Uvjerili smo se kako je živjeti svaki dan u duhu - Stingera.

Gotovo da nam se teško prisjetiti kada je jedan predstavnik Azije ovako privlačio poglede prolaznika u nekoliko gradova Hrvatske, kroz koje su nas vodile testne rute. Baš to je za rukom pošlo Stingeru, najnovijem modelu iz Kije.

Vožnja ulicama u dnevnim terminima nekoliko puta je izazvala simpatične reakcije drugih sudionika u prometu. Pojedinci su se u tolikoj mjeri znali zagledati, da su propustili proći na zeleno svjetlo stojeći zamišljeno na semaforu.

Dok su noćne vožnje ponudile i konkretne komentare, najbolji je bio onaj simpatičnog gospodina na benzinskoj postaji – "Ja sam bio uvjeren kako je neki novi Maserati ispred mene". Eto, i baš takvi komentari najbolje opisuju atraktivnu liniju novog Stingera. Pogotovo kada dođe, kao i testni u paketu – GT line. Naše mišljenje je da će ovaj automobil budući kupci samo i kupovati u toj izvedbi. Stvarno izgleda upadljivo i posebno agresivno, bilo da je ispred vas ili da ga gledate na retrovizoru kako vam prilazi. Neki će reći kako se pretjeralo s ukrasnim detaljima, posebno istaknutim ''škrgama'' na poklopcu motora, ali stvar je ukusa.

Stinger će svakako zadovoljiti što se tiče prostornosti na stražnjoj klupi. Stinger je zadržao boljku ovakvih modela, straga će viši putnici imati određenih problema s visinom krova.  No, ovo ne smijemo zaboraviti spomenut, teško se možemo sjetiti kada je jedan testni model imao tako dobro oblikovana, a još više udobna stražnja sjedala. Tako da probleme s prostorom za glavu lako opraštamo.

Pogled na ostatak interijera, onaj koji krasi vozačko okružje mnogi su uspoređuju s mix-kombinacijom njemačke trojke. Možemo reći kako je njihovo opažanje dobro, Korejci su iskoristili njihova rješenja, kako izgledom, tako i ergonomijom, a rezultat je i više nego izvrstan.

Stinger i zavojite ceste ne skrivaju uzajamnu ljubav. Odlično posložen ovjes donosi ravnotežu, a ona jamči ugodnu, ali i agresivniju vožnju. Brža vožnja i oštrije reakcije bolje će se uklopiti u Sport i Sport + programu, dok je idealan spoj i naš omiljen izbor bio Comfort način. Oni koji vole biti štedljivi, zasigurno će najviše vremena provesti u ''Eco'' programu, koji osjetno umrtvi Stingera.

Dugački poklopac motora natjerao je inženjere iz Kije da svojim kupcima ponudi i prednju kameru. Testni primjerak tako nam je olakšavao parkiranja i manevre s čak četiri kamere (opcija 360 kamere bila je dostupna također). Podizanje poklopca otkriva zanimljiv detalj ojačanja karoserije, a 2,2-litreni dizelski sklop prilično uglađeno radi. Ne možemo reći da je nečujan, ali prilikom vožnje izoliranost kabine odrađuje odličan posao. Njegovih 200 KS, prilično je uvjerljivo. Velika karoserija ne ubija snagu, a veseli da Stinger ne poznaje pojam – turbo rupe. Dakle, snaga je uvijek prisutna, iako najveću postiže tek na 3.800 okretaja.

Potrošnja na testu je na kraju druženja pokazala brojku od okruglih 8 litara na 100 km. Na otvorenim cestama, spustili smo je na 5,5 litara. Dok je gradska vožnja očekivano najpogubnija, Stinger tada ide do brojke od 9,5 litara dizela.

Kao što smo već u naslovu najavili, možda i najveći problem ovog automobila je cijena (oko 460.000 kuna za testni model). Domaći kupci još uvijek gledaju Kiju kroz prizmu iznimno povoljnih vozila (sličan problem kao što i Škoda ima), a zaboravljaju koliko je ovaj proizvođač napredovao proteklo desetljeće. Još nešto, živimo u podneblju gdje su na cijeni samo modeli iz Njemačke. Dok pišemo ovo, rekli bi da su ovi navodi pogubni za Stinger. No, tako ne misli Kija i njihov "Maserati" s početka priče. Ovaj model jednostavno je previše kvalitetan, shodno tome voljeli bi da prodajni rezultati budu proporcionalni užitku koji ovaj GT model donosi.

 

Upoznajte Kia Stinger.

 

Za gledanje originalnog članka kliknite OVDJE!

 

Test: Kia Rio 1.25 CVVT EX Cityturboportal.ba, 23.05.2018

$
0
0

Na test smo dobili posljednju generaciju Kijinog gradskog mališana, model Rio koji dolazi u svojoj četvrtoj generaciji. Iako javnosti predstavljen 2016. godine na sajmu automobila u Parizu, proizvodnja počinje 2017. godine, a sada je aktuelan i na našem domaćem tržištu. Šta nam donosi novi model, pročitajte u nastavku...
Kia je pokrenula veliku ofanzivu sa novim modelima počevši od sportski orijentisane limuzine Stinger. Novi Rio donosi potpuno novi identitet koji je i dalje prepoznatljiv kao Kia-in. Novi je dizajn sa vana i unutra, dok je tehnika ostala većinom provjerena sa prethodnih modela.

Novi Rio narastao je u svim pravcima. Naprijed je i dalje tzv. „tiger nose“ koji je sada još više diskretan zahvaljujući crnoj lakiranoj plastici koja je pokrila njegove otvore. Motor sada 'diše' zahvaljujući otvorima na braniku. Niži je u odnosu na prethodnika pa sada djeluje znatno robusnije i zanimljivije. Detalj su bočni retrovizori koji se sada nalaze u okviru prozora. Sve ovo govori da se Kia sve više fokusirala na potrebe tržišta starog kontinenta te im za sada uspjeva da održe ozbiljnu dozu znatiželje za ovim gradskim automobilom.

Unutrašnjost je mjesto gdje ćemo naravno najviše boraviti za vrijeme vožnje. Ergonomija je odlična, kao i udobnost za klasu kojoj pripada. Istina, ima tu dosta tvrde robusne plastike ali na svu sreću trenutno ne ispušta strane zvuke koji bi nas mogli iritirati tokom vožnje. Upravljač je novi, dosta dosta ljepši od prethodnika. Ispred Vas su i dalje klasični mjerni instrumenti dok je konkurencija počela nuditi opciju gdje dominiraju ekrani od tečnih kristala sa mnogo zanimljivih opcija. Kia se pobrinula da naglasi centralni dio prednje armaturne ploče sa novim ekranom infotainment sistema koji se odlično uklopio u unutrašnjost.

Mjesto vozača je jako zanimljivo. Pozicija za upravljačem je više nego dobra te Vam je sve ono najvažnije na dohvat ruke. Obzirom da je narastao u odnosu na prethodnika, novi Rio se postavio u sam vrh segmenta kada je ponuda prostora u pitanju. Naprijed se bez problema mogu smjestiti osobe do 1.90 cm dužine bez da nogama, čitaj koljenima, diraju upravljač. Nazad je mjesta dovoljno ipak za dvoje, a prtljažnik je rekorder sa svojih 325 litara. Kome je i to malo, obaranjem zadnje klupe zapremina skače na velikih 980 litara!

Pogonska jedinica je dobro poznata iz prethodne generacije. Ima tek nešto više od jednog litra, tačnije 1,25 litara raspoređenih u četiri cilindra koji isporučuju „atmosferskih“ 86 KS. Dovoljno za neke osnovne potrebe dok ovjes ima daleko veči potencijal, ciljajući na dosta jače pogonske jedinice, koje eto na žalost nisu dostupne kod nas. Uz umjerenu nogu na gasu i nije neki potrošač, a mi smo se na testu zadovoljavali sa prosječnih 5,8 l/100 km. Dobar je to rezultat uzmemo li u obzir da se radi o početnoj ponudi motora te da je motor star skoro deceniju, ali i dalje dosta pouzdan i koristan!?

U odnosu na prethodnika, automobil puno bolje 'pegla' zavoje i jače koči. Samouvjereno da date sebi nešto više prostora ganjajući njegove krajnje mogućnosti (ako to zaista želite...), i kad pretjerate elektronika je tu da Vas bez bilo kakvih problema vrati na put gdje zapravo treba da budete.

Testirani model je bio opremljen petostepenim ručnim mjenjačem koji je bar prema onome što smo vidjeli nekako više orijentisan potrebama u gradu. Bez problema možete 4-brzinom voziti lagano 50 km/h dok na autocesti pri 130 km/h kazaljka okretaja radilice motora ide preko 3.000 o/min. Ovo je pak područje rada motora koje ne obezbjeđuje komfor i ugodnu zvučnu kulisu kada su u pitanju nešto duže relacije. Nedostaje šesti stepen prenosa i to se jako osjeti na otvorenoj cesti, kao i nešto dodatnog obrtnog momenta sa kojim raspolaže njegov stariji brat zapremine 1-og litra.

Cijena i garancija
Kia za sve zemlje svijeta nudi fabričku garanciju od 7 godina ili 150.000 pređenih kilometara pa šta prije nastupi za sva vozila. Uz povoljne uslove finansiranja i aktuelne akcijske ponude modela novi Rio se 'gura' među prve izbore kada je u pitanju alternativa za kupce VW Pola. Cijena testiranog modela iznosi 27.800 KM dok se za vrijeme akcije ovaj model može kupiti već pri 23.630 KM. Vrlo vrlo pristojna cijena za jedan ovakav automobil.

Zaključak
Za kraj možemo reći da je Kia napravila evoluciju odličnog prethodnika. Uz novi dizajn sada je još privlačniji i atraktivniji dok je motorizacija već dobro poznata i pouzdana. Gledajući posljednje testove sigurnosti, nameće se kao jedan od najsigurnijih automobila u klasi sa vrlo dobro proračunatom cijenom. Uzmemo li u obzir fantastičnu Kia-nu garanciju, vjerujemo kako će novi model nastaviti putem uspjeha prethodne generacije.

Prijavite se ne test vožnju i upoznajte Rija.


 

Za gledanje originalnog, članka, molimo, kliknite OVDJE!

 

 

 

Test: Kia Rio 1.25 CVVT EX Citysportsport.ba, 15.05.2018

$
0
0

Prije desetak godina automobilski novinari bi test nove generacije KIA Rio vjerovatno zaključili mišlju da se radi o dobroj alternativi u supermini segmentu, dok je danas situacija sasvim drugačija – zahvaljujući neprestanom radu i unaprijeđenjima, danas bi Rio po svemu mogao biti prvi izbor jer zadovoljava široki izbor potreba koji se traži od ovog segmenta, a donedavno neprikosnoveni Evropski klasici su postala ta „zanimljiva alternativa“

„Novi“ Rio je predstavljen u jesen 2016., i za razliku od prethodne generacije projektovan je sa sasvim drugačijim pristupom i fokusom, pa tako umjesto ranijeg sportski nastrojenog oblika koji vizuelnim elementima (široki C nosači, uski stražnji prozori i bočna linija koja se diže cijelom dužinom bokova) podsjeća na coupe varijante, novi Rio ima vrlo pravilan, skoro pa četvrtast volumen. Rezultat je uvećana iskoristivnost prostora, pa tako novi Rio bez obzira na svega nešto malo veće vanjske dimenzije, u unutrašnjosti nudi prostor sasvim adekvatan za četvero odraslih putnika. Ono što su vrlo euro-centrični dizajneri u KIA postigli je da cijena ponuđenog prostora niti u najmanjem stepenu nije plaćena na štetu dizajna, pa je tako Rio vrlo privlačan auto, koji dodatno razrađuje temu koja se kroz KIA modele provlaći već nekoliko godina, i čini se da uz novi Stinger upravo gradski Rio čini vrh ponude kada je dizajn unutar marke u pitanju.

Jednako uspješan je i u unutrašnjosti, gdje je KIA uspjela da ponudi izvrsnu ergonomiju do sada poprilično rezervisanu za vozila iz Volkswagen koncerna, tako da se vozač i svi putnici osjećaju vrlo ugodno, svako u svom sjedištu. Ako tome dodamo još i ugodnu i privlačnu plastiku na panelima i oblozi instrument table, koja prevazila standarde klase gradskih auta, kao i vrlo upečatljiv dizajn interijera zaključno sa dopadljivim touchscreen multifunkcionalnim ekranom (koji je postavljen na za dizajnere nimalo zahvalnu poziciju), dobija se odličan paket, vrlo zanimljiv širokom rasponu mogućih kupaca, od mladih ljudi kojima će Rio vjerovatno biti prvi novi auto do porodica kojima je potreban drugi auto u garaži, a koji ne žele da se odreknu određenih kvaliteta dostignutih sa (pretpostavimo) prvim većim porodičnim autom. Vrlo iskoristiv prtljažnik od 325 litara zapremine je nešto čemu se raduju i jedni i drugi!

Svoju konkurentnost u supermini segmentu, Rio nastavlja da pokazuje i u vožnji, prije svega dorađenim ovjesom, koji se čini potpuno imunim na udarce pa su tako neravnine na kojima bi se ovjes mogao stresti i neugodno čuti zapravo vrlo rijetke, jer auto i kroz najlošije gradske ulice vozi za svoj segment natprosječno tiho i udobno. Volan je lagan i daje solidnu količinu povratnih informacija, sasvim dovoljno za uobičajene vožnje mada ni prilikom agresivnije vožnje ne predstavlja neki faktor koji bi mogao oneraspoložiti vozača.

Sjajan auto za mlade vozače kojima će dopustiti sigurno savladavanje ispravne tehnike vožnje
Novi Rio odlično vozi, zadnja osovina na danas pomalo zaboravljen način lagano širi putanju u krivinama, tako da ulijeva povjerenje vozaču da može vodeći prednje pogonske točkove kroz krivinu u potpunosti kontrolisati cijeli auto. Takvo podešenje ne može biti rezultat puke slučajnosti, već pomnog pristupa ovjesu, a da se ne radi o slučajnosti već o namjeri inžinjera da Rio učine vozljivijim od prosjeka najbolje govori podešenje ESP, koji dozvoljava lagano proklizavanje stražnjeg kraja kroz krivinu, spreman da uskoči ako vozačeva reakcija ne bude odgovarajuća. Ovako upravljiv i vozljiv Rio je zapravo sjajan auto za mlade vozače, kojima će Rio dopustiti sigurno savladavanje ispravne tehnike vožnje, što je rijetkost u današnje vrijeme kada svjedočimo da se ESP kod mnogih modela preagresivno aktivira čak i u slučajevima potpuno pravilne a sportski nastrojene vožnje.


Dobra stvar je da za razliku od ustaljenog principa gdje nesrazmjerno slab motor spram veličine auta dodatno pogoršava stvari visokom potrošnjom, Rio je u ovom području jednostavno superioran. Na testu, Rio je odbio da u bilo kojim uslovima vožnje potroši više od 7,5 l/100 km, a sam prosjek testa je bio ispod 7 litara na 100 pređenih kilometara bez obzira na obimne gradske vožnje i brže vožnje kroz brdske predjele. Putni prosjek bi se vrlo lako za srednje opterećen auto mogao spustiti na svega 6 l/100 km, što je svakako za pohvalu.

U Bosni i Hercegovini se testni Rio 1,25 CVVT EX City može kupiti po akcijskoj ponudi za 22.941 KM, što je odlična cijena za vrlo dobro opremljen automobil, gdje po mnogim elementima opreme poput automatske klime, kamere za vožnju unazad, tempomata, senzora za kišu, zaokruženog 7“ multimedijalnog sistema sa Bluetooth, alu 15“ točkovima i slično prevazilazi okvire klase gradskih auta i ulazi u standarde kompakt klase. Ovako opremljen Rio će odlično odrađivati poslove gradskog auta i auta za mlade vozače, dok ga za ozbiljnije porodične uloge spriječava nedostatak snage, pa ostaje da se nadamo da će uvoznik uskoro ipak ponuditi jednu od dvije motorne alternative sa 100 KS.

 

Prijavite se ne test vožnju i upoznajte Rija.

 

Za gledanje originalnog, članka, molimo, kliknite OVDJE!

 

 

Test: Kia Niro EX Urban magazinauto.com, 26.05.2018

$
0
0

Pre otprilike dve godine prvi put smo se susreli sa Nirom na svetskoj promociji u Barseloni. Prvi utisak bio je da je ovaj automobil namenjen onima koji imaju razvijenu ekološku svest ali ne žele onaj snobovski, holovudski efekat koji ima običaj da prati sve što je vezano za ekologiju. Posle dužeg testa, potvrdili smo naše mišljenje
Stručnjaci Kije su napravili veoma zanimljiv potez i odlučili da konstruišu automobil koji će biti kao stvoren za one koji žive svoj život misleći na planetu ali bez potrebe da se time opterećuju svi koji ih poznaju.
Izabrana je krosover kategorija vozila koja dosta obećava pre svega zbog svoje praktičnosti. Funkcionalnost karavana, nešto viša pozicija sedenja koja omogućava i dobru preglednost, i sve to upakovano u prilično kompaktnih 4,35 metara lima garantuju da će se za volanom Nira svako osećati prijatno.
Ekterijer je lep za oko, ali bez nekih “vrištećih” detalja koji skreću pažnju. Mirno i svedeno, nenametljivo ali simpatično.
Recept dobro nam znanog proizvođača iz Volfsburga je vešto primenjen kako bi se distancirali od direknog rivala Toyote Prius. Ima dosta detalja koji su uraženi po ukusu kupaca sa one strane “bare” poput nožne parkirne kočnice koja je mogla biti rešena i nekim tasterom.
U svakom slučaju Niro svojim izgledom jasno pokazuje kojoj familiji pripada. Ima zajedničkih “crta lica” sa novim Sportageom ali je nastao na potpuno novoj platformi koja je kreirana specijalno za ovaj model.
Po dimenzijama Niro se “ugurao” između Ceeda i Sportagea, rame u rame sa Soulom koji pak, ima neku sasvim drugu priču iza sebe. Soul više vuče ka nekoj hipsterskoj, mladalačkoj strani, dok je Niro pre za one koji cene komfor i praktičnost.
Kod Soula je primetan i taj premijum utisak u kabini, dok je kod Nira sve nekako komercijalnije i konvencionalnije. Eko varijantu Soula (Soul EV) pokreće samo elektromotor kao egzotičnije rešenje, dok je za Nira upotrebljena klasična hibrid varijanta.
Sa treće strane, pak, postoji i Optima Plug-In Hybrid koja predstavlja hibridnu verziju sa priključkom na električnu mrežu radi dopune baterija.

Sasvim racionalno razmišljanje marketing stručnjaka iz Koreje koji su pokrili sve najpoznatije varijante alternativnog pogona uz minimalno preklapanje proizvoda unutar game tako da kupci Nira nisu oni koji bi birali ni Soul EV ni Optimu.
Ako bi ga uporedili sa Kijinim najuspešnijim SUV-om, Sportageom, Niro ima za 30 milimetara veće međuosovinsko rastojanje što ga čini prostranijim i udobnijim na dužim relacijama.
Mesta u kabini ima više nego dovoljno za četiri visoke osobe, a prtljažnik je više nego pristojan sa svojih 427 litara i gomilom pregrada kako stvari ne bi “lutale” po prtljažnom prostoru i stvarale nepotrebnu buku.
Za pogon Nira izabran je benzinski motor sa direktnim ubrizgavanjem (GDI) zapremine 1,6 litara. Ovaj motor raspolaže sa 105 konjskih snaga (što znači da je malo “umiren” u odnosu na agregate koji idu u Ceed i Sportage). Uz ovaj motor u paru ide i elektromotor od 43,5 KS.
Startovanje motora ne prati nikakava drama, jer se, uglavnom, prvo pokreće elektromotor. Da nema indikatora na instrument tabli pomislili biste da se ništa nije ni dogodilo. Bilo kako bilo krenuli smo u vožnju prvo uz elektromotor, da bi se koji trenutak kasnije priključio i benzinski. Lepa strana hibrida je ta da vozač uopšte ne mora da razmišlja koji je pogon trenutno aktivan.
Vaše je samo da vozite. Uključivanje i isključivanje benzinskog agregata u samoj vožnji je neprimetno, nema nikakvih trzaja, seckanja ili nečeg sličnog. Jedino ukoliko uključite šematski prikaz na ekranu možete videti koji je trenutni status sistema.

Grafika je vrlo pregledna i interesantna i pokazuje koji motor isporučuje snagu na točkove i ujedno na koji način se pune baterije. Naravno prioritet mora da ostane pogled na put. Sa skoro 150 konjskih snaga, Niro ima više nego dovoljno snage za svakodnevnu upotrebu.
Uvek ima dovoljne rezerve za preticanje i tu je elektromotor od velike važnosti jer gotovo trenutno dobijate maksimalni obrtni moment na raspolaganju. Klasičnog merača obrtaja nema, jer i ne bi imao neku svrhu, a samo bi zbunjivao vozača prilikom uključivanja jednog, drugog ili pak zajedničkog rada oba motora.
Umesto toga imate kazaljku koja pokazuje da li ste u režimu rada kada se puni baterija, u Eco modu ili Power modu kada su angažovana oba motora kako bi se postigle maksimalne performanse. Jedna od opcija putnog računara je i ta da vam pokazuje da li je vaš način vožnje u nekom trenutku ekonomičan, normalan ili pak agrasivan.
Što se menjača tiče, na ovom modelu izbor je pao na provereni DSG automatizovani menjač. Iako neke druge kompanije preferiraju CVT menjače za kontinuiranim prenosom, inženjeri u Kiji su se odlučili za rešenje koje je klasičnije, ali koje kupci smatraju za zabavnije.
I zaista prilikom naglog dodavanja gasa Niro reaguje poput motora sa turbo punjačem i snažno povuče napred.

S obzirom da je reč o automobilu iz krosover porodice, ne treba očekivati čuda ali nema neprijatnog naginjanja u krivinama, automobil ide lepo, dosta dobro drži pravac i prilično je krotak tako da neće zadavati probleme ni onima koji nisu previše vešti kada je vožnja u pitanju.
Kod hibridnih automobila veoma je bitno kontrolisati ukupnu masu vozila jer baterije predstavljaju dodatni teret. Ovde su smeštene između osivina kako ne bi poremetile ukupni balans vozila. Naravno, bilo je neophodno da se neke stvari olakšaju, tako su, recimo, hauba i poklopac prtljažnika u potpunosti izrađeni od aluminijuma.
Iako možda ne deluje tako, ali dosta se vodilo računa i o aerodinamici tako da Niro poseduje veliki broj aerodinamičkih rešenja koja nisu vidljiva na prvi pogled ali utiču na smanjenje koeficijenta otpora vazduha kako bi se smanjila potrošnja goriva.
Kad smo već kod potrošnje goriva treba reći da se ona kod modela sa hibridnim pogonom malo razlikuje od onih sa konvencionalnim benzinskim motorima.

U gradu se često koristi samo elektromotor, a i baterije se zbog čestih kočenja brže napune. Sa druge strane na auto-putu se koriste zajedno i benzinski i elektromotor pa je potrošnja u ovom slučaju veća od gradske.
Na našem testu prešli smo oko 600 kilometara sa otrpilike podjednakim udelom gradske vožnje, magistralnog i auto puta. Kada smo vratili vozilo na putnom računaru stajala je brojka od 4,7 litara na 100 km. U gradu je potrošnja padala na 4,2 do 4,3 litra dok se na auto-putu pela do pet litara uz konstantno uključen klima uređaj.
Nismo preterivali sa brzinom ali nismo ni razmišljali o ekonomičnoj vožnji tako da možemo da zaključimo da je ovo sasvim realna potrošnja kojom smo više nego zadovoljni jer je ipak reč o vozilu koje ima 1500 kilograma.
Što se stanja napunjenosti baterija tiče, one su bile na nivou od 50 do 75%. Sa rezervoarom od 45 litara, ugrubo možete da pređete oko 950 kilometara.

Posle nedelju dana druženja sa Nirom načisto smo sa tim da su u Kiji odlično pozicinirali svoj novi model. Nalazi u popularnoj kategoriji kao što su krosoveri čije popularnost iz godine u godinu raste. To je veliki plus.
Iako se Prius nameće kao glavni suparnik ne možemo da kažemo da je plan bio da Niro bude “ubica prijusa”. On to jednostavno nije. Reč je od dva potpuno različita pristupa vozilu na hibridni pogon tako da je ovde prava reč kohabitacija.
Pod hibridnim nebom ima mesta za oba modela. S obzirom na privlačan izgled i praktičnost verovatno se mnogi pitaju – hoće li biti ovog automobila sa klasičnim dizel motorom ili klasičnim benzincem.
Pitali smo se to pre godinu dana, a pitamo se i dana. Odgovor je isti – ne! Niro je od prve skice do poslednjeg šrafa konstruisan kao vozilo na hibridni pogon i samo kao hibrid će se i prodavati.
Verujemo da bi zbog svojih karakteristika sigurno uzeo dobar deo prodaje Ceeda i Sportagea ali to mu nije namera. Namera mu je da stvori jednu sasvim novu liniju vozila u porodici Kija i u tome će verovatno i uspeti. Na evropskim i naročito američkim drumovima će sigurno biti česta pojava. Na našim će, na žalost, biti egzotika.

Bez subvencije nema ni prodaje
Ono što najviše koči masovniju prodaju automobila na hibridni i elektro pogon u Srbiji jeste visoka cena. Sofisticirana tehnologija mora da košta tako da ova vozila nisu jeftina. Niro se na našem tržištu prodaje u četiri paketa opreme.Sa svim popustima cena osnovnog modela iznosi 26.490 evra. Testirani model u paketu “EX urban” staje 28.000 evra, dok je za najopremljeniju varijantu potrebno izdvojiti 31.490 evra.
Slažemo se da je ovo suma za koju se može kupiti više nego pristojan automobil, ali jednostavno to su cene za ovu vrstu vozila i Kija tu ništa ne odskače od (malobrojne) konkurencije. Ono u čemu mi odskačemo jeste odsustvo sluha države za stimulisanje nabavke ovakvih vozila. Da ne idemo daleko u zemlje Beneluksa, već da se osvrnemo na okolne države.
I Hrvatska i Slovenije imaju više nego pristojne subvencije kako prilikom same nabavke ovakvog vozila, tako i prilikom eksploatacije jer se troškovi poreza na upotrebu motornog vozila obračunavaju prema emisiji ugljen dioksida.
Kako Niro ima emisiju CO2 od svega 88 g/km jasno je da se nalazi u povlašćenoj kategoriji. U Srbiji je bilo nekih pokušaja da se izađe u susret onima koji kupuju ovakva vozila, ali ta ideja je posle veoma kratkog vremena pala u zaborav.
S obzirom da je domaći kupac “osuđen” da plaća punu cenu, jasno je da će se samo nekoliko primeraka “nira” naći na domaćim putevima. Ako je za utehu, a nije, još tužnija je sudbina elektro automobila poput “soula EV”. Cenovno on je još skuplji od “nira” (reda veličine 30-35.000 evra).
Međutim još veći problem je postavljanje punjača za ova vozila gde Srbija katastrofalno kaska za Evropom, a što je najgore ne naziru se ni neke promene na ovom polju.

Ginisov rekorder
“Niro” je uz nekoliko priznanja za dizajn i tehnologiju postao i nosilac jednog rekorda ubeleženog u Ginisovu knjigu rekorda.
Naime jedan “niro” je poneo titulu za hbridno vozilo sa najmanjom potrošnjom na putu od istočne do zapadne obale SAD (što je još jedan dokaz da je SAD primarno tržište za ovaj model).
Ova neobična vožnja započela je ispre Siti hola tj gradske skupštine na Menhetnu u Nju Jorku i završila se posle 3.715 milja (skoro 6.000 km) u Los Anđelesu.
Za celo putovanje, “niro” je potrošio svega 4,1 rezervoar goriva tj. 184 litra goriva. Prosečna potrošnja na ovom putovanju bila je svega 3,07 litara na 100 kilometara.

Bezbedni u svojoj traci
Sistem održavanja vozila u saobraćajnoj traci je već viđen na novom “sportidžu” ali i ovde smo imali priliku da se upoznamo sa radom sistema zvanog LKAS.
Pritiskom na taster sa leve strane volana aktivirate sistem, a da bi sve funkcionisalo kako treba, morate da držite obe ruke na volanu. Ovaj sistem ima tri moda. U prvom slučaju samo vas zvučnim signalom opominje da napuštate voznu traku (ukoliko ste dali migavac nema upozorenja jer računar shvata da svesno menjate traku).
U drugom modu, ako posle zvučnog signala i dalje vozilo nastavi da napušta traku, računar sam pomera volan toliko da vas vrati nazad u saobraćajnu traku.
Treći najnapredniji nivo je onaj u kome vas vozilo aktivno održava u traci odnosno gleda da vozilo bude po 60 cm od leve ili desne linije puta.
Uz aktiviran tempomat to praktično znači da računar vodi računa i o gasu i o kočnici ali i o upralvjanju vozilom. Na korak ste od autonomnog automobila koji sam upravlja. Ovaj sistem funkioniše pri brzinama većim od 55 km/h.

 

Upoznajte Kia Niro.

 

Za gledanje originalnog testa, molimo da kliknete OVDJE.

 

Novi Kia Ceed sw - Karavan europskog dizajnaSlobodna Dalmacija, 05.06.2018

$
0
0

Uz hatchback verziju treće generacije Ceeda, Kia je na ovogodišnjem salonu automobila u Ženevi predstavila i karavansku verziju svoga kompakta – Sportswagon.
Kompaktni karavan sada raspolaže prtljažnikom od 600 litara, što je 14 posto više nego kod aktualnog modela, dok su, uz suvremene motore, svestranost i upotrebljivost glavni aduti razmak je ostao isti – 2650 mm. Nova platforma omogućava Ceedu učinkovitije korištenje prostora. Tako će treća generacija karavanskog Ceeda raspolagati prtljažnikom kapaciteta 600 litara, što je 72 litre, ili 14 posto, više u odnosu na aktualni model. Kapacitet prtljažnika premašuje očekivanja kupaca C-segmenta, pri čemu su svestranost i upotrebljivost glavni elementi kompaktnoga karavana. Stražnja pojedinačna sjedala djeljiva su u omjeru 40:20:40, pri čemu se obaraju jednim potezom prekidača smještenog u stražnjem dijelu vozila te se dobiva ravna podnica.

Ponuda motora istovjetna je onoj u verziji novog Ceeda s pet vrata, pri čemu je osnovni benzinac i dalje 1.0-litreni T-GDI agregat s turbopunjačem snage 120 KS, koji je moderniziran. Drugi turbobenzinac bit će potpuno novi 1.4-litreni T-GDI motor snage 140 KS, koji stiže kao zamjena za 1.6-litreni GDI agregat. Novi 1.4-litreni turbobenzinac, usprkos manjem obujmu, za četiri posto je snažniji od prethodnika. Manje zahtjevnim kupcima na raspolaganju je i dalje 1.4-litreni MPI atmosferski benzinac od 100 KS.

Što se tiče turbodizelaša, karavansku verziju Ceeda pokreće potpuno novi 1.6-litreni CRDi agregat koji ispunjava stroži emisijski standard jer, među ostalim, koristi selektivnu katalitičku redukciju (SCR – Selective Catalytic Reduction), koja osjetno smanjuje emisije ispušnih plinova. Novi motor proizvodi manje CO2, čvrstih čestica i dušičnih oksida (NOx) u odnosu na starije Kijine dizelske motore. Novi turbodizelaš ima dvije izlazne snage, od 115 i 136 KS, uz okretni moment od 280 Nm. Emisije CO2 bit će niže od 110 g/ km po novom WLTP voznom ciklusu. Svi motori bit će upareni sa 6-stupanjskim ručnim mjenjačem, dok će novi 1.4-litreni T-GDi i 1.6-litreni CRDi moći biti i u kombinaciji sa 7-stupanjskim automatskim mjenjačem s dvostrukom spojkom.

Osim standardnih sedam zračnih jastuka, za sigurnost putnika u vozilu brinu i napredni sustavi asistencije vozaču, koji upotrebom aktivne sigurnosti smanjuju rizik od sudara. Standardna sigurnosna oprema je automatsko zasjenjivanje farova (HBA), sustav za upozoravanje na dekoncentriranost vozača (DAW), sustav za održavanje vozila u voznom traku (LKA) i upozoravanje na opasnost od naleta (FWC) uz asistenciju kod sprječavanja naleta (FCAA). Novi karavan će kao prvi Kijin model u Europi nuditi sustav za održavanje vozila u vo¬znom traku (LFA), “2. stupanj” autonomne vožnje. Sustav LFA u vožnji prepoznaje vozila koja se nalaze ispred Ceeda i identificira odgovarajući prostor u ostalim voznim trakovima u koje se može sigurno pomaknuti u slučaju gustog prometa.
Novi turbodizelaš ima dvije izlazne snage, od 115 i 136 KS, uz okretni moment od 280 Nm, uparen s ručnim ili automatskim mjenjačem

 

Kia. Prva za ljude.

 

Za gledanje originalnog članka kliknite na donji pdf file!

 

Test: Kia Rio 1,25 MPI 84 KS City - Razumna investicija inStore, april 2018.

$
0
0

Četvrta generacija Kije Rio dolazi da velikim tehnološkim poboljšanjima u odnosu na prethodnika. Što se vanjskog dizajna tiče moramo reći da se radi o evoluciji a ne revoluciji dok je interijer doživio temeljite promjene. Najslabiji benzinaca sa 84 KS pokazao se kao agregat koji uz skromnu potrošnju goriva može zadovoljiti sve potrebe većine vozača. Cijena tesnog modela do registracije 22.941 KM...

Iako je najnovija, četvrta,  generacija Kije Rio predstavljena 2016. godine u Parizu za naše kupce predstavlja novi model koji se do skora nije mogao kupiti u domaćim prodajnim salonima. Obzirom da se kao najveći konkurenti navode: Renault Clio, For Fiesta, Volkswagen Polo i Škoda Fabia može se pretpostaviti kako je razvojni tim imao težak zadatak. Korejski je gradski automobil zamišljen kao globalni proizvod što na kraju krajeva potvrđuje činjenica da je paralelno razvijan u dizajnerskim centrima s lokacijama u Koreji, Europi i SAD-u. Recept je to koji garantuje veliki tržišni uspjeh. Kada već spominjemo tržište recimo da je tokom 2016. godine Rio našao put do 450.000 kupaca što je 15% ukupne prodaje korejskog automobilskog giganta.

Već prvi pogled na skladno oblikovanu karoseriju otkriva da je vanjski dizajn zapravo detaljno razvijanje ideja premijerno predstavljeno na prethodnoj generaciji. Nešto duža, šira i niža karoserija djeluje dinamičnije što se itekako sviđa mlađim kupcima. Pomnim promatranjem svih detalja lako je zaključiti da se inspiracija tražila na njemačkim automobilima – sve je na svom mjestu, funkcionalno i bez besmislenih kič detalja. Još ako je Rio sa atrakativnom crvenom bojom kao naš testni sreći nema kraja...

Za razliku od vanjštine unutrašnjost je detaljno redizajnirana. Po otvaranju vrata odmah se primijeti da je unutrašnjost osmišljena po ukusu modernih europskih kupaca. I ovdje se vidi utjecaj njemačke škole dizajna - sve je na svom mjestu i to bez nepotrebnih eksperimenata. Nema nikakvih eksperimenata koji sa manje ili više uspjeha krase francuske automobile. Analogni instrumenti između kojih se nalazi TFT displej putnog računara jasno su čitljivi bez obzira na vanjski intezitet svjetla što je mnogima važnije od nekakvog ''šik'' izgleda.

Mlađi kupci bit će oduševljeni velikim, na dodir osjetljivom,  ekranom zaduženog za multimediju. Tu su i razne kratice u vidu bržeg ulaska u željene medije koje dolaze u vidu klasičnih tastera. Oblik konzole za rukovanje automatskim klima uređajem mnoge podsjeća na joystick što je po ukusu mlađih kupaca. Ono što je sigurno jeste da se niko neće žaliti na ponudu prostora kako za sebe tako i za prtljagu. Primjetan je veliki pozitivan pomak u kvaliteti materijala i stepenu finalne obrade. U vrijeme kada višestruko skuplji automobili dolaze sa tvrdom plastikom na svim mogućim pozicijama Riu se tim prije može oprostiti prisustvo nešto jeftinije plastike na strateški manje bitnim mjestima. Sve u svemu ugođaj u Riju 4. generacije je iznenađujuće dobar.

Naš testni automobil bio je pogonjen atmosferskim 1,25 litrenim benzinskim motorom čija je maksimalna snaga solidnih 84 KS. Iako se nekima takav izbor u doba modernih turbo-benzinaca čini malo čudnim recimo da je razlog krajnje jednostavan – znatno povoljnija cijena. Maksimalna brzina od 170 km/h i ubrzanje od 0 do 100 km/h zadovoljit će većinu prohtjeva. Kao kruna svega dolazi mala prosječna potrošnja od svega 4,9 litara u mješovitom ciklusu vožnje. Rezultat je to ravnopravan dosta skupljim i sve manje popularnim dizel motorima. Osjećaj pod desnim stopalom je odličan. Iako je pik obrtnog momenta od 122 Nm postavljen na 4.000 obr/min razvijanje snage je linearno. U paru s motorom dolazi izvrstan manuelni mjenjač s kojim je dodatno naglašena elastičnost motora. Recimo da se u četvrtom stepenu prenosa bez problema može voziti već od 35 km/h. Kada već hvalimo motor ističemo da ima vrlo miran rad na ''leru'' te da tokom cijelog opsega rada nema nikakvih vibracija. Osjećaj za volanom je uzoran. Ovjes i kočnice dobro su podešene pa sportski orijentisani vozači dolaze na svoje. Kod baš agresivnog stila vožnje može se osjetiti blagi višak kilograma u odnosu na konkurenciju i to je ujedno i jedina ''mana'' novog Ria.

Testni Rio sa bogatim paketom opreme kojem ne nedostaje ništa, pa čak ni kamera visoke rezolucije za olakšanu vožnju unazad, do registracije košta pošteno odmjerenih 22.941 KM. Garancija od 7 godina dolazi gratis...
 

Upoznajte Kia Rio.

 

Za gledanje originalnog članka kliknite na donji pdf file!


Polovnjak: Kia cee’d 1.6 CVVT swSAT+, 28. jun 2018.

$
0
0

Kijin cee’d (sid) je prvi model ove korejske fabrike koji je dizajniran u Evropi, gde se i proizvodio. Popularan je na domaćem tržištu korišćenih vozila pre svega zbog pristupačne cene. Proverili smo kako se pokazao model u karavan verziji kojim je vlasnik za šest godina po domaćim putevima  prešao 157.000 kilometara.

Prva generacija Kije cee’d predstavljena je 2006. godine, kao prvi model korejskog proizvođača sa izrazito evropskim ambicijama – dizajniran je u njihovom evropskom centru, a i proizvodi se na našem kontinentu. Prvu restilizaciju doživela je 2010. godine, a kraj proizvodnje je 2012. obeležio dolazak druge generacije. Ona se proizvodila do 2018. godine kada je njeno mesto zauzela nedavno predstavljena treća generacija.

Inače, cee’d deli platformu sa hjundaijem i30, baš kao i motore. Tako je ponuda za drugu generaciju podrazumevala dva dizel-motora. Slabiji zapremine od 1,4 litra sa 90 i dve verzije dizelaša zapremine 1,6 litara sa 110 i 128 KS. Kada je o benzincima reč, ugrađivali su se 1.4 sa 100 „konja“, 1.6 sa 135 KS i njegova snažnija turboverzija sa 204 KS. Cee’d se nudio u tri oblika karoserije, kao hečbek sa petoro vrata, karavan i kao kupe sa troja vrata koji je imao i posebno ime – pro_cee’d (prosid). Ta verzija je u prošloj generaciji dobila i sportsku GT varijantu.
Primerak koji smo proverili kupljen je u Srbiji 2012. godine kada je i proizveden, njime je vlasnik po domaćim putevima prešao 157.000 km, a za to vreme je posećivao samo ovlašćene servisere.

Utisci servisera
Da se cee’d pokazao kao pouzdan automobil potvrđuje to što nijedan deo na trapu nije promenjen uprkos velikoj pređenoj kilometraži po domaćim putevima. Osim redovne zamene ulja i filtera, kočionih pločica i kaiševa, nije bilo većih zahvata. Majstori poručuju da su u retkim slučajevima menjali stabilizatore i amortizere. Kod primeraka prve generacije problem su bili dotrajali nosači rezervoara, ali to nije zabeleženo kod primeraka druge generacije.


Ocena DEKRA procenitelja:
Na konrektno pregledanom primerku uočen je problem sa plastikom enterijera kojoj se skida boja, takođe je primećena i velika istrošenost diskova. Nije primećeno nikakvo curenje fluida iz motornog dela kao ni poznat problem sa svetlima.
Na čitavom izduvnom sistemu skoro da nema tragova korozije uprkos sedam godina korišćenja.


Upoznajte Kia cee’d sw


Za gledanje originalnog testa, molimo da kliknete na donji pdf dokument.

Vozili smo: Kia Stinger 2.2 CRDI GT-Line - korejsko iznenađenjetportal.hr, 8. jun 2018.

$
0
0

KIA već neko vrijeme izrađuje automobile koji oduševljavaju kvalitetom, praktičnošću i pristupačnom cijenom, pa su u Seulu odlučili da je došlo vrijeme za nešto novo. Nešto što će djelomično odudarati od dosad zadanog trenda. Ono što je KIA imala na pameti u stvarnost je pretočio bivši šef BMW-ovog M-odjela Albert Biermann, a u atraktivan dizajn upakirao bivši Audijev dizajner Peter Schreyer. Rezultat je Stinger, kupe-limuzina sportskih proporcija i performansi s upečatljivom estetikom koja je tijekom test zavrtjela brojnim glavama.

Dizajn je stvar ukusa, no valja istaknuti da je Stinger privlačio ogromnu pozornost gdje god se pojavio. Štoviše, ovaj trend trebao bi se i nastaviti jer KIA ih u Europi ne planira prodati puno. Ciljana tržišta su im SAD i Azija. Dugački poklopac motora s kratkim prevjesima i povijenim fastback stražnjim krajem, te visokim ramenima čine da automobil djeluje kao da će naglo ubrzati čak i kad stoji na mjestu, a Korejcima tek možemo zamjeriti što automobilu nisu podarili i bočne prozore bez okvira. Zato je pohvalno što je KIA mislila na praktičnost, pa se prtljažnik otvara kao peta vrata.

Interijer ponajprije oduševljava niskom vozačkom pozicijom. U Stingeru se sjedi sportski. Takva su sjedala, takva je i pozicija upravljača. Materijali su veoma kvalitetni na dodir, a sjedala nude odlično držanje tijela u svim situacijama. Štoviše, GT-line oprema raspolaže njihovim grijanjem i hlađenjem. U Stingeru ima više nego dovoljno prostora i za visoke putnike, a čak i oni na stražnjoj klupi ne bi se trebali žaliti.

Testni model pod poklopcem je skrivao poznati 2.2-litreni dizelski motor od 200 KS uparen s osmerostupanjskim automatskim mjenjačem i, po prvi put za KIA-u, stražnjim pogonom. Rezultat je iznadprosječan. S obzirom na masu od 1.700 kg Stinger nudi hvale vrijedne performanse ovjesa. Automobil je predvidljiv, upravljač zadovoljavajuće direktan i optimalno težak u ruci, a kočnice odmjerene i postojane čak i nakon serije agresivnih usporavanja.

Stinger je pravi gran tourer. Automobil stvoren za proždiranje velikih udaljenosti sa stilom. Ove zadatke automobil obavlja bez greške, nudeći pritom besprijekornu udobnost i suvereno i sigurno ponašanje čak i pri natprosječnim brzinama. Stinger baš i nije jeftin, no cijenu svakako opravdava razinom opremljenošću i ukupnim dojmom. Europska konkurencija je jaka no KIA im je pokazala da je itekako sposobna parirati u praktički svim segmentima.

Upoznajte Kia Stinger.

 

Za gledanje originalnog članka kliknite OVDJE!

 

 

 

Za volanom nove generacije najomiljenijeg Korejca - Svi detalji nove Kije Ceed! jutarnji.hr, 22.06.2018

$
0
0

Kia Cee'd omiljeni je model domaćih kupaca, što potvrđuju i prodajni rezultati. Naime, Kia Cee'd je najprodavaniji auto kompaktne klase privatnim kupcima u Hrvatskoj, a nasljednika koji sada nosi naziv Ceed čeka težak posao. Ipak, prema prvim slikama i dojmovima čini se kako je stigao nasljednik koji ima što za pokazati.

Novi Ceed prvi smo put vidjeli na salonu u Ženevi u prvoj polovici godine, a sada su počele i prve testne vožnje za medije. Druga generacija Kije Ceed vozi se na novoj platformi K2, a u odnosu na prethodnika širi je 20 milimetara (1.800mm) i niži 23 milimetra (1.447mm). Nova platforma omogućava učinkovitije korištenje prostora, pa je tako uz više prostora za putnike straga povećan i prtljažnik i to na lijepih 395 litara.

Što se tiče samog izgleda, novi Ceed je dizajniran u Kijinom centru za dizajn, razvoj u Frankfurtu. Na prednjem dijelu se ističe šira maska i nova LED svjetla.  U unutrašnjosti imamo dobro poznatu priču s ostalih novih Kijinih modela. Središnji zaslon dolazi u veličinama od 5, 7 ili 8 inča (u verziji sa navigacijom), a u Kiji ističu kako su korišteni i kvalitetniji materijali u odnosu na prethodnika. U skladu s trendovima na tržištu, u Kiji su u novi Ceed odlučili ugraditi i sustav "Lane Following Assist" koji funkcionira kao svojevrsni sustav poluautonomne vožnje (koči, upravlja i ubrzava po potrebi).

Što se tiče motorizacije, bazni motor je suvremenija izvedba Kijinog 1,0-litrenog T-GDi benzinskog motora s turbo punjačem snage 120 KS. Turbo benzinske boje zastupa i 1.4 T-GDi, koji će zamijeniti 1.6 GDI motor. Manje zahtjevnim kupcima na raspolaganju će biti 1.4 MPI benzinski motor s multipoint ubrizgavanjem, koji proizvodi 100 konjskih snaga.


Novi Ceed će dobiti i Kijin novi dizelski motor, 1,6-litreni CRDi. Zasad su poznate cijene u Velikoj Britaniji gdje Ceed kreće od 18.295 funti (20,898 eura), što ga svrstava između skupljeg VW Golfa i jeftinijeg Renaulta Meganea. Dakle, dok je prije nekoliko godina Kia mamila kupce poprilično niskim cijenama, sada očito igraju na kartu kvalitete i već uigrane marke koja nudi garanciju na svoje proizvode. Tako osim novog Ceeda na tržištu već imamo i Stinger s kojim je Kia ušla i u premium segment i time pokazala kojim putem želi ići u budućnosti...

 

 

Kia. Prva u garanciji.

 

Za gledanje originalnog članka kliknite OVDJE!

Viewing all 91 articles
Browse latest View live