Quantcast
Channel: Kia.si RSS
Viewing all 91 articles
Browse latest View live

Test: KIA Sorento 2.2 CRDi EX Exclusive AWD turboportal.ba, 17.04.2016

$
0
0

Nova treća po redu generacija KIA-e Sorento stigla je u našu redakciju. Bio je to najveći i najluksuzniji KIA model (pa i SUV) koji smo do sada imali priliku testirati.

Nikada Soretno nije imao takav moćan nastup kao sa posljednjim modelom. Veoma lijep i ujedno agresivan, sigurno neće nikoga ostaviti ravnodušnim.
Kada pogledamo novi Sorento u prvi plan upada velika hromirana maska hladnjaka sa logom KIA-e, koja ujedno predstavlja i njihov zaštitni znak tzv. 'tigrov nos'. Dizajn nije klasični već je urađena u 3D efektu sa jasno naglašenom dubinom, što na posmatrača ostavlja veoma pozitivan utisak. Dalje, prednje svjetlosne grupe izgledaju kao da su doživjele evoluciju dizajna sa prethodne generacije dok nazad imamo potpuno novo rješenje i dosta dobro izgleda. Obzirom da je automobil, pa bolje rečeno SUV, imao najveći paket opreme na njemu su se pored bijele boje u sa perl efektom nalazili veliki aluminijski točkovi prečnika 19''. Teško je ne primjetiti krovni spojler koji se nalazi nazad te neka vrsta imitacija difuzora koji je integrisan u zadnji branik

Novi Sorento dijeli platformu sa MPV modelom Carnival, koji se kao i ovaj SUV nudi u verziji sa 5 ili 7 sjedišta. U odnosu na prethodnika narastao je čitavih 95mm te sada broji 4.780 mm. Narastao je i međuosovinski razmak za 80mm pa je i unutrašnjost postala neznatno komotnija iako je kod prethodnika bila, blago rečeno, ogromna! Centar gravitacije (čitaj težište automobila) je niži za cca. 20mm, što znači da je i sam automobil nešto bliži podlozi u odnosu na prethodnika čime je postao upravljiviji i zabavniji. Navodi KIA-e kažu da je upotrebom novih materijala te čelika visoke čvrstoće u većoj mjeri, postignuta za 14% veća otpornost na uzdužna uvijanja karoserije, što u prevodu znači da je kompletan automobil 'čvršći' narodski rečeno!

Idemo u unutrašnjost.... Kada bi kojim slučajem sakrili znak i da odmah sjednete u vozilo ne gledajući ga sa vana, pretpostavili bi da se radi o nekom Lexus-u ili možda Infinity-u. Da, nismo pogriješili! Novi KIA Sorento sa posljednjim paketom opreme je jahta na točkovima. Al' bukvalno! Ogroman je i prostran. Kompletna unutrašnjost presvučena je kombinacijom crne i bijele kože. Tu su dodaci od aluminijuma te crne sjajne plastike koju nerado zovu 'klavirska plastika'. Sve skupa ostavlja snažan dojam na vozača i putnike! Iako KIA ne spada u premium proizvođače, sa ovim modelom KIA nikada nije bila bliža premium segmentu u kojem dominira probrana klijentela širom svijeta.

Unutra dominiraju zaobljeni oblici, u prvom planu istaknuti ventilacijski otvori sa strana te centralni dio na kojem se nalazi ekran osjetljiv na dodir, dio je Inifinity multimedijalnog sistema. Novi je upravljač koji je u ovoj verziji i grijan, što je odličan delikates u zimskim uslovima uksplotacije. Imali smo priliku da ga isprobamo na djelu i moramo priznati kako je veoma ugodno imati ovakvo nešto kada se vrijednost na termometru spusti ispod nule. Dio najbogatijeg paketa opreme su grijana prednja i zadnja sjedišta, s tim da su prednja i ventilirana. Imaju mogućnost podešavanja u 8 smjerova tako da čisto sumnjamo da većina vas neće pronaći idealan položaj.
Prednja armaturna ploča je masivna i krajnje moderno riješena sa dosta stila i smisla. To baš i nije bio slučaj sa prethodnikom kod kojeg smo dobili imali osjećaj da je ona tu, eto tako što mora biti pa kakva god da je... Također, dio zadnjeg paketa opreme su dva ekrana od tečnih kristala (TFT tehnologije) dijagonale 7 i 8 inča. Prvi mijenja mjerni instrument brzinomjera koji pored toga prikazuje i druge tehničke podatke o vozilu. Drugi je dio multimedijalnog i navigacijskog sistema te je osjetljiv na dodir. Ovaj sistem usko sarađuje sa Infinity premium audio sistemom koji raspolaže sa 12 odlično pozicioniranih zvučnika, 11 kanalnim pojačalom te Logic 7 Surround zvukom. Isprobali smo ga naravno i od nas sve pohvale za način na koji su raspoređeni zvučnici te kvalitet reprodukcije audio sadržaja. Svidjelo nam se što navigacijski uređaj konačno ima podršku mapa za Bosnu i Hercegovinu, koje su urađene dosta detaljno i mogu se osvježavati besplatno u ovlaštenom servisu.

Zadnja klupa nudi smještaj za tri odrasla putnika (komotno za osobe do 2 metra visine i dovoljno mjesta za koljena), a pri tome dosta pridonosi skoro pa ravan pod gdje je centralni tunel odlično sakriven. Postoji i verzija sa 7 sjedišta kome trebaju veći smještajni kapaciteti ali onda 'pati' prtljažnik. Zadnjim sjedištima se može podešavati nagib naslona pa je komfor u vožnji zagarantovan i na dužim relacijama. Kao što smo prethodno naveli, zadnja klupa je grijana što odlično dođe u zimskim uvjetima.

Problema nećete imati ni sa odlaganjem sitnica pogotovo u prtljažniku čija zapremina počinje sa nekih cca. 600 litara pa sve do 1.660 litara kada je oboren zadnji red sjedišta. U prtljažniku se nalazi dupli pod, skriveno mjesto za odlaganje sitnica ili vrijednijih stvari poput laptopa i sl.

Vožnja i upravljanje?
Obzirom da novi model ima nešto niži centar gravitacije, moderno riješeno ogibljenje sa MacPherson-om naprijed i Multilink-om nazad, zabave na cesti neće nedostajati. Ipak ali, ne pretjerujte! Još se osjeti ogromna masa na upravljaču i pogotovo na kočnicama. Vozi se jako lijepo, ali treba imati na umu da je ipak u pitanju SUV sa masom od čak 1.918 kg. Dovoljno je za makadama i vožnje snijegom do visine 20cm. Dakle, odličan za vožnju do vikendice, kao tegljač za prikolicu sa brodicom te sposoban za izlet na planinu ili možda do skijaške staze. Sa druge strane, odličan je za putovanja te veoma dobro upija rupe na cesti. Sama njegova pojava na cesti je impozantna, ogroman je pa Vas sa druge strane često posmatraju sa dozom samopoštovanja. Veoma je atraktivan te nećete proći neopaženo!

Pod poklopcem motora se nalazi osvježena verzija 2,2 litarskog CRDi motora čija je snaga sada narasla na 200 KS (+ 3KS) te obrtni moment na 436 Nm (+10Nm) i dostupan je u opsegu od 1.800 do 2.500 o/min. Dosta pažnje uloženo je u izolaciji vibracija koje proizvodi motor. Pri najvišem broju okretaja radilice, zvuk koji proizvodi je podnošljiv. Obzirom na masu vozila od skoro 2 tone, pogon na sve točkove u kombinaciji sa šestostepenim automatskim mjenjačem nije trom. Čak šta više veoma dobro se nosi sa svim nabrojanim. Automatik sa 6 stepeni prenosa nije zadnji krik tehnike (sa duplom spojnicom) i nudi tri režima rada Normal, Eko i Sport. Posljednji je više fokusiran na nešto bržu vožnju te često zadržava okretaje u višem opsegu. Par puta smo poželjeli polugice za izmjenu brzina iza upravljača (kao što to ima konkurencija) ali smo bili primorani asistirati na ručici mjenjača (ništa negativno). Zahtjeva navikavanje te kasnije se ta razlika i ne osjeti toliko. Na testu, Sorenta smo vozili u svim mogućim uslovima te je prosječna potrošnja nakon cca. 1.000 km iznosila 7,5 litara. U gradu se može popeti i na 11 litara dok na otvorenoj cesti uz umjerenu nogu na papučici gasa potrošnja rijetko pada na 6 litara. Sreća zapremina rezervoara je 70 litara pa nećete morati češće na benzinsku pumpu.

Sa posljednjim paketom opreme dolazi dosta toga. Zaista, nećemo ih sada sve nabrajati te koga ne mrzi iste može pročitati na linku sa početka teksta, a mi ćemo izdvojiti neke nama bitne. HAC – (Hill Assist Control) pomoć pri kretanju na uzbrdici, automatsko podešavanje podvozja, aktivni sistem za zadržavanje u voznoj traci, kamere za nadzor okoline vozila od 360C, senzor mrtvog ugla sa prikazom u retrovizoru, dorađeni sistem pomoći pri parkiranju (polu automatsko), Smart Key – pristup i pokretanje automobila bez korištenja ključa, elektronska raspodjela sile kočenja itd., aktivni tempomat sa funkcijom držanja rastojanja između automobila... itd. itd.

Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite na:
http://turboportal.ba/index.php/testovi/1627-kia-sorento-22

 


Test: Kia cee'd 1.6 CRDi Champion Auto revija br. 39 (maj 2016.)

$
0
0

Kia cee'd druge generacije upravo navršava četvrti rođendan, a i dalje je svjež i funckionalan, posebno u karavanskoj izvedbi Sportswagon. Premda se gepekom ne može mjeriti s Octaviom kombi, nudi sve što objektivno treba.

 

Testirali smo snažniju dizelsku verziju s ručnim šaltungom i srednjim, a već bogatim paketom LX Champion.

 

Pod haubom je 136 KS, najviše među dizelašima 1.6 s jednim turbopunjačem, ali dojam nije baš takav, premda motor radi uglađeno i vuče ravnomjerno. Za ozbiljniji temperament potrebno ga je, netipično za turbodizelaše, vrtjeti iznad 4000/min. Prilično je elastičan, što može zahvaliti umjerenom vršnom momentu u širokom rasponu (280 Nm pri 15000 do 3000/min), a užitak vožnje pojačava ugodan, dobro stupnjevan mjenjač.

 

Ležanju pomažu 17-colni aluminijski naplaci s gumama 225/45.

 

Čistu peticu zaslužuje ručni mjenjač sa šest stupnjeva. Volan s električnim servo volanom riješio se „sterilnosti“ prethodnika.

Multilink straga kojeg u kompaktno klasi imaju „odlikaši“ (Octavia Combi i Golf Variant samo u snažnim verzijama) pruža osjetnu prednost kroz zavoje, posebno pri punom opterećenju.

 

Bez pretjerivanja – zadržavajući međuosni razmak od 2650 mm karavan je u usporedbi s kompaktom rastegnut sa 4310 na 4505 mm.

 

5,8 litara prosječno smo trošili na testu, što je umjerenom vožnjom moguće smanjiti na 5.

 

Korejci nisu štedjeli na kočnicama (prednji diskovi 290 mm) pa je zaustavni put pri 100 km/h izvrsnih 36,9 m.


Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji file u pdf formatu!

 

Test: Kia Sportage 1.7 CRDi Fresh turboportal.ba, 18.8.2016

$
0
0

KIA Sportage u svojoj četvrtoj generaciji je stigla na naše tržište gdje smo prisustvovali zvaničnoj promociji na olimpijskoj planini Trebević. Nedugo nakon toga dobili smo je i na test, koji je samo potvrdio činjenice u koje smo se uvjerili već pri prvom upoznavanju.

Četvrta generacija KIA-e Sportage donosi potpuno novi automobil, sa novim dizajnom, veće pakete opreme te poboljšane motore. Kada je dizajn u pitanju, KIA gotovo redovno dobija RED Dot nagrade pa i za sam Sportage. Evolucija u samom dizajnu je primjetna i nama se sviđa, dok su drugi ostali nekako po strani. Možda je promjena bila previše radikalna, ali sve je stvar navike pa ćemo za par godina reći kako je Sportage veoma privlačan i originalan SUV na tržištu.

I zaista je tako, svakim novim modelom predstave nešto novo originalno sa prepoznatljivim identitetom. Nova prednja maska hladnjaka uveliko podsjeća na tigrov nos što je zaštitni znak većine KIA automobila. Narastao je u dužinu pa sada broji 4.480 mm dok je međuosovinski razmak također povećan i iznosi 2.670mm što je za 30mm više u odnosu na prethodnika. U novoj generaciji su u većoj mjeri korišteni čelici visoke čvrstoće (AHSS) što se svakako pozitivno odrazilo na uzdužno uvijanje karoserije.
Svjetlosne grupe naprijed su sada dobile trapezoidni oblik te su smještene skoro pa na bočnim stranama automobila. Tako automobil optički djeluje dosta široko, pogotovo ako odaberemo jednu od svjetlijih boja poput bijele na testiranom modelu. Narastao je u dužinu pa sada broji 4.480 mm kao i međuosovinski razmak i iznosi 2.670mm što je za 30mm više u odnosu na prethodnika. Porasla je i zapremina prtljažnika gdje prema VDA standardima broji 503 litra ne računajući prostor ispod podnice.

Unutrašnjost je također doživjela revoluciju baš kao i njegova vanjština. Spletom okolnosti smo nedugo prije ovog automobila vozili novi Sorento, pa nam nije trebalo dugo da se naviknemo na raspored elemenata u unutrašnjosti. Razlog je velika sličnost sa luksuznim Sorentom. U svakom slučaju moderna i donosi više ekskluzivnosti, a završna obrada je podignuta na jedan veći nivo. U siromašnijim paketima opreme Vas okružuje tvrda plastika na dodir na više mjesta dok se doplatom dobija puno udobniji i kvalitetniji ambijent, tako da svakako preporuka na isti.

Inžinjeri KIA-e su radili dosta na smanjivanju buke i vibracija u unutrašnjosti kod ovog modela. Mjesta na koja se dodatno obratila pažnja su prednja armaturna ploča iza koje su postavljene akustične ploče koje umanjuju buku i vibracije iz motornog prostora. Slično je urađeno da bi se umanjila razina buke od vjetra tako što su postavljena deblja bočna stakla, deblja zvučna izolacija na vratima te duple brtve panoramskog staklenog krova (koji nije bio dio našeg paketa opreme).

Mjerni instrumenti su i dalje klasični (bar u FRESH paketu opreme) osim što je sada mjesto između njih zauzeo TFT informacioni ekran koji služi za prikazivanje i podešavanje parametara vozila. Mjesta u unutrašnjosti ima sasvim dovoljno i za iznadprosječno visoke osobe, dok skuplji paketi opreme donose kožom presvučena sjedišta koja se mogu hladiti i grijati. Da, električno su podesiva u svim mogućim smjerovima tako da nebi trebalo biti problema prilikom traženja idealne pozicije za upravljačem. Zadnja klupa može dodatno podešavati nagibni ugao naslona što će svakako znati cijeniti putnici.
Ono u čemu drugi pomalo pate ali ne i Sportage su mjesta za odlaganje sitnica i boca u unutrašnjosti. Mjesta za sve navedeno ima više nego dovoljno, a poređenja radi, u nekim automobilima veće klase i dimenzija nismo bili u mogućnosti pronaći idealno mjesto za naš pametni telefon čija dijagonala ekrana iznosi preko 5'', što nas je kao čovjeka ovisnog o tehnologiji mnogo nerviralo.

To ovdje ipak nije slučaj... Infotainment sistem između ostalog nudi povezivanje uređaja sa mobitelom, ali to sve morate uraditi dok automobil miruje inače Vas automobil upozorava da trenutno vozite te da obratite pažnju na cestu ispred Vas. Pametno, ali nekada i dosadno ako negdje žurimo pa je vremena sve manje... Ipak stara poslovica kaže, strpljen spašen!! Infotainment sistem odnosno navigacija koja se prikazuje preko 8'' ekrana osjetljivog na dodir  nudi odličnu kartografiju Bosne i Hercegovine. Sa druge strane, KIA se obavezala da će besplatno nadograđivati bazu sa mapama u narednih 7 godina.
Ispred Vas su dva mjesta za odlaganje boca sa osvježavajućim pićima kako bi u svakom momentu bili idealno raspoloženi za putovanje i osvježavanje.

Ono čemu su vlasnici već sada prethodne generacije zamjerali Sportage-u su vozne osobine. Izraženo 'ljuljanje' karoserije je ovdje gotovo u potpunosti neutralisano pa se ovako velik Sportage može voziti približno kao jedan zabavni hatchback. Proporcionalno ovome dosta se izgubilo na udobnosti čiju sliku koliko toliko popravljaju odlično skrojena sjedišta. Poprečne neravnine često će u unutrašnjost prenositi vibracije, a ovdje bi donekle stvar popravilo podešavajuće ogibljenje koje konkurencija uveliko nudi.

KIA je svoju paletu motora u potpunosti osvježila, a tu se u ponudi našao i jedan novajlija u vidu 1.6 T-GDI turbo benzinca. U doplati se može dobiti sa novim 7 stepenim automatskim mjenjačem sa duplim kvačilom. Testirani model je bio opremljen najslabijim dizelašem najveće snage 115 KS dok obrtni moment iznosi 280 Nm i prisutran je čak pri 1.250 pa sve do 2.750 o/min. U kombinaciji sa odličnim šestostepenim ručnim mjenjačem kojeg odlikuju skraćeni i precizni hodovi ručice mjenjača zabave sigurno neće nedostajati. Iako se možda čini premalo snage za jedan ovako gabaritan automobil, stvarnost je nešto drugačija pa će mnogi pomisliti kako je ovo sasvim dovoljno za prosječnog čovjeka i njegove potrebe. Tu se naravno i mi svrstavamo!!

Nije veliki potrošač, na kraju testa prosjek je iznosio 6,0 l/100 km što nije puno ali nije ni najbolje u klasi. Mi smo ga tokom testa vozili u svim mogućim uslovima pa i na umjerenim Off Road putevima gdje je svoje zadatke opravdao bez problema (napomena radi se o verziji sa pogonom na prednje točkove). Naravno, ne može se mjeriti sa drugim proizvođačima ili verzijama koje imaju 4x4 pogon, a prema onome što smo doživjeli vjerujemo da će zadovoljiti većinu potreba jednog prosječnog kupca. To naravno potvrđuju i prodajni rezultati u našoj zemlji gdje je Sportage jedan od najprodavanijih modela KIA-e.

Euro-NCAP test sigurnosti
Kao i njegov prethodnik, novi Sportage je dobio maksimalnih 5 zvjezdica za sigurnost. Najveći procenat zaštite dobili su putnici 90% dok u koliziji najgore prolaze pješaci sa osvojenih 66%.

Zaključak:
KIA je sa novim modelom Sportage-a napravila ozbiljan pomak u segmentu kada je u pitanju dizajn i kvalitet izrade, a to pokazuju brojne nagrade koji je dobio ovaj model. Novi Sportage je sada dosta zabavniji u vožnji. Na stranu KIA-e ide sedmogodišnja fabrička garancija ili do 150.000 pređenih km (bez ograničenja u prve 3 godine) na vozilo koja je u potpunosti prenosiva na sve buduće vlasnike.


Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite na: http://turboportal.ba/index.php/testovi/1821-sportage-17crdi

 

Test: Kia Sorento 2.2 CRDi EX Exclusive A/T AWD danas.rs, 23.08.2016

$
0
0

Kia već godinama pobeđuje evropsku konkurenciju kvalitetom, dizajnom, garancijom i cenom. U svom trećem izdanju, Sorento je sam vrh onoga što Kia danas nudi evropskim kupcima.

Tehnološki je superiornija od mnogih evropskih brendova (i ne samo evropskih), pa joj nije problem da konstruiše i jedan Sorento, koji je daleko bolji SUV od konkurencije. Ono što je mene iznenadilo (prijatno, svakako), jeste činjenica da je Sorento za klasu bolji od modela iz "iste kuće" – Hyundaija Santa Fe.

Da li je Kia iznad brenda Hyundai? Ako direktno uporedimo modele ovih brendova, jeste! Dakle, Kia za Hyundai korporaciju nije ono što su Volkswagenu Škoda ili Seat (nezvanična "druga liga"), već marka automobila koja je okrenutija mlađoj i zahtevnijoj klijenteli.

Kia nudi vrhunski SUV (ne i terenac), koji može stati rame uz rame sa razvikanom konkurencijom. Samo, da li su kupci spremni da za jednu Kiju izdvoje toliko novca? U Kiji se ne opterećuju mnogo ovim pitanjem, jer se svaki novi Sorento prodavao znatno bolje nego onaj stari.

Sa svakim novim Sorentom pravljen je džinovski korak unapred, ali i unazad. Razlike u odnosu na prethodnika su sve drastičnije. Već posle kraće vožnje, jasno je da novi Sorento nema previše dodirnih tačaka sa starim, posebno ne sa prvom generacijom Sorenta, koji je bio terenac sa ozbiljnim off-road mogućnostima. Novi Sorento, sa klirensom od samo 185 mm, sasvim je neupotrebljiv van puteva u punom smislu te reči. Ali, novi Sorento se prodaje još bolje iako je skuplji, jer je mnogo udobniji, stabilniji, okretniji, tiši, kvalitetniji, opremljeniji, pa i lepši.

Kia ozbiljno prati potrebe evropskog tržišta i angažuje najbolje stručnjake iz sveta. Njima nije bitno da li je neko iz Amerike, Engleske ili Koreje. Glavni dizajner Kije je Peter Schreyer, bivši stilista Audija, koji je tek u Kiji u potpunosti pokazao svoju genijalnost i maštovitost, jer mu je Kia dala apsolutnu slobodu. Kia je brend budućnosti, marka automobila koje se jako brzo prilagođava potrebama tržišta.

Treći i aktuelni Sorento je na tržištu od 2015. godine. Ovaj model, sa novim dizajnom i osetno boljim kvalitetom izrade, pomalo konkuriše i premijum brendovima. Kia to javno ne ističe, ali to konstatuju kupci, vlasnici Mercedesa, Audija i BMW-a – naravno, u Americi. U Evropi je sve mnogo drugačije, jer se mišljenje o jednom brendu stvara i drži bezmalo pola veka. Pitajte prosečnog vozača u Srbiji da li Kia proizvodi veće, skuplje, tehnološki naprednije automobile od Peugeota ili Opela? Šta mislite, šta će vam odgovoriti?

Sorento deluje ozbiljno i otmeno i sa dužinom od 478 cm, širinom od 189 cm i visinom od 168,5 cm konkuriše najvećim SUV-ovima, za koje ne dobijate fabričku garanciju od sedam godina, kao kod Kije.
Šta je toliko sjajno kod 2.2 CRDi motora?

Turbo dizelaš 2.2 CRDi sa 16 ventila obradovaće svakog vozača prosečnom potrošnjom od 8,1 litara goriva. U gradu troši u proseku 8,9 litara, jer treba pokrenuti SUV težak dve tone. Iako ima relativno "malu" radnu zapreminu za ovako veliki automobil, zahvaljujući common-rail direktnom ubrizgavanju goriva i turbo punjaču promenljive geometrije, korejski dizelaš nudi obrtni moment od 436 Nm i to pri samo 1.800 o./min. radilice. Mogućnosti motora su idealno usklađene sa novim, preciznim automatskim menjačem, koji je i veoma brz i tečan, kao kod premijum automobila.

Maksimalna brzina od 204 km/h nije mogla biti veća zbog izražene visine automobila i samim tim osrednje aerodinamike. Sorento, međutim, pomenutu brzinu održava bez ikakvih poteškoća – osim, naravno, kada niste u Nemačkoj, tada je skupo kockati se sa radarskim kontrolama. Kia iznenađuje i vrhunskom zvučnom izolacijom: pri brzini od 130 km/h, u ovom terencu do putnika dopire buka od samo 65 dB. Tiši je za 4 dB u odnosu na stari Sorento.

To što Kia nudi udobnost jednog Mercedesa ili Nissana ne treba mnogo da nas čudi ali, s druge strane, treba istaći da Sorento odavno više nije terenac već je postao "šminkerski" SUV, doduše, sa vrhunskom dinamikom vožnje. Ovaj korejski SUV možda nije robustan poput modela kao što je Jeep Grand Cherokee, ali zato ga je mnogo zabavnije voziti. Stalni 4x4 pogon odlično prenosi snagu na točkove kada je podloga mokra. Moguće je i zaključati centralni diferencijal, pri čemu se vrši raspodela snage između osovina u odnosu od 50–50%, ali šta to vredi kada je klirens samo 185 mm. Ali, kupci ovog automobila svakako ne planiraju da idu u lov na divlje svinje, iako je gepek kao poručen za prevoz krupne divljači.
Siguran i pouzdan

Sorento je SUV, ali zaista pruža dinamičnost jedne limuzine ili sportskog automobila, jer u krivini dovoljno dugo prati težnje vozača za brzinom. Samo je BMW X5 bolji u ovom trenutku kada govorimo o adrenalinu i isticanju u oštrim krivinama.

Podesivi upravljač je izrađen nesumnjivo i po evropskom i po američkom ukusu – izuzetno je lagan kod uparkiravanja, ali i izuzetno precizan pri brzinama od 200 km/h. Ogibljenje je takođe po ukusu kupaca "preko bare" – mekano podešeno, tako da neravnine sa kolovoza gotovo i da ne osećate u putničkom prostoru koji je, opet, više nego raskošan. Ali se u krivinama Sorento iznenađujuće malo naginje. Nisam očekivao da će za volanom jednog korejskog SUV-a uživati kao da vozim BMW-ov SUV. Morate zakazati test vožnju kako ne biste pomislili da previše hvalim dostignuća korejskih inženjera.

Sedišta ne zamaraju na dužim putovanjima, mada nisu sportski profilisana, što znači da telo u oštrim krivinama blago klizi.

Uopšte uzev, Sorento ima dobre kočnice, koje se teško pregrevaju i lako doziraju, ova Kia ima i sportskih gena u sebi, a samim tim i dovoljno ambicija da se nametne sportski orijentisanim vozačima. Za sigurnost se brine elektronika, a na Euro NCAP kreš testu Sorento je osvojio maksimalnih pet zvezdica što, uz njegovu robustnu pojavu, treba da garantuje dovoljno sigurnosti. U ovom vozilu se sedi prilično visoko, zbog čega je iznimno dobra preglednost za ovu klasu vozila zagarantovana. Čak je i C stub umerenih dimenzija, pa parkiranje sa ovim terencem ne iziskuje mnogo znanja i strpljenja.

Testirana verzija imala je najbolji paket opreme, a kada bih detaljno naveo šta sve zadrži trebalo bi mi još dve stranice, tako da sve podatke možete pronaći na zvaničnom sajtu Kije.

Ova Kia sigurno neće držati dobro cenu kao neka Toyota ili Mercedes, ali imidž ovog brenda raste, tako da će u godinama koje dolaze ipak biti znatno lakše da "udate" svoj Sorento i kupite, vrlo verovatno, četvrtu generaciju koja će zaseniti ovu aktuelnu.

Kia korača zaista ogromnim koracima jer, trudeći se da pobedi samu sebe, ona "preskače" brojnu konkurenciju čak i kada cena nepristojno naraste preko 50.000 €, ( testirana verzija košta 55.990 €). Na sreću, ni ja, ni vi nemamo novca za ovaj automobil, te ga možemo posmatrati samo kao kupovinu iz druge ruke i nadati se da će pet godina star Sorento biti dovoljno jeftin ili da će mu cena dovoljno brzo padati tako da se dočepamo prestiža za relativno malo novca.

Zapravo, Kia radi za sve nas. Onima sa dubokim džepom nudi tehnološki superioran auto sa vrhunskom opremom, a kupcima polovnjaka kroz koju godinu isti taj model, po mnogo nižoj ceni nego što ćete moći da kupite neki VW-ov, BMW-ov ili Audijev SUV (5 godina star Sorento 2.2 CRDi košta oko 14.000 €). Istina, nije isto da li vozite Kiju ili BMW, jer ćete u Kiji stizati na odredište daleko odmorniji. Pitanje je samo da li vam je cilj da izazovete maksimalnu zavist u vašem okruženju, ili da za svoj novac dobijete maksimalni komfor. Sve je stvar izbora, prioriteta, ukusa i dobrog vaspitanja. Jasno je da će većina odabrati stariji BMW nego mlađi Sorento, i to je sasvim u redu, jer većina ne može da se izbori sa predrasudama, koje sve nas, na ovaj ili onaj način, preskupo koštaju.

Ako ste, pak, vrhunski vozač koji ume i voli da vozi na granici zdravog razuma po planinskim krivudavim putevima, znajte da novi Sorento ima veoma direktan, progresivan servo upravljač koji izuzetno dobro prenosi šta se dešava pod točkovima, a i menjač je jednako izvrstan. Biću iskren – mene je novi Sorento prosto oduševio. Glavna mana mu je što mi nedostaje samo 50.000 € da kupim testiranu verziju. Tata Motors nudi modele primerene našim platama, a Kia, nažalost, ne. Kia ne želi odavno da bude brend koji prodaje najjeftinije automobile, što je takođe sasvim u redu. Živimo u Srbiji, državi u kojoj je i polovan automobil za veliku većinu luksuz. Ali, kada je već tako, ne morate da ostanete i slepi kod očiju, bar kada su automobili u pitanju.
Šta ona kaže:

Lep, udoban, prostran i brz SUV kakav je Sorento dopašće se svakome.Zbog dimenzija, nije baš najidealniji izbor za gradsku vožnju, ali vas itekako štiti od nervoznih i bahatih vozača. Sorento je najbolji dokaz da Kia može da prestigne Mitsubishi i Hondu kada su u pitanju SUV-ovi. Ako pogledate samo servisnu mrežu u Srbiji, shvatićete da je kod brenda Kia ona pet bolja nego kod pomenute japanske konkurencije. Cena je jako visoka za naše pojmove, ali i za jedno vozilo iz Koreje. Doduše, Kia odavno nema čega da se stidi, jer proizvodi izuzetno pouzdane i kvalitetne automobile. Vrlo dobar komfor, još bolje performanse i luksuz već u osnovnom paketu opreme privući će i najrazmaženije kupce. Dok ne provozate novi Sorento, mislićete da pravite najbolji mogući izbor kupovinom aktuelnog Santa Fea. Zato preskočite Hyundai i dajte prednost Kiji, koja je u ovom trenutku mnogo bolja.
Kome je namenjen ovaj automobil?

Kia poslednjih godina ne zna za grešku. Svi modeli koje su ponudili evropskim kupcima su više nego ispunili očekivanja. Novi Sorento takođe. Korejski automobili na našim prostorima postaju sve popularniji – zauzimaju tržište koje je nekada pripadalo Peugeotu, Citroënu, FIAT-u, Opelu, ali i japanskim brendovima. Onoliko kolika je Honda pala sa prodajom u Evropi u poslednjoj deceniji, toliko je korejska Kia napredovala. Da li je to slučajnost? Da se nisu kupci okrenuli jeftinijim automobilima?

Niti je to slučajnost, niti su modeli marke Kia jeftini. Naprotiv, ako pogledate koliko koštaju dobro opremljene verzije, videćete da ih treba platiti kao automobile proizvedene u Nemačkoj, Japanu ili Engleskoj. Kia odavno nema kompleks niže vrednosti i napada kompletnu konkurenciju. Možda će vam zvučati smešno, ali finalna obrada i kvalitet plastike jesu na nivou onih kod BMW-a i Audija. Zakažite test vožnju, pa se u to i sami uverite. Američke, pa čak i nemačke agencije objavljuju svake godine podatke da Kia proizvodi najpouzdanije automobile na svetu – automobile koji se manje kvare od Mercedesa, Audija, BMW-a, Toyote, Honde, Nissana. Da li i njima treba verovati? To je na vama da procenite. Ja uvek sve uzimam sa rezervom i maksimalno se trudim da nemam predrasude.

Kupci bez predrasuda će birati ovaj SUV koji nudi izuzetan komfor i odličnu dinamiku vožnje. Ovaj automobil je toliko zabavno voziti da ćete vrlo verovatno prelaziti mnogo veće kilometraže nego do sada. Nimalo se na šalim kada to tvrdim, jer se putnici u Sorentu jako malo zamaraju. Meni je Kia bila udobnija od BMW-a X5, ali i od Audija Q5 (on jeste manji od Sorenta, ali sa istom opremom i motorom slične radne zapremine košta slično). Možda vi nećete biti jednako oduševljeni ovim modelom, možda vama ergonomija Sorenta neće odgovarati u tolikoj meri, ali ćete sigurno biti veoma prijatno iznenađeni, jer je novi Sorento daleko udobniji od starog modela. Svi oni koji su bili zadovoljni nekim Kijinim SUV-om su potencijalni kupci Sorenta, novog ili polovnog – sasvim je svejedno. Ono što je izvesno jeste da se poverenje kupaca u automobile marke Kia povećava iz godine u godinu. Da li je kvalitetnija od Honde? Statistike tvrde da jeste, a ja zadržavam pravo da se ovoga puta javno ne izjašnjavam, sve u cilju borbe protiv predrasuda.

Prednosti: Veoma snažan, elastičan, odličan motor od 200 KS, koji je i dovoljno štedljiv do brzine od oko 150 km/h. Vrhunsko oslanjanje je pravi kompromis između udobnog i veoma udobnog ogibljenja uz odličan hendling. Zabavan auto za vožnju – interakcija sa vozačem je izvanredna. Odlična ponuda prostora, mesta ima puno i na zadnjem sedištu. Veliki prtljažnik od 605 litara je vrlo varijabilan. Bogata oprema – ima sve ono što nudi i japanska konkurencija. Zaista odličan kvalitet izrade – statistike tvrde da je stari model bio i izuzetno pouzdan. Odlična aktivna bezbednost. Izuzetno udobna i dobro profilisana sedišta – malo zamara na dužim putovanjima. Moćni farovi nude širok i dubok snop. Izuzetno efikasne kočnice koje se lako doziraju. Garancija od sedam godina.

 

Za gledanje originalnog testa, molimo da kliknete na link:

http://www.danas.rs/zivot.1140.html?news_id=326073&title=TESTIRALI%20SMO:%20Kia%20Sorento%202.2%20CRDi%20AWD

Test: Kia cee'd 1.6 CRDi EX Style Auto magazin, septembar 2016.

$
0
0

Posle dvomesečnog, forsiranog testa, a umesto presude, test tim "Auto magazina" saglasan je u jednom: nova Kia Cee'd je pouzdan, kvalitetan i pristupačan automobil.

Prošlo je više od dva meseca od kada je Kia Cee'd stigla u našu redakciju na dugotrajni test... Za to vreme, krstarili smo ovim automobilom po danu i noći, ulicama i putevima širom Srbije.

Nema bolje prilike da ocenite automobil do svakodnevne vožnje, sa mnogo kilometara, i iskustva koje vam pruža ono što se zove – život automobilski. Vožnja, parkiranja, svraćanje na pumpu, opterećenja i ubrzanja u realnim uslovima, idealni su za pravi utisak.

A počelo je od nule. Automobil je na naš test stigao pravo sa fabričke trake, mirišljav i blještav. U početku smo se prema njemu ponašali u stilu dobrog domaćina, pa se i potrošnja bitno spuštala posle prvih kilometara.

Naime, auto koji smo preuzeli bio je potpuno nov i tražio je određeni period razrade. Mnogi vozači misle da su motori u novim automobilima razrađeni u fabrici, da ne zahtevaju nikakvu pažnju i da od samog početka mogu da podnesu maksimalno forsiranje. To, naravno, nije istina.

Ono što se promenilo u odnosu na drugu polovinu prošlog veka, kada su novi automobili zahtevali poseban tretman, jeste kvalitet materijala, preciznost obrade, ali i kvalitet maziva. Zbog toga je period razrade kraći i manje zahtevan, ali svakako treba povesti brigu o postepenom povećanju opterećenja motora.

Svi veliki proizvođači automobila, pa tako i Kia, u uputstvu za upotrebu automobila navode da je bar u prvih hiljadu kilometara potrebno paziti da se pedala gasa ne pritiska preko tri četvrtine, da se broj obrtaja drži između dve i četiri hiljade i da se tokom vožnje na otvorenom putu često menja brzina kretanja. Naravno, što ravnomernije. Na taj način motor će se pravilno uhodati, imaće optimalnu potrošnju i dug radni vek.

Takođe, treba izbegavati vuču prikolice u barem prvih dve hiljade kilometara.

Naš Cee'd je već prešao nekoliko hiljada kilometara. Upoznao je zakrčene ulice glavnog grada, autoputeve i - srpske rupe. Što se više vozimo, jasnije shvatamo da je ovo idealan automobil na našeg vozača: prave veličine, bogato opremljen, tih na putu, udoban za putovanje, obezbeđen najdužim garantnim rokom (zlu ne trebalo) u Srbiji.

Čak smo primetili i diskretan brundajući zvuk, nešto nalik nekadašnjem italijanskom šmeku, sa dozom sportskog duha.

Potrošnja nas je pozitivno iznenadila. Kao što smo u prvom delu supertesta naveli, motor je prilično moderan, koristi sistem za direktno ubrizgavanje goriva i ima varijabilno upravljanje ventilima. Ipak, potrošnja u gradskim uslovima od oko sedam litara i to bez previše obzira na saobraćaj i stil vožnje je odličan rezultat za hečbek niže srednje klase.

Cee'd smo koristili svakodnevno. Tako je Kia dosta vremena provela i na otvorenom drumu. Na autoputu pri konstantnoj brzini od 120 km/h, automobil opterećen sa dve odrasle osobe i prtljagom troši 5,8 litara benzina na 100 pređenih kilometara. Na magistralnom putu, uz tečnu vožnju i poštovanje svih propisa, potrošnja može da se spusti i ispod granice pet litara.

Na početku testa pomenuli smo knjigu sa uputstvima za korišćenje vozila. Preporučujemo vam da je detaljno proučite, makar bili odličan poznavalac automobila i višedecenijski vozač. Svaki automobil ima pojedinosti koje ne možete da znate samo vozeći se u njemu.

Servis košta 1,22 dinara po kilometru

Tokom testa, naša Kia Cee'd išla je i na prvi servis. Fabrika je predvidela da se servisi rade svaki 15 hiljada pređenih kilometara, ili na godinu dana. Naravno, održavanje se radi isključivo u ovlašćenim servisima, inače se gubi sedmogodišnja fabrička garancija.

Prvi servis, na kom se menja motorno ulje, filteri vazduha, motora i kabine, uz proveru sistema oslanjanja točkova, kao i kaiševa u motoru, košta 12.565 dinara. Najskuplji redovni servis košta 21.904 dinara.

Inače, kako smo već naveli, fabrika na automobil daje garanciju koja traje sedam godina, ili 150 hiljada kilometara. To je oko 21.500 kilometara godišnje, što je iznad proseka u Srbiji.

Raspitali smo se i o ukupnoj ceni servisiranja u tom periodu. Svi redovni servisi tokom garantnog roka koštaće vas ukupno 182.560 dinara. To znači da ćete tokom garantnog roka godišnje na servisiranje automobila u proseku trošiti oko 26 hiljada dinara, ili 1,2 dinara po kilometru.

Uz to, treba da računate i na troškove zamene potrošnih delova, poput metlica brisača, pneumatika i to je sve.

Koliko iznosi kasko osiguranje?

Preporučujemo vam da osigurate svoj novi auto. Uz sedmogodišnju garanciju, kvalitetno kasko osiguranje će vas u potpunosti lišiti ikakve brige oko automobila. Vaše je samo da sednete i vozite. Kiju možete da osigurate jednostavno, prilikom kupovine automobila u samom salonu. Za vas smo spremili dva primera osiguranja.

Prva ponuda se odnosi na fizička lica, a druga na sva pravna, ali i fizička lica kao i za preduzetnike koji automobil uzimaju na lizing. Razlika između ovih ponuda je u nižoj ceni za osiguranja uz posredovanje lizing kuća upravo zbog višegodišnjih ugovaranja. Obe ponude obuhvataju osiguranje od svih saobraćajnih, požarnih i prirodnih rizika, kao i dopunski rizik krađe vozila (na novonabavnu vrednost automobila u prvoj godini). Varijante plaćanja su na 12 mesečnih rata ili u celosti.

Za fizička lica, osiguranje bez učešća iznosi 475,42 evra godišnje. U slučaju plaćanja u ratama, prva rata iznosi 65,35 evra, a preostale rate iznose 40,84 evra.

Uz učešće od 10 odsto, osiguranje iznosi 363,81 evra godišnje. Ako plaćate u ratama, prva iznosi 50,01 evra, a preostale 31,26 evra.

 

"Napravite" svoju Kiju po želji

Automobil koji vam prikazujemo je trenutno najbogatije opremljen u serijskoj ponudi Kia Srbije. Uvek potenciramo da je oprema stvar koja bitno utiče na kvalitet vožnje i ukupni utisak koji automobil ostavlja na vas. Zato vam predlažemo da, ako ste u mogućnosti, pogledate i spisak dodatne opreme i svoj novi automobil prilagodite svojim željama i potrebama.

Recimo, stakleni krov, koji je uvek atraktivna i poželjna stavka, košta hiljadu evra. Toliko koštaju i ksenonski farovi, koji će svakako uticati ne samo na bezbednost prilikom noćne vožnje, već će smanjiti zamor. Metalik boja košta 370 evra, automatski menjač 1.500 evra, a navigacioni uređaj sa kolor ekranom od 7 inča košta 650 evra. U ponudi su još i parking senzori, beskontaktna brava, "GT lajn" paket opreme, pa čak i BRC-ov gasni uređaj.

Naravno, ako se odlučitete za dodatnu opremu, morate računati na određeno vreme za isporuku, jer fabrika treba da napravi auto koji vi želite.

Nema putne asistencije? Bez brige!

Za razliku od većine proizvođača, Kia nema razrađen sistem putne asistencije u Srbiji. Međutim, nemojte da se brinete. Uvoznik se pobrinuo da vaša sedmogodišnja garancija ima smisla gde god se u Evropi zatekli u slučaju (eventualnog) kvara.

Dovoljno je samo da pozovete šlep službu i odvezete se do najbližeg ovlašćenog Kija servisa. Posle pregleda automobila i konstatovanja da opravka automobila spada u garanciju, servis će vam refundirati transportne troškove i preuzeti brigu o vašem automobilu. Jedini uslov za ovo je da sa sobom u automobilu uvek nosite garantnu knjižicu.

Zaključak

Posle dvomesečnog, forsiranog testa, a umesto presude, test tim "Auto magazina" saglasan je u jednom: nova Kia Cee'd je pouzdan, kvalitetan i pristupačan automobil.

Benzinski motor u ovom modelu je tih, malo troši i dovoljan je čak i za porodičan izbor. Auto je komforan, vrhunski opremljen, pregledan, i, što je jako važno, sedmogodišnja garancija daje vam mir i sigurnost.

Performanse su na nivou vodećih konkurentskih modela iz klase – Golfa, Focusa ili Astre, a Cee'd odlično podnosi srpske puteve.

 

Za gledanje originalnog testa, molimo da kliknete na link:

http://www.b92.net/automobili/vozili_smo.php?yyyy=2016&mm=09&nav_id=1172531

Testirali smo: Kia Sportage 2.0 CRDi AWD testoviautomobila.net (01.10.2016)

$
0
0

Kia nije sama sebi dala autogol poput Hyundaija, koji je odlični ix35 zamijenio prosječnim Tusconom. Novi Sportage dijeli platformu s Tusconom, ali je neusporedivo udobniji, tiši, okretniji, dinamičniji. Ista platforma ne znači i da se radi o istom automobilu. Najbolji primjer su Audi i Škoda.


Pravi majstori kulinarstva uspijevaju od običnih sastojaka napraviti jelo od kojeg ćete polizati prste. Dok će prosječan kuhar od odlične hrane napraviti bljutav ručak. Jer vozeći Sportage tjedan dana obalama Jadranskog mora, nisam mogao sebi objasniti kako je Hyundai dopustio da Kia napravi toliko bolji SUV? Kia se s ovim modelom još više udaljila od prosječnosti, i ovoga puta se približila Audiju, jer me u vožnji Sportage najviše podsjeća na Q3. Samo su mi na volanu nedostajali “prstenovi”. Možda je konačno vrijeme da Kia osmisli neki znak? Iskreno, čudesno je kako Kia zna napraviti interijer koji odiše kvalitetom.
Odlična finalna obrada, upotrijebljeni materijali mekani na dodir, poput onih u njemačkim automobilima znatno popravljaju dojam. Njemačka je i ergonomija. Idealnu poziciju za volanom će pronaći i oni vjerni pivu i kobasicama, koji su odavno prešli granicu pristojne težine. Sjedala su stvarno udobna, dobro su profilirana, i ne zamaraju na dužim putovanjima. Instrumenti su sada nešto praktičnije postavljeni.
Sportage gađa prije svega svoje kupce, u prvom redu jamstvom od 7 godina, povoljnom cijenom, odličnom opremom, odličnom ponudom prostora, odličnim voznim osobinama i originalnim dizajnom. Nema više one agresivne, sportske linije, Kia želi da novi Sportage zavole i oni koji imaju puno novaca, okreću se nešto starijoj populaciji, koja je do sada vozila njemačke automobile. Kia i Hyundai su gotovo uništili FIAT u Europi (FIAT je pred bankrotom, a Kia i Hyundai otvaraju nove tvornice), ali dobrim dijelom su značajno smanjili prodaju francuskih automobila, pa čak su i jednom Opelu preoteli na tisuće kupaca.

Sportage je najprodavaniji Kijin model
Kia Sportage se montira u Kijinoj tvornici u Žilini, u Slovačkoj i ostaje najprodavaniji Kijin model u Europi, s više od 105.000 prodanih primjeraka u Europi u 2015. godini, odnosno čini 27,4 % Kijine ukupne prodaje.


Bolja aerodinamika za manje buke i nižu potrošnju
Novi dizajn nudi i otpor zraka od samo 0,33 Cd. To dakle znači manje buke, i nižu potrošnju za oko 0,5 litre u odnosu na stari model na brzinama iznad 140 km / h. Novi Sportage dostupan je s 16-inčnim, 17-inčnim ili 19-inčnim alu naplatcima, a GT Line verzija na testu imala je unikatne 19-inčne naplatke kao standard. Putnički prostor generalno je povećan. Maksimalni prostor za noge proširen je na 1.129 mm (+ 19 mm) za vozača i suvozača i 970 mm (+7 mm) za putnike na zadnjem sjedištu. Visina prostora za glavu iznosi 997 mm (+5 mm) naprijed i 993 mm (+16 mm) straga. Milimetri su eto tu, da se malo zabavljate, i da razvojni timovi mogu reći da su ispunili zadatak koji im je uprava zadala. Pet milimetara gore ili dolje nećete primijetiti, pa čak i da ste vrlo pedantni, i sa metrom u rukama, ali hoćete da se na sjedalima sada bolje sjedi, i da su osjetno udobnija. Ova Kia vrlo je brza – dohvati 200 km/h bez oklijevanja i tada ostaje jako stabilna, vrlo udobna i dovoljno tiha. Unatoč bogatoj GT-Line opremi i vrlo sofisticiranom i snažnom agregatu, ovaj SUV ima i relativno povoljnu cijenu od 305.990 kuna. Ako su na snazi akcije kao što je sada slučaj, onda Sportage možete kupiti uz popuste, i to uz sedmogodišnju garanciju. Nikada u povijesti luksuz u SUV klasi nije bio dostupniji, a performanse i dinamika vožnje bolja. Drugim riječima, Sportage je, s motorom 2.0 CRDi, pun pogodak. Nudi više stabilnosti od Honde CR-V, Subarua Forestera, Toyote RAV-4, pa i od Mercedesa GLK (zaostaje ipak za X3 i Q3, ali manje nego ikad).

Sportage je toliko stabilan, dinamičan, da je prava šteta da se ne počastite motorom 2.0 CRDi
Iako je 2.0 CRDi pravi izbor za ovaj SUV, kupcima izgleda nimalo ne smeta što je Kia u vozilo teško 1.700 kilograma, odnosno preko 1.750 kilograma, s ovom opremom upakirala motor obujma od “samo” 1,7 litara, jer se baš ova verzija vrlo dobro prodaje: košta samo 181.990 kuna. Relativno “mali” dizelski motor od 1,7 litara uspješno vuče veliki automobil: trik se krije u velikom okretnom momentu od 255 Nm, što je dovoljno za tekuću, ugodnu vožnju autocestom i pretjecanja na regionalnim cestama.

Savjetujem vam izbor snažnijeg motora 2.0 CRDI jer troši gotovo isto kao slabiji, a nudi daleko bolje performanse, i više sigurnosti. Kod starog modela, mogli ste odabrati slabiji motor, ako niste naklonjeni bržoj vožnji, ali novi Sportage je toliko stabilan, dinamičan, da je prava šteta da se ne počastite motorom 2.0 CRDi koji je jedan od najboljih u klasi. Samo ćete tada dobiti SUV, koji može parirati najboljima u klasi, i čak ih poniziti na dijelovima autoceste s velikim usponima.

S nevjericom su me gledali vozači BMW-a i Mercedesa, diljem Hrvatske kako ih pretječem, a kada im proradi “ponos” i kada su me pokušavali pratiti, odustajali su jako brzo, jer kad Sportage vozite na limitu, on je uhvatljiv samo ukoliko su za volanom pravi profesionalci. Sportage je toliko stabilan da je to jednostavno zadivljujuće. Ono što je Toyota napravila s modelom RAV4, prije nekoliko desetljeća, odnosno ono što je Nissan ostvario s modelom Qashqai prije jednog desetljeća je ništa u usporedbi s ovim uspjehom Kije, jer Sportage nudi dinamiku vožnje limuzine , s velikom udaljenošću od tla. Bravo Kia!
Iako je Sportage “samo” crossover, performanse su mu sportske: od 0 do 100 km / h mu treba samo 9,0 sekundi, iako je težak više od 1,7 tona, a realna maksimalna brzina iznosi 200 km / h zahvaljujući snazi agregata od čak 184 KS. Korejski “maneken” danas izgleda luksuznije nego ikad: u interijeru sve djeluje moderno i dovoljno kvalitetno sklopljeno, kako i dolikuje kompaniji koja bilježi najveći preporod u svojoj povijesti. Sa ovom Kijom, na autocesti možete biti najbrži, jer je automatski mjenjač izuzetno brz i učinkovit. Ubrzanje od 150 do 200 km / h je odlično, pa ćete u vožnji Njemačkim autoputovima jednostavno uživati.

Za sportski brza pretjecanja Sportage 2.0 CRDi ima dovoljno snage. Dovoljno je zreo i za oštra sportska kočenja. Papučica kočnice se vrlo lako i precizno dozira. Shvatite, ovo je neusporedivo bolji automobil od starog Sportage-a, ima samo isto ime. Tamo gdje će Tuscon početi nervozno gubiti kontrolu, Sportage prolazi mekano, i kao po tračnicama. Kao da su pravljeni na dvije sasvim drugačije platforme. Najčudnije je što Tuscon nije nimalo udobniji od Kije, naprotiv. Nikad Kia nije bila baš toliko bolja od izravnog konkurenta iz Hyundaija, kao sa ovim modelom. Treba očekivati, da kada se pojavi novi Sportage 2022.godine, on bude na razini Audija Q3, jer mu trenutno diše za vratom. BMW X3 je ipak previše sportski podešen, pa nije za usporedbu, BMW je drugačija liga. Ali kad smo ga spomenuli, znajte da je Sportage osjetno udobniji, i jednako tih. Kia koja ima istu zvučnu izolaciju kao BMW je za svaku preporuku. Jeste li svjesni koliko je Kija napredovala? Ovaj tekst nema nikakvog smisla ako ne uzmete na test vožnju Sportage makar na jedan dan, jer vožnjom po gradu brzinom od 50 km / h nećete moći steći dojmove koje vam ja pokušavam prenijeti.
Osim “sportskog” motora 2.0 CRDi, Kia sada ima i dobru aerodinamiku (koeficijent otpora zraka je spušten s Cd -0,37 kod starog modela na CD- 0,33 kod novog), pa joj je i potrošnja niža za 0,5 litre, i samim tim niža je i emisija plinova.

Kia osvaja tržište korak po korak

“Kuha” konkurenciju u mlakoj vodi, poput “žabe”, pojačava neprimjetno plin, i onda kada tržištu ponudi jedan vrlo zabavan automobil za vožnju kakav je ovaj Sportage, svi ostanu zatečeni. Honda koja je čuvena po svojim upravljivim, dinamičnim, sportskim automobilima (mislim na model CR-V) je jedan običan “težak slon” koja nudi manje stabilnosti, manje uživanja, a više buke od jedne Kije Sportage. Kia čak ima i kvalitetnije materijale, bolje kočnice, bolju opremu, bolju garanciju, bolju servisnu mrežu. Hoće li Honda odgovoriti? Ja se nadam da hoće, jer ja sam u djetinjstvu bio oduševljen Hondama (i danas sam), i ne mogu tako lako prihvatiti da je jedna Kija toliko bolja. Pa gdje je bila korejska auto industrija prije 40 godina? Pobijediti japansku konkurenciju nije nimalo lako.
Predrasude su u životu najskuplje, u bilom kom smislu. Obično vas puno koštaju. Nekad ostanete bez ljubavi svog života zbog njih, a nekada bez puno novca ili dobre garancije od 7 godina. Jer ako odaberete neki njemački automobil to će ipak nešto više olakšati vaš račun u banci.

Što ona kaže:
Kia Sportage s paketom opreme GT-Line je luksuz na kotačima. Sve je na ovom automobilu točno gdje i treba biti. Putnici će moći uživati u udobnim sjedalima, u puno prostora, odličnoj zvučnoj izolaciji, i imat će dojam da se voze u jednom otmjenom automobilu. Novi Sportage i jest otmjen u punom smislu te riječi. Vrhunska kvaliteta iskače iz svakog njegovog spoja, kutka. A motor? Motor vuče kao da ima više od 200 KS. Sa uzbrdicama se poigrava, a nema više od 2.0 litre obujma. Ovjes zaista učinkovito upija neravnine, tiho, bez vibracija. Putovanje s ovom Kijom je pravo uživanje. Nisam uspjela pronaći nijednu manu ovom SUV-u. Za ovaj novac ne možete kupiti bolji automobil.

Kome je namijenjen ovaj automobil?
Kia nije najomiljenija marka na našim prostorima. Niste sanjali u djetinjstvu potrošiti čitavo malo bogatstvo na neku tamo Kiju. Sanjarili ste o Mercedesu ili BMW-u, poneko o Audiju. A danas? Danas Kia nudi jedan novi model sa starim imenom, koji se na cesti ponaša kao njemački automobili, ili da budem preciznije SUV-ovi. Kako je to moguće? Sasvim jednostavno, angažirali su njemačke inženjere, ono što nikome u Zastavi nije palo na pamet. Kia ima drugačiju politiku prema kupcima. Ideja da se ponudi više za manje novca ruši konkurenciju. Ideja da se ponudi jamstvo od 7 godina dok ostali nude 3, ruši strahove da Kia nema kvalitetu.
A ima li je stvarno? Rekao bih da ga itekako ima, jer je novi Sportage daleko kvalitetniji, ozbiljniji, temeljniji automobil od ljepotana kojeg je naslijedio. Možda novi Sportage ne oduševljava mlađu populaciju vozača, kao stari model, ali oduševljava u vožnji. Baršunastoj vožnji sa odsustvom vibracija, buke, trzanja i bilo kakvog naprezanja. 400 Nm i 184 KS vam je na raspolaganju, tako da od svake uzbrdice pravi ravnicu. Težina od 1,7 tona i dobra trakcija itekako dobro dođe kad puše jaka bura, pa dok gledate kako ostale automobile pomiče po putu, vi uživate u preciznom praćenju putanje koju ste zadali ovoj Kiji. Kia se probila na vrh po najmanjem broju kvarova, barem u Americi, a povremeno i u Europi, sve ovisi tko radi istraživanja, i tko broji, zbraja podatke.
I tako vremena se mijenjaju. Nekada je FIAT bio predvodnik europske auto industrije, barem kada su u pitanju mali automobili, i napredna tehnološka rješenja, a danas rukovodstvo FIAT-a, u pripremi za eventualni bankrot, bez pravih modela na tržištu samo može gledati ogromni uspjeh Kije, i zapitati se što su sve to propustili prethodnih desetljeća da bi došli na dno, a Kia na vrh. Korejska auto industrija je danas moćnija od Francuske i Engleske zajedno, a Italija je za njih “mala”. Možda je ipak kupcu bolje ponuditi kvalitetan automobil, i time ga pridobiti u narednim desetljećima. Onako kako to Kia radi, a ne FIAT.

Prednosti:

Odličan elastičan motor od 184 KS. Iznimno udobno ogibljenje, koje nudi i dovoljno stabilnosti. Dobra ponuda prostora, mjesta ima puno i na zadnjem sjedištu. Veliki prtljažnik od 512 litara vrlo varijabilan. Bogata oprema, kvalitetni ugrađeni materijali. Odlična finalna obrada, dobra pouzdanost. Vrlo dobra aktivna sigurnost. Jako malo zamara na dužim putovanjima. Dobra kvaliteta audiouređaja. Iznimno učinkovite kočnice (pri brzini od 100 km / h do zaustavljanja pređe samo 34 m). Garancija od 7 godina je nenadmašna.

Cijena: od 166.990 kuna


Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite na donju poveznicu!
http://www.testoviautomobila.net/testirali-smo-kia-sportage-2-0-crdi-awd/

 

Test: Kia Ceed 1.6 CRDi High Ex Vision - Jamstvo samo šlag na torti jutarnji.hr/autoklub, 11.10.2016.

$
0
0

Navigacija, kamera za vožnju unazad, udobna sjedala u kombinaciji kože i tkanine, alu naplaci... Kia Ceed u prestižnoj izvedbi High Ex Vision brzo razmazi vozača, kojem za upravljačem prošle godine redizajniranog korejskog kompakta zbilja ne nedostaje ničega. Osim, ptičjega mlijeka, naravno.

Atraktivno dizajnirana, prema vozaču usmjerena prednja armatura dotjerana je kromiranim ukrasima i crnim plastičnim umecima visokog sjaja na strateškim mjestima, sjedala su podatna i ne umaraju niti na dužim putovanjima, a dozu atrakcije donose i instrumenti skriveni u sportski nakošene duplje. Posebno impresionira zvučna izolacija. Zasluga je to obilnijeg, dvostruko većeg korištenja antivibracijske pjene u armaturnoj ploči. Uvjerljiv, poletan dizelaš 1.6 CRDi, čija je snažnija izvedba redizajnom osnažena sa 128 na 136 KS, na račun toga je u vožnji gotovo nečujan Koliko god i on s nedavnim dotjerivanjem dobio dodatnu zvučnu izolaciju bloka motora... S druge strane, dizelaš oduševljava niskom potrošnjom. U prosjeku smo bez imalo pažnje trošili svega 5,1 litru, doduše uz malu pomoć uglađenog, nenapadnog start&stop sustava. Iako spremnik broji prosječnih 53 litre, sjetiti se kad ste zadnji put posjetili benzinsku postaju tako je najčešće pravo umijeće. Čak i kad se intenzivno vozite... Tome sigurno pomaže i solidan 6-stupanjski mjenjač, kojemu za ocjenu izvrstan nedostaje tek nešto kraći i precizniji hod. Ovako baš nije najbolji za jurcanje, no jest za lagano krstarenje, kad ne radi baš nikakve probleme.

Konstrukcijski je Ceed, međutim, prilično čvrst i uz fino podešen ovjes, spreman bezbolno upiti udarac pri naletu na neravnine ili visoke ležeće policajce, ugodan za vožnju. Solidno je i prostran, makar mu prtljažnik od 380 litara spada u čisti prosjek kompaktne klase. Zbog relativno malog stražnjeg stakla preglednost staga nije bajkovita, no manevriranje na uskom prostoru nije nikakav problem uz stražnje parking senzore (dolaze još od četvrte po redu opreme LX Champion) i kamere za vožnju unazad, čiji se prikaz jasno vidi na prostranom središnjem zaslonu od 7 inča. Vrijedi pohvaliti i navigacijski uređaj koji potpisuje TomTom - uz klasične funkcije donosi i informacije o prometu uživo, kao i upozorenja o blizini kamera s radarima.

Cijena? Za prestižnu izvedbu EX Vision, bira li se dizelaš 1.6 CRDi, treba izdvojiti 146.990 kuna. To nije mali novac, no obzirom na ponuđeno cijena je više nego konkurentna. Tim više kad se pogleda u naljepnicu s informacijom o 7 godina jamstva na vratima prtljažnika...

Ukratko
S redizajnom utišan i na 136 KS osnažen dizelaš u prosjeku se zadovoljava sa 5,1 litrom. Ne na papiru, nego na cesti... Sedmogodišnje jamstvo i dalje je jedan od najjačih aduta Kije. Atraktivni alu naplaci od 16 cola dio su bogate serijske opreme. Unutrašnjost je temeljito zvučno izolirana, zgodno dizajnirana i čvrsto izrađena. Mjenjač bi peticu zaslužio uz kraći i precizniji hod.
Prtljažnik od 380 litara na razini je prosjeka klase i zadovoljava sve obiteljske potrebe. Preklapanjem stražnjih naslona raste na 1318 litara.

 

Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite na donji link!
http://www.jutarnji.hr/autoklub/testovi/kia-ceed-1.6-crdi-high-ex-vision-jamstvo-samo-slag-na-torti/5126410/

 

 

Usporedba kompakata Ford Focus vs. Kia cee'd vs. Opel Astra http://www.vidiauto.com (10.10.2016.)

$
0
0

Unatoč snažnoj ekspanziji crossover i SUV segmenata, tipičan odabir prosječnog hrvatskog kupca još uvijek je kompaktni automobil.

Odlikuje se povoljnim omjerom uloženog i dobivenog, dovoljno je prostran i zadovoljavajuće praktičan. Maksimalnu ekonomičnost potrošnje goriva postiže uz dizelski motor, ali to povlači višu startnu cijenu i skuplje troškove održavanja što nije uvijek ekonomski opravdano.
Prije su se kompakti nudili uz široku paletu (uglavnom četverocilindričnih) benzinaca: zapremine atmosferskih otto-motora najčešće su se kretale u rasponu od oko 1,4 do dvije litre. Međutim, danas se obično nudi tek skromna downsizing-paleta s jednim do dva bazna (često trocilindrična) motora zapremine od jedne do oko 1,2 litre, dok se na drugom kraju skale u pravilu nalazi 1,6-litreni, sportski "nabrijanac" sa 180, 200 ili više KS. Između te dvije krajnosti je praznina.

U takvoj konstelaciji ponude motora još je teže odlučiti se za pravi pogonski sklop u okvirima prosječnog, "budžetnog" kompaktnog automobila. Ako promatramo cjenovni raspon oko 120 tisuća kuna, što je prostor u kojem većina naših privatnih kupaca obično "razmišlja" ukoliko uopće može razmišljati o kupovini novog automobila iz C-segmenta, jedno od temeljnih pitanja je – koji motor odabrati? Jesu li novi downsizing agregati dovoljno pouzdani i hoće li biti trajni poput prijašnjih atmosferaca ili je bolje dodati poneku tisućicu i ugraditi (osnovni) dizelski stroj?
Tražeći odgovor na postavljena pitanja, sučelili smo tri omiljena i priznato kvalitetna predstavnika klase kompakata u njihovim osnovnim benzinskim konfiguracijama - Ford Focus vs. Kia cee'd vs. Opel Astra. Uspoređujemo ih uz bazne pakete opremljenosti, s trocilindričnim turbo-benzinskim motorima zapremine nepune jedne litre (!), uz ručne mjenjače. Navedeno skriva mnoge dileme i nesigurnosti pa se opravdano pitamo – hoće li sve to uopće dobro završiti?

Iako su krajem prošloga stoljeća već postojali jednolitreni turbomotori, posebice u japanskim gradskim jurilicama poput Daihatsu Charade i sličnih, njihov revival se, početkom milenija, dogodio iz posve različitih pobuda – izuzetno su pogodni za uspješno ispunjavanje tzv. New European Driving Cycle (NEDC) ciklusa potrošnja goriva.
O čemu se radi? NEDC je napravljen s idejom da teoretski zrcali sliku vožnje automobila u mješovitim uvjetima, no nažalost malo ima veze sa svakodnevnim životom. Ciklus traje oko 20 minuta i uključuje neprirodno spora i duga ubrzanja, vrlo male (i konstantne) brzine te mnogo stajanja. Potrošnja se mjeri u stanici za tehnički pregled tako da se vozilo nalazi na valjcima koji simulirano pružaju otpor pogonskim kotačima. Klima uređaj se ne koristi, električna trošila su ugašena, temperatura okoliša je idealna. U stvarnosti se tako nikada, nigdje ne vozimo.

Mali turbobenzinski motori u uvjetima spomenutog ciklusa gotovo niti ne dolaze u priliku uključiti turbinu. Drugim riječima, automobil "vozi" samo djelićem svoje maksimalne snage (izraženo u KS) i koristi fragment maksimalnog okretnog momenta (izraženo u Nm). Uz mjenjače s dugim prijenosnim omjerima ovi motori postižu uistinu rekordno niske vrijednosti potrošnje goriva – ali samo u uvjetima ciklusa normiranog mjerenja određenog propozicijama NEDC-a!
U stvarnosti, posebno uz nešto srčaniju gradsku vožnju, potrošnja može narasti i do dvostrukih deklariranih vrijednosti što nove vlasnike često baca u očaj! Podsjetimo, Ford prosječno propisuje 4,5 l/100 km, Kia 4,9 l/100 km, a Opel 4,4 l/100 km. Tim fantastičnim vrijednostima u realnoj svakodnevici treba pribrojiti barem dvije litre eurosupera, ako ste umjereni s papučicom gasa. No to je još uvijek sasvim prihvatljiva potrošnja, slična prijašnjim atmosferskim benzinskim motorima slične snage.

Ono čega kod trocilindraša manjka u odnosu na spomenute "klasičare" s parnim brojem cilindara je kultiviranost. Neuravnoteženost se "poravnava" osovinama za uravnoteženje, strateški postavljenim protuutezima, "mekim" ubrizgavanjem i ostalim tehnološkim finesama. Na kraju, jednostavna konstrukcija od svega tri cilindra postaje kompleksna i (u najmanju ruku, teoretski) podložna kvarovima. Trajnost ovakvih motora definitivno neće dosezati više od 200 do 250 tisuća kilometara, ali ako kupujete novi automobil danas, malo je vjerojatno da će vas to ikada zanimati. Vjerojatno ćete ga prodati "na vrijeme".
Sljedeća slaba točka je turbina. Poznato je da zdravlje turbo-puhala dolazi u pitanje nakon maksimalno 250.000 km, a takva trajnost je uvjetovana neophodnom pažnjom u situacijama kada je motor još hladan ili još vruć. Ova tehnologija traži razumijevanje, no veliko je pitanje je li prosječan hrvatski kupac ovakvog automobila uopće dovoljno tehnički obrazovan.

Konačno, progovorimo i o našim kandidatima. Ford je među prvima izišao s ovakvim motorom i odmah pobrao brojne nagrade. Članove Ecoboost obitelji zapremine jedne litre koriste modeli od Fieste do Mondea, što je uistinu širok raspon. Testirana izvedba sa 100 KS u sportski nastrojenom Focusu svakako je sretnija kombinacija od starog 1.4 atmosferca kojem je kronično nedostajalo snage. Nedostatak Ecoboosta je neujednačena isporuka snage – manje-više primjetna pojava i kod ostalih suparnika.

Opel je s 1.0 Turbom debitirao u urbanom mališanu Adamu, a ubrzo je agregat transplantiran u Corsu i Astru. Razvija razmjerno živahnih 105 KS i dobro skriva svoju trocilindričnu narav u pogledu neutralizacije vibracija. Problem je što je ispod 2000 okretaja gotovo "mrtav" pa od vozača traži česte izmjene stupnjeva, no spori mjenjač u tome nije partner: tvrdoglavo se opire hitrim izmjenama. Motoru ne služi na čast ni kada se unutar određenog raspona okretaja oglašava neugodnim rezonantnim frekvencijama.

Kia kao bazni agregat u modelu cee'd još uvijek nudi uglađeni 1.4 CVVT benzinski motor sa 100 KS pa su odlučili da njihov benzinski downsizing-prvijenac bude veće snage, 120 KS. Time su mnoge utakmice u startu dobivene: više snage na maksimumu znači više snage i u cijelom rasponu okretaja što se kod Kije i osjeti – cee'd u vožnji djeluje kao da koristi veću radnu zapreminu od sićušne, jedne litre.
Sve ostalo je također jednako ili bolje nego kod konkurenata: svojom se udobnom i raskošnom unutrašnjošću postavlja ispred Opela i Forda, više nego solidnom opremom uvjerljiv je u svim usporedbama, a tvorničkim jamstvom od dugih sedam godina naprosto deklasira preostalu dvojicu europskih igrača. S obzirom da cee'd i u cjenovnoj usporedbi markira zlatnu sredinu, ne vidimo razloga ne proglasiti ga jasnim pobjednikom ove usporedbe.

 

Isprobajte pobjednika na test vožnji i uvjerite se u Kia kvalitetu!


Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite na donji link!

http://www.vidiauto.com/Savjeti/Palac-gore-za-kupnju/Usporedba-kompakata-Ford-Focus-vs-Kia-cee-d-vs-Opel-Astra

 


Test: Kia Sportage 2.0 CRDi 4WD EX Fresh Uspješnica s argumentima autonet.hr, 19.10.2016.

$
0
0

Sportage je model kojeg su mnogi primijetili tek u prošloj generaciji, no upućeniji ljubitelji automobila tvrde kako je upravo ovaj kompaktni model začetnik danas možda najpopularnijeg automobilskog segmenta. Veliko je to nasljeđe kojem će doprinijeti i novi model.
Novi je Sportage već četvrta generacija automobila čiji su prvi primjerci s proizvodnih traka sišli još 1993, do druge se čekalo sve do 2004, a treća se prodavala od 2010. Kia je sa Sportageom ostvarila odlične prodajne rezultate širom svijeta, a za hrvatsko je tržište dovoljno reći kako je prethodna verzija u posljednje tri godine bila među najprodavanijim modelima u svom segmentu, od čega u prošloj i pretprošloj godini na samome vrhu. Dakle, pred novi je Sportage postavljen veliki zadatak i obveza.

Prije nego se detaljnije posvetimo testiranom automobilu, recimo kako je novi Sportage, u ponudi zastupnika, tvrtke KMAG, na našem tržištu dostupan s dva benzinska i dva dizelska motora te s čak sedam paketa opreme: LX Active, LX Fun, LX Urban, EX Fresh, EX Style, EX Limited i GT-Line. Spomenuti paketi su dostupni ovisno o izabranom pogonskom stroju, primjerice GT-Line ćete moći izabrati samo s najsnažnijim benzincem i najsnažnijim dizelašem.

Konkretnije, kupcima će biti ponuđeni 1.6 GDi snage od 132 KS i 1.6 T-GDi snage od 177 KS te 1.7 CRDi snage od 115 KS, kao i dvije izvedbe 2,0-litrenog CRDi motora snage od 136 i 185 KS. Također, recimo i da je pogon na sva četiri kotača standardna oprema kod motora 1.6 T-GDi i 2.0 CRDi, dok je potonji u slabijoj izvedbi dostupan i s pogonom na prednje kotače. Automatski je pak mjenjač standardno dostupan kod obje verzije većeg dizelaša.

Cijene Kie Sportage na hrvatskom tržištu kreću od 166.990 kn koliko je potrebno izdvojiti za izvedbu 1.6 GDi 2WD LX Active, a završavaju na 354.990 kn koliko stoji najekskluzivniji model, Sportage 2.0 CRDi HP AWD EX Limited s automatskim mjenjačem. Konačno, ako ste nakon ovog uvoda mišljenja da bi Kia mogla pojednostaviti ponudu, u pravu ste jer se Sportage nudi u gotovo nevjerojatne - 32 izvedbe...

Dizajn, ergonomija, unutrašnjost
Dizajn novog Sportagea je osjetno odvažniji od prethodnikovog te predstavlja logičan nastavak razvoja linija i značajki vanjskog izgleda kijinih noviteta. Konkretnije, novi i svakako još atraktivniji Sportage djeluje robusnije i agilnije, a vjerujemo kako će se kao takav posebno svidjeti mlađima te kupcima željnima automobila koji se vizualno ističu nad većinom konkurencije. Na testiranom su vozilu najuočljiviji detalji svakako bili povišena i produljena prednja svjetla zanimljivog unutrašnjeg dizajna, maska motora, veliko kućišta svjetala za maglu i sl, a ni stražnji se dio vozila nema čega sramiti. Dapače pozadina ovog automobila je među najbolje odrađenima u klasi.

Interijer je također napravio veliki korak prema naprijed. Naime, vozačevo okruženje je pregledno i logično osmišljeno, klasični prekidači su još uvijek tu, uredno posloženi i relativno veliki pa je lako upravljati raznim sustavima što vrijeme navikavanja čini vrlo kratkim. Možda se i najvažnijim stavkama čini kvaliteta izrade i upotrijebljenih materijala koja je na vrlo visokoj razini pa je boravak u novom Sportageu sasvim zadovoljavajuće iskustvo.

Slično je i kada u obzir uzmemo ponudu prostora unutar automobila, bilo sprijeda ili na stražnjoj klupi te u prtljažniku (s dvostrukom podnicom) zapremine od 503 / 1492 dm3. Sportage će tako zadovoljiti sve uobičajene obiteljske potrebe pa i puno više od toga. Recimo i kako su sjedala udobna, prostora za koljena i glave putnika ima dovoljno i otraga, a širina stražnje klupe je dovoljna i za udoban prijevoz troje putnika.

Serijska i dodatna oprema
Paket opreme EX Fresh četvrti je od sedam dostupnih i u ponudi je sa svim spomenutim motorima (osim 1.6 T-GDi koji dolazi samo s paketom GT-Line). Riječ je o vrlo bogatom paketu opreme kojem nedostaju tek neki od najluksuznijih detalja dostupnih s ovim automobilom te nam se čini kako bi upravo EX Fresh lako mogao biti među najpopularnijim paketima kod naših kupaca.

Kada bi krenuli nabrajati opremu izašli bi iz gabarita rubrike, no možemo izdvojiti nekolicinu bitnijih značajki poput osam zračnih jastuka, 2-zonske automatske klime, kamere za vožnju unatrag, stražnjih parkirnih senzora, tempomata, limitatora brzine, 7-inčnog zaslona navigacijskog sustava sa sedam godina besplatnog ažuriranja karata, 17-colnih aluminijskih naplataka i sl, a tu je i cijela abeceda raznih sigurnosnih sustava kao što su ESP, ABS, EBD, BAS, TCS, Hill Assist, DBC (automatsko kočenje pri vožnji nizbrdo), LKAS (sustav zadržavanja vozila u voznoj traci) i tome slično.

Dakle, shvatili ste, radi se o vrlo bogato opremljenom automobilu kod kojeg je dodatnu opremu činila tek metalik boja, a za koju je potrebno izdvojiti 3.050 kn.

Motor i prijenos
Testirani je Sportage 2.0 CRDi pokretao 4-cilindrični 2,0-litreni dizelski motor snage od 100 kW, odnosno 136 KS pri 4000 o/min te najvećeg okretnog momenta od 373 Nm koji je dostupan između 2000 i 2500 o/min. Ovaj je motor uparen sa 6-stupanjskim automatskim mjenjačem te pogonom na sva četiri kotača koji dolazi i s Lock funkcijom, kod koje se moment dijeli u omjeru 50 / 50 između prednje i stražnje osovine. Njihova suradnja je za svaku pohvalu, kako kada je riječ o performansama tako i ekonomičnosti.

Naime, 136 KS snažni motor je dovoljno moćan za živahnu i dinamičniju vožnju, a automatski mu mjenjač u tome nimalo ne odmaže, dapače. Jednako vrijedi i za pogon na sva četiri kotača s automatskom raspodjelom momenta. Inače, najveća brzina Kie Sportage 2.0 CRDi iznosi 181 km/h, dok će za ubrzanje do 100 km/h trebati 11,6 sekundi. S druge strane, uz sve navedeno i masu vozila od 1690 kg, potrošnja od 8,0 l/100 km, koliko je iznosila na kraju testa, čini se vrlo prihvatljivim i realnim rezultatom uz napomenu da bi vlasnik svakako mogao biti i još štedljiviji.

Za upravljačem
Čim sjednete za upravljač novog Sportagea dobijete dojam robusnosti, sigurnosti i komfora, a odmah nakon kretanja ovako motorizirani model će vam jasno staviti do znanja da u njemu ima materijala i za solidnu zabavu. Upravljač, ovjes i kočnice su na razini zadatka i dobro prate mogućnosti pogonskog sklopa. Kao bitnu stavku možemo istaknuti činjenicu da Sportage u vožnji ne krije nikakva neugodna iznenađenja te se ponaša upravo onako kako očekujete i kako se od njega zahtijeva.

Inače, Sportage je unatoč nešto višoj podnici, koja će vam olakšati off-road izlete, dakako prvenstveno obiteljski automobil čija dužina iznosi 4,5 m. Zadovoljavajuće je okretan i preglednost van vozila je primjerena, no kod testiranog modela za upravljanje u skučenijim prostorima će vam svakako pripomoći stražnji parkirni senzori te dakako kamera za vožnju unatrag. Također, vrijedi reći i kako je primjetna dobra izolacija od buke i vibracija što je dodatni plus ionako kvalitetnom interijeru pa je time vožnja još opuštenije iskustvo. To posebno vrijedi na duljim putovanjima, na kojima je zamor vozača doista minimalan.

I na kraju...
Testiranom Sportageu 2.0 CRDi 4WD EX Fresh je teško naći iole veću zamjerku, a na svakom području je pri samom vrhu svog segmenta, odnosno klase i cjenovnog razreda. Drugim riječima, radi se o jednom odlično zaokruženom automobilu koji se može pohvaliti modernim, primamljivim i prepoznatljivim dizajnom, kvalitetnom izradom, bogatom opremom, posebno onom sigurnosnom te dovoljno snažnim i ekonomičnim pogonskom sklopom.

Kada svemu dodamo i već poznato Kijino 7-godišnje jamstvo, konačna cijena od 277.650 kn, odnosno 37.020 Eura se čini prihvatljivom, posebno kada ga usporedimo s onom izravnih konkurenata. Dakako, treba istaknuti i kako se radi o izvedbi iz gornjeg dijela ponude pa je Sportage dostupan i za nižu cijenu. Sve u svemu, da zaključimo, testirani Sportage je zaslužio visoku ocjenu.

Isprobajte pobjednika na test vožnji i uvjerite se u Kia kvalitet!


Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite na donju poveznicu!
http://www.autonet.hr/kia-sportage-20-crdi-4wd-ex-fresh

 

Test: Kia pro_cee'd 1.6 GDI LX Champion BIHAMK Auto, oktobar 2016.

$
0
0

Iako je došao kada i tata-mata Golf 7, od samog starta druge generacije lansirane 2012. cee'd i njegovi deri¬vati su prihvaćeni kao potpuno zreli i konkuretni u kompaktnoj tržnici. Međutim, u ofanzivi evropskih kompakata posljednjih nekoliko godina (P308, Astra i Megane) redizajnirani Cee'd kod nas je došao potpuno tiho.

DINAMIČNIJI I UGLAĐENIJI
KIA se u kompaktnoj klasi drži utabanih staza. Pored hatchbacka i karavana i dalje ''gura'' klasični trovratni kupe Pro_Cee'd distanciran od verzije sa pet vrata, što je evropska konkurencija poprilično izgusturala i skoro odbacila iz ponude. Kada je riječ o ''prelaznoj'' – facelift verziji, očekivano je zadržana osnovna forma, a urađeno je tipično osvježenje maske, svjetlosne grupe i maglenki, potencirajući više hromiranih detalja i pročišćenosti sekcija. KIA stil je ostao nepromijenjen, ali je dinamičnost postala izraženija.
Iznutra se stil nije mijenjao, jer je u startu pogođen po ukusu većine vozača u Evropi, ali i u ostatku svijeta. Iz aktuelne perspektive i trendova, maleni ekrančić je prošlost, pa integracija konkretnijeg displaya koji obuhvata kontrole klimatizacije, audio uređaja i postavki vozila, prelazi u fazu neophodnog. Takvo rješenje ujedno čisti šumu prekidača kojih u Cee'du sada već ima viška.
Završna obrada materijala, uklopljenost međusekcija i teflonske presvlake i dalje odišu njemačkom solidnošću, koju ćete itekako cijeniti.
Lagano pomicanje naslona prednjih sjedišta olakšava ulazak u bunker odzada, gdje ima dovoljno prostora za prosječno visoke. Prtljažnik od 380 litara sa zahvalnim bočnim stranicama i dubinom jako je iskoristiv čak i na dužim putovanjima, a jedino treba računati da nema klasičnog rezevnog točka, već pomodni kit za krpljenje probušene gume, koji je u suštini kompenzirao zahvalnu zapreminu gepeka.

DVA LICA
Vodeći se prioritetno prodajnom cijenom, 1.4-litreni atmosferski benzinac sa 100 KS bio je najčešće biran, a znao je ''proći'' i pokoji dizelaš. GDI benzinac sa ubrizgavanjem direktno u cilindar kao jača benzinska opcija bio je anonimus, a s dolaskom downsize turbaka (takođe sa direktnim ubrizgavanjem), postao je čini se davljenik gurnut u vir iz vlastitih redova. No, da li je to zaista tako? Prije nego ga stavimo u okove finansija i uporedimo sa ostatkom motorne ponude, ispričaćemo njegovu stranu dobrih i manje dobrih manira. Prije svega, 1.6 GDi je iznenađujuće tih i uglađen u radu. Brzinu bez pojačane rezonance i vibracija održava od niskih obrtaja radilice poput dizelaša, što se može zahvaliti mudro odmjerenim omjerima u šestostepenom ručnom mjenjaču. Sa 135 KS omogućava Pro_Cee'du da lako prebaci 200 km/h na brzinomjeru i to je u suštini to. Sa svega 164 Nm obrtog mometa pri skoro 5.000 obrataja u minuti radilice, ovaj motor linearno i bez velikog uzbuđenja ulazi u proces harmo-ničnog režanja obrtaja i postignute brzine. Taman kada ga razljutite na visokim obrtajima i krenete upijati rasniji zvuk usisnog benzinca, stigne vas elektronska blokada i vrati vas na početak igre. Shodno vrtnji radilice odvija se i potrošnja, koja ima dva lica. Na prvih 520 kilometara, gdje smo jurili obrtaje i učili manire ovog benzinca, iskapili smo skoro rezervoar i potrošili tačno 52 litra bezolovnog benzina, odnosno 10 litara na svakih 100 pređenih kilometara. Kada smo promijenili ploču i počeli držati obrtaje u donjim vrijednostima potrošnja je spala na 6 litara. Međutim, svaki kilometar odlučnije vožnje, a ovaj kupe tako fino podsjeća na zlatna vremena japanskih automobila iz 90'ih, koja su imala izražen senzibilitet u kretanju i povratnim infomacijama prema vozaču, a uz to sa sigurnošću drži zadati pravac zahvaljujući njemačkom inžinjeringu na podvozju, GDI će vas uvijek podsjetiti da nema milosti sa prihvatljivom potrošnjom.
 

ATAK NA DOWNSIZE
Finansijska strana otkriva nekoliko lica. Usisni GDI je 2.000 KM skuplji od baznog 1.4 benzinca i povoljniji čak 6.000 KM od jednakoopremljenog turbaka sa direk¬tnim ubrizgavanjem (1.0 T-GDi sa 120 KS). Sa tačke kupovine benzinca ovaj motor ima zeleno svjetlo, pogotovo što proizvođači nakon vrlo kratkog hira za redukcijom potrošnje i CO2 sa downsize ar¬hitekturama izlaz vide u rightsize formatima. Ipak, na pola puta između 1.6 GDi i 1.0 T-GDi benzinaca ulogorio se uvijek poželjni 1.4 CRDi dizelaš sa 90 konja i 240 Nm obrtnog momenta pri 1.500 o/m, koji ne pati od visoke potrošnje, a istovremeno je izuzetno agilan. Zajedničko svima je da KIA daje rekordnu garanciju od 7 godina, a to je i dalje daleko najjajči adut koji dobijete pri kupovini, iako ovaj alat marketinški nije iskorišten koliko bi zaista mogao.

Za gledanje originalnog, članka, molimo, kliknite na donji file!

Test: Kia Sportage 2.0 CRDi AWD A/T GT–Line http://360drive.com.hr (19.07.2016.)

$
0
0

Četvrta generacija Kijinog kompaktnog SUV-a Sportagea nikada nije bila bolja, a dokaz tome je i top izvedba s najvećim paketom opreme i najjačom motorizacijom u Kijinoj ponudi.

Konkurencija poput Toyote RAV4, Hyundai Tucsona, Renault Kadjara, Mazde CX-5, Nissan Qashqaija, a ponajviše Audijev Q3 model ozbiljno bi se trebala zabrinuti s obzirom na ono što novi Sportage nudi.
Atraktivan trendovski dizajn, u top paketu obogaćen je LED svjetlima, izraženim alu umetcima sprijeda i straga te velikim 19“ alu naplatcima uz impozantne dvije ispušne cijevi na stražnjem kraju. Već na prvi pogled jasno je kako je u pitanju top model Sportagea, a impozantan prednji kraj koji nam je osobno ljepši u odnosu na treću generaciju ovog modela djeluje iznimno profinjen i blago podsjeća na Porscheove SUV modele.

U interijeru sve odiše kvalitetnim materijalima uz iznimnu ergonomiju. U dvobojnoj crno-bijeloj kombinaciji blago koketira sa luksuzom, a odlično odmjeren upravljač te središnja konzola obiluju cijelim nizom tehnoloških rješenja.

Pregledan i brz multimedijalni sustav odlično je pozicioniran pri samom vrhu armature, a bočno okružen ventilacijskim otvorima također neodoljivo podsjeća na Porscheova rješenja. Sada se već pitamo sjedimo li u Porscheu ili Kiji…da, dobro ste pročitali, ovaj model zaista vas može natjerati na takvo razmišljanje, a u stvarnost vratiti Kijin logo na upravljaču.
Mekana i kvalitetna plastika, odlična zvučna izolacija, udobna i dobro profilirana sjedala te sav popratni ambijent tjeraju vas da se osjećate ugodno u Sportageu. Tu je i grijana stražnja klupa, obilje prostora straga te raskošan prtljažni prostor.

Vozne osobine ovog modela u top izvedbi s obzirom na masu od 1.7 t jednako su impresivne. 400 Nm i 185 KS respektabilni su kako na papiru tako i u stvarnosti. 6 stupanjski automatski mjenjač nudi mogućnost promjene prijenosa i polugicama iza upravljača, većih zamjerki na automatiku nema izuzev to što je možda nijansu više ugođen za ugodnu vožnju čime su performanse i brzina odziva prigušene u odnosu na mogućnosti koje pružaju. 200 km/h i ubrzanje s mjesta do „stotke“ od 9.1 sekundu zadovoljiti će svakog vozača, a zbog veličine automobila i već spomenute odlične zvučne izolacije često ćete se naći u „zabranjenoj zoni“ na meti radara.

Ovjes u odnosu na slabiji 1.7 litreni model nešto je bolji, te zbog malo veće mase bolje „leži“ na cesti, a već spomenuti 19“ kotači pružaju izrazitu stabilnost i kod bržeg prolaska kroz zavoje. Ono što je pohvalno je i odličan 4WD pogon koji nije za odlazak na safari, ali svoj posao će više nego odlično odraditi po snijegom zametenim prometnicima ili pak odlaskom na vikend vožnju u prirodu.
Impozantne su i kočnice, 5 osvojenih zvijezdica na Euro NCAP testiranjima čime je među najsigurnijma u klasi, a prosječna potrošnja od 8.2 litre na 100 prijeđenih kilometara držati će vas dugo za volanom Sportagea.

Kia Sportage kao blizanac Hyundai Tucsona dolazi na već pripremljen teren, a djeluje atraktivno i profinjeno uz prvoklasnu izradu te je korak ispred „brata“. Cijenom od 352.540 kn koliko stoji testni model ulazi u „premium“ klasu, no odličan je izbor za sve koji se ne žele isticati premium modelima, a žele kvalitetan i atraktivan SUV.
Eh da… tu je i 7 godišnje jamstvo, ali i cjenovno dostupnije izvedbe odličnog Sportagea

 

Isprobajte pobjednika na test vožnji i uvjerite se u Kia kvalitetu!

 

Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite OVDJE

Kia Sportage zavede izgledom pa pruža više od očekivanog http://www.24sata.hr (21.11.2016.)

$
0
0

Mnogi automobili privlače izgledom, no osim toga ne nude ništa posebno. Kia Sportage je izuzetno atraktivna, no osim toga nudi praktične vrijednosti, vrhunsku vožnju te odličnu vrijednost uloženo/dobiveno.

 

Prošli Sportage bio je pravi prodajni hit na našem tržištu, a njegovim stopama nastavlja i novi model. Iako nešto skuplji, novi Sportage još spada među najpovoljnije SUV-ove u klasi te se također vrlo dobro prodaje. Iza atraktivnog izgleda krije se luksuzni poslovno-obiteljski automobil s mnogo mjesta i štedljivim dizelskim motorom. Riječ je o provjerenom 1,7-litrenom dizelašu koji je sasvim dovoljan za Sportage ako vozač nema pretjeranih sportskih ambicija. Ubrzanja su i bolja nego što smo očekivali, jedino u pogledu maksimalne brzine Sportage ne daje ono što obećava svojim sportskim izgledom. No održavati putnu brzinu na autocesti nije nikakav problem.

 

Testirani Sportage oduševljava potrošnjom. U gradu smo trošili 6,2 l/100 km, a na otvorenoj cesti manje od 5,5 l/100 km, što je vrhunski rezultat za automobil težak gotovo 1,6 tona. Unutrašnjost oduševljava ponudom prostora, kako na stražnjoj klupi tako i u prtljažniku koji može primiti 503 litre ili 1492 litre s preklopljenim sjedalima. Oduševljava i dizajn, kojem se ne može ništa zamjeriti. Sve je oku ugodno, a istovremeno ergonomično i praktično. Kvaliteta materijala je na najvišoj razini, u tom pogledu se Sportage izdiže u sam vrh klase.

 

Vozne osobine su vrlo dobra mješavina udobnosti i dinamičkih svojstava. Ako želite, možete se voziti agresivno kroz zavoje i Sportage će sve obaviti fluidno bez previše naginjanja. Poželite li pak nježniju komfornu vožnju, Sportage će se vrlo dobro prilagoditi svakoj podlozi, pa i onoj vrlo lošoj. Za žestoke terenske izlete ovaj automobil nije namijenjen jer nema pogon na sve kotače, a veća udaljenost od podloge bit će od koristi pri povremenim silascima s asfalta, ali i parkiranju na visoke rubnike. Cijena od 243.315 kuna s obzirom na vrhunsku opremu nije pretjerana, no nije niti posebno niska. Sportage je i dalje povoljan u odnosu na većinu konkurencije, no nije više “korejski” jeftin.


Za gledanje originalnog, skeniranog članka, molimo, kliknite ovdje.

Test: Kia Rio 1.25 CVVT Vision - konkurent najvećima autonet.hr, 21.11.2016.

$
0
0

Simpatični Rio treće generacije polako odlazi u povijest. Naime, na ovogodišnjem je međunarodnom salonu automobila u Parizu korejska marka predstavila novu generaciju tog megapopularnog modela, dok testirani automobil pripada osvježenoj (facelift) ediciji prikazanoj također na pariškom salonu, pred dvije godine.

No, (još uvijek) aktualni Rio kao da ništa nije izgubio na svojoj privlačnosti čemu je možda i najbolji dokaz činjenica da je facelift donio tek minimalne izmjene vanjštine i (još manje) u interijeru. U uvodnom dijelu spomenimo još i kako je treća generacija Kie Rio javnosti predstavljena na ženevskom salonu 2011, a na hrvatsko je tržište stigla sredinom listopada iste godine.
Zastupnik za hrvatsko tržište, tvrtka Kia Motors Adria Group, nudi ukupno osam izvedbi Kie Rio. One su podijeljene na modele s trojim i petorim vratima, a pokreću ih benzinski motor 1,25 CVVT (84 KS) te dizelski 1.4 CRDi (90 KS). Paketa opreme su tri (Fun, Urban i Vision), a priču o ponudi na našem tržištu zaokružuju 5-stupanjski ručni mjenjač (benz. izvedbe), odn. 6-stupanjski ručni (CRDi).

Cijene Kie Rio kreću od 90.990 kn koliko stoji Rio (3v) 1,25 CVVT EX Fun, a završavaju na iznosu od 113.990 kn koliko je potrebno izdvojiti za Rio (5v) 1.4 CRDi EX Urban. Testirani je paket opreme (Vision) jedini koji uz Rio donosi Kijin Start & Stop sustav ISG.

Ne zaboravimo: Kia Rio je 2012. osvojila najprestižniju nagradu za automobil godine na našem tržištu - HR auto.

Dizajn, ergonomija, unutrašnjost
Ako samo ime Petera Schreyera nije dovoljno jamstvo uspješnog dizajna, onda se povlačimo iz bilo kakve rasprave o izgledu Kijinih automobila. Naime, činjenica jest da je pod vodstvom tog legendarnog majstora oblikovanja korejska marka na tržišta izbacila nekoliko automobila koji nikoga ne ostavljaju ravnodušnim. A, u tu se priču savršeno uklapa i Rio treće generacije koji je pred nešto više od dvije godine prošao kroz tek minimalne promjene. Uostalom, više mu nije niti trebalo.

Nov izgled prednjeg i stražnjeg branika, minimalno izmijenjena maska hladnjaka te nov oblik kućišta prednjih svjetala za maglu uglavnom završavaju popis vanjskih izmjena. U unutrašnjosti novosti ima još manje, osim određenih promjena na prednjoj armaturi (nov izgled audio uređaja) te izmijenjenih detalja na upravljaču i glavnim instrumentima. Konačno, facelift je donio i dopunjenu paletu naplataka, boja karoserije te dezena za sjedala. Je li trebalo više? Uvjereni smo da nije.

Ovaj privlačni gradski mališan, svoju uspješnu estetsku priču nastavlja i u interijeru koji je doista moderno i privlačno oblikovan. Dakako, izbor materijala pokazuje da je tu ipak riječ o jeftinijem automobilu iz B segmenta, no Riu to zapravo i ne smeta.

Ergonomija vozačkog okruženja je zadovoljavajuća, a jednako takva je i ponuda prostora te će na stražnjoj klupi svoj komfor lako moći pronaći odrasle osobe, barem na kraćim i Riu prvenstveno namijenjenim gradskim relacijama. Spomenimo i to da ovaj adut Kije raspolaže s prtljažnikom osnovnog obujma od 288 dm3 što je, preklapanjem naslona stražnjih sjedala, moguće proširiti do ukupno 923 litara.

Serijska i dodatna oprema

Testirana je Kia Rio bila opremljena najbogatijim paketom dostupnim uz ovaj automobil. Zapravo, s paketom opreme EX Vision trenutno je dostupan isključivo Rio s petorim vratima i benzinskim motorom 1.25 CVVT snage od 84 KS te ISG sustavom. Popis opreme ovog paketa je itekako solidan, a ono gdje bi testirani Rio mogao izgledati "siromašnijim" od izravnih konkurenata manje je pitanje samog paketa, a više smjene generacija u B segmentu. Uostalom, novi Rio stiže uskoro.

Od značajnijih detalja serijske opreme paketa EX Vision (testirani automobil nije imao dodatne opreme) izvojit ćemo sljedeće: ESP sustav, sustav za nadzor pritiska u pneumaticima, šest zračnih jastuka, dva Isofix priključka te prednja i stražnja svjetla za maglu (osim prednjih svjetala za maglu, sva navedena sigurnosna oprema serijski se isporučuje od početnog paketa opreme).

Potom, tu su i detalji koji unaprjeđuju udobnost, praktičnost i ugodnost vožnje poput automatskog 1-zonskog klima uređaja, tempomata, putnog računala, višenamjenskog obruča upravljača, senzora za kišu i svjetala s odgodom gašenja, audio sustava s AUX i USB priključkom te Bluetooth podrškom za mob. telefon i audio streaming...

Popis značajnijih detalja serijske opreme završit ćemo lijevanim 16-colnim naplacima, stražnjim senzorima za pomoć pri parkiranju, električno preklopivim vanjskim retrovizorima (preklapanje ipak nije automatsko, npr. pri isključivanju motora), a tu su i dodatno zatamnjena stražnja stakla, podešavanje visine sjedala vozača, četiri elektropodizača prozora (samo je vozački automatski), progresivni servoupravljač, komplet za popravak pneumatika (uz sve pakete opreme), ukrasni detalji na karoseriji itd.

Motor i prijenos
Ako je motor malenog obujma i skromne snage idealno rješenje za grad, onda je testirani Rio 1.25 CVVT upravo postao ponajboljim automobilom za tu namjenu. Uz 84 KS najveće snage (pri 6000 o/min) testirani se pogonski stroj može pohvaliti vrlo tihim radom, a uparen je s ručnim 5-stupanjskim mjenjačem zadovoljavajućih hodova ručice. Sve zajedno predstavlja sasvim uspješnu kombinaciju u gradskoj vožnji.
 

Za upravljačem
Premda itekako zaziremo od podjela automobila na "muške" i "ženske" pa čak i od same ideje da su neki modeli namijenjeni upravo određenom spolu, činjenicom jest kako Rio mnogim svojim osobinama podilazi upravo pripadnicama nježnijeg spola. Uz već spomenut ljepuškasti izgled, tom će dojmu svakako doprinijeti i činjenica da je sve s čime vozač(ica) mora doći u kontakt napravljeno itekako "mekano". I doista, papučica spojke pruža minimalni otpor, slično je s papučicom kočnice, servoojačanjem upravljača itd. Čak su i prekidači i svi "gumbi" pomalo nespretni za korištenje tijekom vožnje jer pružaju minimalni otpor.

No, Rio je okretan mali automobil koji se izvrsno snalazi u gradskoj vrevi, jednako kao što je i parkiranje njime doista najjednostavniji posao na svijetu (pogotovo uz stražnje senzore). Dakako, spomenuti nam pogonski stroj neće pružiti neke posebne performanse, no za gradsku je vožnju svojom snagom sasvim primjeren.

Podvozje testiranog Ria uspješno ispunjava svoju temeljnu zadaću, a to je dakako, udobnost. Uz nešto osjetnije naginjanje karoserije ili povremeno malo izraženo podupravljanje, možemo zaključiti kako je ovaj simpatični automobil doista ugodan u vožnji. No, odlučite li češće putovati, tada ipak preporučamo neki od većih modela iz ionako bogate palete ove korejske marke.
I na kraju...

Rio je, posebno u ovom prilikom testiranoj izvedbi koja je solidno opremljena, čak i nakon toliko godina položio ispit gradske zrelosti s visokom ocjenom. Ovaj simpatičan i ugodan mali automobil predstavlja pravo osvježenje u odnosu na mainstream modele iz B segmenta čemu je dokaz i neskromna popularnost koju je stekao od svog prvog predstavljanja. Poučeni tim iskustvom, ali i uz snažan argument najduljeg tvorničkog jamstva, s uzbuđenjem očekujemo skorašnji dolazak nove generacije. Ipak, Rio IV će imati mnogo toga za dokazati želi li biti bolji od (još uvijek) aktualne generacije.

 

Isprobajte Rija na test vožnji i uvjerite se u Kia kvalitet!

 

Za gledanje originalnog članka, molimo, kliknite OVDJE

Test: Kia Sportage 1.7 CRDi EX Fresh http://automotosvijet.com, 7. decembar 2016.

$
0
0

 

Kada su bile najave da Kia pravi novi Sportage, nisam baš bio oduševljen. Tadašnja, ta prethodna, treća generacija Sportagea imala je taj neki izgled, prepoznatljiv, uredan i sa pokojom crtom robustan, da sam mislio da se teško može šta nabolje promijeniti. Pa ako hoćete i sama unutrašnjost je bila nešto drugačije, nešto na što i nismo navikli, kod drugih, ali i kod Kijinih drugih modela. Ona podignutija ručica mjenjača, minimalizirana instrument tabla, a opet sa svime, pa ona prednja konzola, uredna i stepenasta, sve je to nešto što je baš karakterisalo taj automobil. I mislim da sam na ovom portalu to i napisao par puta, nešto u stilu “čemu mijenjati izgled, nije li bolje malo onaj postojeći nadograditi”, skoro pa da sam mislio da me neko tamo čuje pa kao da molim "ne dirajte ništa".

A onda su došle prve fotke, koje me nisu oduševile. Malo iza dolazi poziv na bh premijeru, negdje na Jahorini. Takvi pozivi su jako rijeti na adresi ovog portala, problem je jer kažemo što mislimo. A i ako dođu, obično ja to sve fino ignorišem, ali se i zahvalim i uredno objavim saopštenje o događaju. Ako ga dobijem!
U ovom slučaju sam bio jako radoznao, a na Jahorini je svakako tada bio snijeg, a ja volim snijeg. Onako razmišljam, pa hajde, nemam pametnijeg posla, što se ne bih provozao. I tako uzmem Sportage Mk3 i skoknem ja do Hotela Pino na Jahorini gdje se održava spomenuta premijera. Odmah da napomenem, ovaj Mk3 koji sam vozio do gore nije vlasništvo nekog lokalnog dilera, niti ima ikakve veze sa predstavnikom brenda na ovom tržištu. To je čisto radi mene, radi boljeg poređenja Mk3 i Mk4! Da uporedim vani i unutra. Da provozam.

I nisam! Mislim nisam provozao niti sam uporedio iznutra išta. Razlog je to sve zbog čega i ne idem na te prezentacije. One su takve, udaljavam se od teme, no neka znate, da neke redakcije, hm, redakcije, ako se mogu nazvati redakcijama, dođu kao nekadašnja istočnonjemačka ekipa za bob, sa dvije tri posade. Onda se dešava to da većina prvo napadne kese sa press materijalima nadajući se poklončiću unutra, pa onda se razgrabe automobili prije nego neko drugi sjedne i skine jaknu sa sebe. Zatim slijedi free ručak! Bezveze. Nisam niti sjeo u automobil, jer mi je muka od kompletne te atmosfere, ali ipak sam i pozitivno iznenađen. Jest, i Hotelom sam iznenađen, pozitivno, ali ovdje je automobil teme, iznenađen sam izgledom! Napadao sam ga kada sam vidio prve fotografije. Ipak uživo je to kud i kamo elegantnije, tako da mi treća generacije više nije djelovala nepromjenjiva, ili da je mijenja ti je nekakav grijeh. Doduše, kod dizajna ovdje je vladao potpuno drugačiji pristup. I ovaj novi je kudikamo lijep, ali i elegantan, nema crta robusnosti koje su mi se sviđaje kod mk3, i mogu reći da je uz još jedan SUV u ovom segmentu, a neću spominjati koji je, ovo njemu rame uz rame po izgledu u pozitivnom smislu. Baš pogodak. Pravi pogodak. I opet, ovo je stvar ukusa, ali želim da kažem ne sudite po fotografijama ako vam "to nije to". Pogledajte uživo. A ne znam ni otkud mi pravo da sumnjam u pero gospodina Schreyera koji je Kiu preporodio. Da, on je preporodio, jer su im automobili sada i te kako primijećeni na cestama.

A onda, poziv na test, da odaberem termin koji mi odgovara. Ma ko će birati termin, hoću što prije. Kada volite automobile, onda je to tako. I novi Sportage je preuzet.

Već sam pisao o izgledu, a sada sam ga mogao parkirati pred kuću, sjesti na klupe i posmatrati detaljno i polagano, bez ometanja. Ove nove linije su zaista elegantne. Kada bih zamišljao SUV ovog segmenta, ma istina je da bih nekoliko centimetara umanjio Porscheov Macan, ali to je liga iznad. Ako ćemo se spustiti duboko u realnost, onda ne znam šta bih tražio da bude ljepše od ovoga u ovom rangu. Po izgledu! Ima tu još konkurenata. Uzmimo za primjer ix35 koji dolazi iz Kijine sestrinske kuće, Hyundaija, nekada sam napisao u testu da nisam siguran da će te linije biti dopadljive i za koju godinu, iako su u tom momentu bile drugačije, ili što moja ljepša polovina reče tada “baš je neobičan”. Tada je bio radi toga i jako privlačan. No kada ga gledam danas, nije mi jasno da ga neko može nazvati lijepim, elegantnim, urednim. Surovo ću se izraziti, po onome što danas izlazi iz pogona raznih proizvođača, ix35 ne sliči ama baš ni na šta. Niti ima početak, niti sredinu, niti kraj kada je dizajn u pitanju. Kao da ga je neko ko nije "sav svoj" crtao nogom. Eto rekoh, sad pljujte po meni koliko god hoćete. Moje mišljenje i to je to, imam pravo na to, a i svi vi koji ovo čitate na svoje mišljenje.

Prednji kraj kod novog Sportagea je najradikalniji, kada je dizajn u pitanju. Najveća promjena. Mnogima se ne dopada, meni se itekako dopada. Hauba je sa svojim oštrim linijama po gornjoj površini očito imala uzor, dobar uzor. Prednja svjetla su podignutija, ali su se razvukla i bokovima, pa su se stopila sa tijelom automobila. Vjerovatno bih onaj zadji dio u gornjem dijelu izveo drugačije, možda bih izbjegao spojler i sve riješio nešto tupljim nagibom zadnjeg stakla, koje bi u gornjem dijelu bilo savijeno, i tako ušlo u liniju krova. Ipak, treba biti realan, da sam ja autoritativan u dizajnu sad bih sjedio negdje za Wacomovim uređajem CINTIC 27QHD, i crtao za kakvu automobilsku kuću, i usput se svađao sa kolegama inžinjerima koji bi mi tvrdili da se nešto ne može napraviti, a ja tvrdoglav, kakav jesam, kao mutav tvrdio da može. 

Kako god, možda da su izbjegli one oštre linije koje oblikuju blatobrane oko točkova, možda bi sve bilo još ljepše jer bi se uklapalo u koncept. Bit će facelifting, ko zna šta on nosi!

A unutra?

Prvo što sam primijetio kada sam sjeo i okrenuo se oko sebe jest prostor. Ispred zadnje klupe ima dosta više prostora nego u prethodne generacije. I to je činjenica za koju ne treba metar, niti pogled na skicu automobila sa kotama unutrašnjih dimenzija. Ali ipak, šta bi metar rekao? Rekao bi da je međuosovinski razmak porastao za 30 mm. I opet ovaj prostor ispred zadnje klupe je veći od tog povećanja u odnosu na prethodnika.
I to nije sve, jer unutrašnjost je potpuno izmijenjena. Nema ništa kao na prethodnoj generaciji. Bolje? Možda! Vjerovatno! Savremenije? Definitivno! Urednije? Dakako! Volim kada je volan prečnika oko 36 cm, volim i kada je LCD na prednjoj konzoli podignut, kada nije ispod otvora za ventilaciju, u ovom slučaju je u istoj ravni sa njim, bolje i to nego da je ispod, pa da se mora skretati pogled sa puta da bi vidjeli ono što je na ekranu.

Neko će naći zamjerku tipa "puno plastike". U koga nije?? Šta je u drugih? Orahovina i koža krava sa Bjelašnice ili ovaca iz Hercegovine? Nije. Možda su u Kiji odabrali pogrešan reljef za ovu plastiku, ali nije takva kako se sa fotografija čini. Nije ova što pokriva prednju konzolu i instrumente onakva da lupate po njoj kao po bubnju. Mehka je, nije to loše. Zato kažem svaki put, fotografija je jedno, uživo drugo. Video je nešto između, otuda sam i zadržao objavu videa i kod ovog testa.

Ovaj, kao i prethodnik ima zaista dovoljno prostora za odlaganje kojekakvih sitnica. U nekim automobilima ne znamo ni gdje sa mobilnim telefonom, kamoli sa drugim budalaštinama koje smatramo neophodnim da bi živjeli. Tu je i navigacija, na 7-inčnom ekranu. Hajde da napomenem šta to dolai u osnovnom paketu opreme, a što je zaista značajno. uz sve druge zračne jastuke, dolaze i zračne zavjese. Dalje, tu je HAC, ili sistem za pomoć kod kretanja vozila na uzbrdici. Kasnije ću napisati kako radi. Onda, dolazi i DBC što je sistem za automatsko kočenje pri vožnji nizbrdicama. Sa sljedećim sistemom se zaista mogu pohvaliti, a skraćeno ga zovu ISA, a to je sistem za upravljanje stabilnošću prikolicom! Ima tu toliko toga u osnovnoj opremi da se čovjek pita šta nam još treba. Testni automobil je bio opremljem paketom opreme koji je četvrti po redu.

Instrument tabla je pregledna, dva velika okrugla pokazivača (brzinomjer i obrtomjer) i mali displej između na kojem birate šta da prikazuje. A šta može prikazivati pogledajte na video snimku koji je dio ovog članka. Tu se i podešava mnoštvo opcija kod ovog automobila. Uredno. Ja bih volio da su ova dva okrugla pokazivača bliže jedan drugom. No nije nepregledno, jedno su nečije lične preferencije, a drugo preferencije i potrebe većine. 

Vrata se široko otvaraju, a kada je mrak, pristup vozilu je osvijetljen, pa nećete ugaziti u blato, lokvu, ...

Klima uređaj, dvozonski, ima i ionizator zraka, a kako on djeluje na zdravlje potražite na internet pretraživačima. Naći ćete da ga je korisno i poželjno imati i u kući, kamoli u automobilu!

A evo i kako je to na zadnjoj klupi. Očito je i sa fotografija da ima jako puno prostora. I kada je ova fotka u pitanju imajte u vidu da su prednja sjedišta namještena za osobe visine 1,95 m (vozačko) i 1,90 m (suvozačko).

Nažalost testni model, hm, nažalost, možda sam pogriješio. Kako god, ovo nije bio model sa pogonom na sve točkove, pa ne mogu ocijeniti ima li kakvog napretka u mehanizmu za upravljanje. Kod prethodne generacije volan je, ne znam kako bih to rekao, sa malo previše pomoći servo uređaja. Volio bih osjetiti novi Sportage AWD model! Kod ovog sa dva pogonska može se reći da se vozi kao prethodnik, jako lijepo, a čak mi je i upravljiviji u zavojima. Kod one turističke vožnje, sve to ide uredno, glatko, bez napora na dugim putovanjima (imao sam podršku za lumbalni dio u sjedištu). Neko će pitati šta je sa sportskom vožnjom? Ovo je SUV, kakvu sportku vožnju očekujete od SUV-a od 1,5 tone mase sa 115 KS? Ali ipak, čini mi se upravljiviji i stabilniji. No da ne pametujem, sada ću uporediti svoje mišljenje sa nekim kompetentnijim ko automobil dobije sedmicama, mjesecima, pa i godinam ana test. Dakle, sada je pauza u tipkanju, idem na google da vidim šta drugi kažu....................... 

Našao sam. Još impresivnija tvrdnja koju piše, niko drugi do sam Top Gear.

Citiram :
“Body control is impressive enough that a couple of quick laps of the GP circuit didn’t turn into a tyre-howling mess and yet out on the roads and Autobahns leading to and from Frankfurt airport, the Kia proved to have a very comfortable ride. The brakes are impressive in terms of bite and pedal feel, while the two engines and transmissions we tried were excellent.”

Ja ovdje nemam šta dodati!

Možete pitati za elastičnost motora (1.7 litarski sa 115-116 KS) npr. A i ne morate, ako pogledate specifikacije uočit ćete da je najveći obrtni moment dostupan već od 1.250 obrtaja radilice motora u minuti! Kod Volkswagenovih TDI motora je oko 1.750 čini mi se (provjerite). Dakle za 500 obrtaja motora manje imate najveći obrtni moment 1.7 litarskog 115 KS jakog motora. Prosječna potrošnja je bila veća nego kod prethodnika sa istim motorom, možda je do mene, malo se više vozilo po urbanim područjima, a brojem to je iznosilo 7,3 litra na 100 pređenih kilometara. Kia u svojoj deklaraciji navodi niže vrijednosti, no one su posljedica propisa nametnutih od EU i jasnih procedura kako se mjeri potrošnja, a one su daleko od onoga što odgovara stvarnosti. Nemojte kriviti proizvođače ako se njihove vrijednosti ne slažu sa stvarnosti. Nisu oni krivi za to. Niko od njih! Dakle, SUV sa 115 KS i potrošnja dizela do 7,5 litara, ne bi se moglo nazvati neprihvatljivim. Mislim da se to može smanjiti, i to na način da se vodi računa o vožnji, i iskoristi to bogatstvo momenta u području niskih obrtaja. Ja nisam. Zašto bih!  

Mjenjač! Desetke puta sam napisao da Kia ima možda mjenjač sa najboljim mehanizmom za promjenu brzina kada su u pitanju proizvođači koji prave automobile velikoserijski ili masovno. I ovdje ostajem pri toj tvrdnji. Odličan je. 

Automobil je, kako rekoh, bio opremljen sa četvrtim po redu paketom opreme, zovu ga "EX Fresh", a to znači i da je automobil imao i LKAS što je skraćenica za sistem za zadržavanje vozila unutar kolovozne trake. Dakle ne samo za upozorenje nego i za zadržavanje. Ovo znači da će sistem djelovati i na volan i zakrenuti točkove ukoliko zaključi da ste napustili automobilom svoju traku. Ovo se može desiti ako ste dekoncetrisani ili nemate snage za dovoljno koncetracije, sklapaju se oči, ili ako gledate kakav “objekat” pored puta, ako … ko zna kakvi sve razlozi mogu biti. Probao sam ovo i po kišnom vremenu, pa i tada funkcioniše, iako su linije slabije vidljive kameri zbog odbljeska svjetla od mokre površine.

Pored nabrojanih sistema, tu je i sistem za povećanje sile kočenja ukoliko se registruje potreba za naglim zaustavljanjem (već u osnovnom paketu), onda elektronska raspodjela sile kočenja. Ostao sam dužan pojasniti sistem za kretanje na uzbrdici, tačnije za pomoć pri takvom kretanju. Ovo je prvenstveno za dame, a radi tako što na par sekundi automobil drži nepokretnim i ako je automobil na uzbrdici i skinuto stopalo sa pedale kočnice, kako bi se ostavilo dovoljno vremena da se pritisne pedala akceleratora (gasa), i automobil krene naprijed bez vraćanja unazad. Onda tu su i tempomat, kožni volan i ručica mjenjača, limitator brzine, pomoć kamere za vožnju unazad, unutrašnji retrovizor se sam zatamni ako registruje svjetla iza vozila koja smetaju, navigacija ima besplatno ažuriranje za karte u periodu trajanja garancije (7 godina). Unutra su i priključci USB za punjenje mobilnih uređaja, ali i 12 Voltne utičnice, i to dvije naprijed i jedna ispred zadnje klupe. Dovoljne za punjenje i laptopa uz odgovarajuće invertere. Stakla imaju električne podizače, a tu je i sistem za zaštitu od uklještenja kod istih. …. 

I Kia se slaže da ovo nije off-road vozilo, ali je ipak koristan po makadamu, van asfalta. Prethodnu generaciju sam probao i u varijanti sa dva i sa svim točkovima kao pogonskim, a prohodnost van asfalta je kod ovog sa svim pogonskim točkovima je nemjerljivo veća. Sa ovim, vodeći se tim iskustvom, nisam ni pokušavao ono što sam sa prethodnom generacijom i dva pogonska točka. Znate kuda vozite, valjda svi znamo, i svako treba sebi odgovoriti trebaju li mu dva ili četiri pogonska na automobilu. Mislim na automobil iz ovog ili ovakvog segmenta!

Prtljažnik je ogroman, do poklopca bez sklapanja zadnje klupe na raspolaganju je skoro pa pola kubika prostora (tačnije 491 kubni decimetar ili litar, kako vam je draže). Kao što na videu i fotkama možete vidjeti, takvog je oblika da se može praktično svaki litar iskoristiti, a ispod podnice ima ogroman prostor za sitnice koje bi se premještale po prtljažniku  prolazeći kroz zavoje. Plus za udobnost ide i za samu buku motora. Kao da su dodatno radi i na izolaciji od buke, pa je i pri vožnji na autoputevima buka je na niskom nivou, po vožnji autoputem se može potpuno normalno razgovarati pri malo većim brzinama od ograničenja. Neko će vjerovatno naći zamjerku, što nisu i one bočne strane tapacirane. Može, ja gledam pozitivnu stranu, lakše se čiste. 

A Kia ima i centar za razvoj i istraživanje i pored staze u Nurburgring, pa na licu mjesta mogu isprobati sve što im padne napamet. Svaki iole ozbiljniji proizvođač bi trebao imati tako lociran centar za istraživanje i razvoj, ili kakvo “istureno komandno mjesto” tako locirano od istog odjela. Kod Kije to nije nešto privremeno, radi se o stalnom centru. Kako god, ne možete pored Louvra imati Centar za razvoj i očekivati da imate dobre rezultate.

I šta na kraju reći. Ništa, sem napomenuti da je kraj godine kada su automobili najjeftiniji i kada oni neracionalni čekaju januar da kupe automobil koji će kod preprodaje biti kao “godinu noviji”. Koliko je to glupo pokazuju oni praktičniji koji kažu kupili su automobil pravljen i decembru neke godine, smatrajući ga već automobilom koji spada u noviju godinu. I automobil kupujete da vas služi, ako vam se kupuje nešto za preprodaju, kupujte umjetničke slike, automobile koji se više ne proizvode, satove, … Ako razmišljate o vozilu iz ovog segmenta, ovaj model morate uključiti u najuži izbor, jer je praktičan, komotan, ugodan za voziti. Ozbiljan sam! 

I da, da napomenem, nerelevantno možda za sam test, ali relevantno za formiranje mišljenja o automobilu. Kia ima običaj zovnuti novinare najboljih redakcija (jasno, nema niko iz bivše SFRJ) da provozaju nove modele u fazi prototipa, dakle neposredno prije početka proizvodnje. Tako ih mudro dovedu u situaciju da samo mogu uticati na to šta promijeniti na automobilu, prije nego poče proizvodnja na tržište. Kia je to uradila i sa Sportageom o kojem čitate! 

 Nedžad GREBOVIĆ, dipl.ing.maš.

 .......................................
Proizvodnja u Slovačkoj

Novi Sportage, kao i modeli cee'd i Venga, proizvode u slovačkom gradu Žilina. Vrlo popularni kompaktni sportski terenac iz Žiline je posebno ispostavljen očima javnosti zbog nedavnog 1. mjesta u istraživanju pouzdanosti čuvene kompanije J.D. Power za 2016.  a u testu izdržljivosti njemačke revije Auto Motor und Sport (100.000 km) imao je ‘nula kvarova’. U testu izdržljivosti (100.000 km) čuvenog Auto Bilda Sportage je zauzeo 1. mjesto na rang-listi svih vozila koje su ikada testirali.

Sportage čini dvije trećine proizvodnje u Žilini

Četvrta generacija Kia Sportaga brzo je nastavila tamo gdje je stao uspješni prethodnik. Sadašnja verzija najprodavanijeg sportskog terenca je najpopularnije vozilo iz te slovačke fabrike, jer predstavlja čak 64% ukupne proizvodnje i trećinu Kijine ovogodišnje prodaje u Evropi.
Porodica cee’d (hatchback, karavan i kupe) predstavlja 28%, dok jednovolumen Venga čini preostalih 8% polugodišnje proizvodnje. Vozila, koja proizvode u Žilini čine 59% Kijine prodaje u Evropi u ovoj godini. Najznačajnija tržišta za Kijinu jedinu fabriku u Evropi su Velika Britanija (15%), Njemačka (9%), Španija (8%) i Italija (8%).

Isprobajte Sportaga na test vožnji i uvjerite se u Kia kvalitet!

Za gledanje originalnog, članka, molimo, kliknite OVDJE!

Test: Kia cee'd 1.6 CRDi Vision Pro autoblog.marintomas.com (03.01.2017)

$
0
0

Tko se sjeća Ponyja još? Ti za groš, tri za groš… S tim plastičnim, konfekcijski dizajniranim, ali i bogato opremljenim i, kako će se kasnije pokazati, maltene neuništivim modelom su se Koreanci pojavili na našem cestama početkom 90-ih. Prošlo je od tada više od 25 godina, a Koreanci nisu u tih četvrt stoljeća sjedili skrštenih ruku. Ne samo da su postali ključni igrač na svjetskoj automobilskoj sceni, već je danas koncern KIA-Hyundai peti najveći proizvođač automobila na svijetu. A kako su to uspjeli je zbilja impresivno.

Čitao sam nedavno intervju sa slavnim Bobom Lutzom – velikom facom u GM-u i dugogodišnjim šefom Chryslera (zaslužnim, između ostalog, i za Dodge Viper) – koji je vodio General Motors u doba kada je GM preuzimao Daewoo. U usporedbi s Japancima koji su prošli sličnu transformaciju u automobilskoj industriji, Lutz veli da su Koreanci uvijek bili otvoreniji i puno manje štitili domaće tržište od Japanaca i time se brže suočili s konkurencijom i surovom realnošću tržišta. Također, bili su otvoreni za strane investicije i puno prilagodljiviji potrebama globalnog tržišta. Za razliku od japanskih direktora, priča Lutz, koji bi se znali zaplesti u povijest, tradiciju i navodnu superiornost svoje kulture, korejski direktori su puno društveniji i iako hrabri i odvažni, znatno otvoreniji za nove ideje. Totalna suprotnost od, na međukompanijskim sastancima, hladnih i zatvorenih japanskih direktora koji su malo govorili i malo postizali. Koreanci nisu toliko zakačeni za svoju kulturu – oni jednostavno angažiraju najbolje, bilo to iz Koreje ili ne. To je njihova snaga. I tako je danas, četvrt stoljeća od kultnog Ponyja, koreanski adut u istom automobilskom razredu, KIA cee’d, automobil koji ne samo da je tehnološki al pari s europskom i japanskom konkurencijom, nego mnoge i nadmašuje.

Tako je u cee’du koji sam testirao, opremljenim bogatim High Ex Vision paketom opreme, ugrađen navigacijski sustav s 7-inčnim zaslonom i kamerom za vožnju natrag, unutarnji retrovizor s automatskim zatamnjivanjem, dvozonski klima-uređaj s odmrzavanjem metlica prednjih brisača, pomoć pri kretanju na uzbrdici, LED dnevna svjetla i svjetla za osvjetljavanje zavoja, tempomat, ESP i sl. I sve radi bez greške, jednako, ako ne i bolje od suparnika u ovoj izrazito konkurentnoj klasi automobila. Pritom je uz upravljač, ručicu mjenjača i ručne kočnice presvučene kožom u cee’du vrlo ugodno boraviti, a prostora na prednjim sjedalima ima više nego dovoljno i za nadprosječno visoke.

Cee’d je naime, jedan od najvećih automobil u klasi pa ne čudi da je i straga, na izdašno podstavljenoj stražnjoj klupi, vrlo komforno što znači da se u ovom kompaktu i petoro odraslih može prevesti bez puno kompromisa. Pritom je i prtljažnik s 380 litara sasvim korektan, a preklapanjem stražnje klupe (standardno u omjeru 60:40) može se povećati na 1318 litara. U ovom paketu opreme dolazi i Flex Steer što znači da je moguće podešavati tvrdoću upravljača u tri stupnja: Normal, Comfort i Sport. Riječ je tek u stupnjevima servo olakšanja tako se na osjećaju (odnosno izostanku istog) za to što se događa pod prednjim kotačima ništa ne mijenja. No upravljač je u svakom trenutku precizan i prilično izravan.

To vrijedi i za ručicu mjenjača mada je ona postavljena malo previše desno od vozača na što se treba naviknuti. No samo njeno funkcioniranje je bez zamjerki. Ono što prilično određuje karakter automobila su dugačko proračunati stupnjevi prijenosa u samom mjenjaču. Naime, pod poklopcem motora radi KIA-in 1.6-litreni turbodizelaš s common-railom i turbom promjenjive geometrije i to u snažnijoj inačici pa je mjenjač prilagođen što nižoj potrošnji goriva. To znači da su stupnjevi vrlo dugački, a koliko dugačko možda najbolje govori podatak da se pri brzini od 130 km/h u šestom stupnju na autocesti motor vrti tek nešto iznad 2000 o/min! Šesti stupanj toliko je dugačak da je upotrebljiv tek iznad 80 km/h što znači da ćete ga u gradu vrlo rijetko ili nikako koristiti. Motor dobro podnosi ovako dugačke stupnjeve s obzirom da najveći okretni moment od 280 Nm razvija već pri 15000 o/min, no dugački mjenjač ipak diktira dinamiku vožnje.

Motoru ne smeta vožnja u niskim okretajima jer je vrlo elastičan, premda je glasniji i grublji u radu od recimo francuske konkurencije. S ovakvim pogonskim sklopom profitira potrošnja goriva pa sam se i u vrlo hladnim uvjetima (u minusu ili oko nule) po gradu bez problema vozio s manje od 7 l/100 km čemu tek donekle doprinosi i ugrađeni start/stop sustav jer on zbog hladnog vremena nije bio u punoj funkciji. Vožnja autocestom odnosi oko 6 litara, a otvorenom cestom se s lakoćom vozi ispod 5 l/100 km. Uz to, danas itekako važno, se s emisijom CO2 uspijeva progurati ispod granice od 100 g/km što znači da je u povoljnijem razredu trošarine.

A to za sobom povlači da je ovakav cee’d pažljiv prema vašem novčaniku i prilikom kupnje s obzirom da mu je, s najsnažnijim dizelašem i ovako bogatom opremom, ukupna cijena manja od 150.000 kuna. Što je vrlo konkurentno za auto koji – uz udoban ovjes, vrlo dobro ležanje na cesti i umjeren, ali moderan dizajn – zadovoljava baš sve kučice za jedan kompakt. A poseban melem oko srca svakog kupca svakako je sada već dobro ustoličena korejska reputacija izuzetno kvalitetnog i pouzdanog automobila koji se ne kvari, poduprta jedinstvenim jamstvom od čak sedam godina i 150.000 kilometara. Što je najduže tvorničko jamstvo ne samo na našem, nego i europskom tržištu.

Motor: dizelski/R4/1582 ccm, Snaga: 136 KS/280 Nm, Dimenzije: 431/178/147 cm, Najveća brzina: 189 km/h, Ubrzanje 0-100 km/h: 10,2 s, Tvornička potrošnja: 4 l/100 km, Cijena testnog modela: 148.110 kn

 

Isprobajte cee'da na test vožnji i uvjerite se u Kia kvalitet!


 
Za gledanje originalnog članka kliknite OVDJE!

 

 

Kia Stinger – Korejska poruka iz centra mode SAT+, 26. januar 2017.

$
0
0

Na prvom ovogodišnjem salonu automobila, koji se u januaru tradicionalno održava u Detroitu, Kija je svetu i Americi predstavila svoj sportski model Stinger. Nedugo zatim prikazala ga je i u Evropi, na specijalnoj svečanosti u Milanu, rezervisanoj za malobrojne, specijalizovane novinare. Ekskluzivnu priliku da se nađe među njima, kao jedina iz Srbije, imala je ekipa revije SAT Plus.
Svako ko pomisli da pored sportskog Stingera može da ostane hladnokrvan, jednostavno nema šanse. Već pri prvom susretu uživo njegova pojava izaziva svojevrsnu poplavu emocija, posle kojih odnos prema korejskoj kompaniji sigurno više neće biti isti. Uostalom to je bila i jedna od glavnih pokretačkih ideja dizajnera i konstruktora koji stoje iza projekta. Oni su jasno želeli da pokažu kako su sposobni da kreiraju i nešto što je mnogo više od jednostavnih, praktičnih porodičnih automobila.

 

U formi „fastbeka“
To „nešto više“ po pravilu znači naglašeni sportski stil, pa je Stinger odvažna sportska limuzina koja ne skriva nameru da „baci rukavicu“ dobro poznatim nemačkim i japanskim sportistima. Osim toga, ni mesto ove svojevrsne pretpremijere, Milano i njegov East End studio, uoči martovskog salona automobila u Ženevi, nije izabrano nimalo slučajno.
Ovaj italijanski grad je centar svetske mode, pa kao što modni dizajn ne bi mogao da postoji bez imena kakva su Prada, Guci ili Valentino, ni automobilski ne bi mogao bez dizajnerskih kuća poput Pininfarine, Bertonea i Italdizajna, čija su sedišta upravo na severu Italije. Dakle, Kija želi nešto važno da poruči svetu. Stinger dolazi u formi „fastbeka“, odnosno limuzine čija se linija krova postepeno spušta ka zadnjem kraju, a osnovna ideja je bila da ovaj model svakim svojim detaljem odiše životom, tačnije da simbolizuje kretanje, čak i kada stoji. Zato se čak može reći i da svojom formom nišani i Mercedes-Benzov CLS.
Napred je otvor za vazduh u sada već tradicionalnoj formi  koja je nazvana „tigrov nos“, a na poklopcu motori su otvori za vazduh da turbo može da „diše“, ali i kao potvrda sportske žestine kojom raspolaže. Nju naglašava i „mrgodan“ pogled, uski farovi, a snagu iskazuju i veliki točkovi koji omogućuju pogled na velike i crvene diskove Brembo kočnica. I zadnji deo je podjednako atraktivan, a originalne su svetlosne grupe i dve dvostruke izduvne cevi.

Samouverenost GT-a
I utisak o kabini je dobar, mada ona ne impresionira poput spoljašnjosti. Uredna je i jednostavna, bez posebnih originalnih elemenata. Čak je obruč upravljača potpuno okrugao, bez karakterističnog sportski ravnog donjeg dela. Osim toga, i tri velika ventilaciona otvora možda previše podsećajuna one koji se nalaze u Mercedes-Benzovim modelima. Ručica menjača donekle asocira na na one u Audijevim automobilima, ali što je važnije, iza nje je kružni prekidač za izbor jednog od pet predviđenih režima vožnje (engl. Drive mode Select). Sa druge strane, impresionira udobnost sedišta, kako spreda tako i pozadi, zbog čega kija ovaj model samouvereno pozicionira u GT, odnosno „grand turismo“ segment. Pohvale se kabini mogu uputiti i na visok nivo završne obrade koji je u velikoj meri po ugledu na premijum segment. Kada je u pitanju pogosnki sistem, kija se odlučila za pogon na zadnjim točkovima, što takođe dobro ilustruje namere korejskog proizvođača, kada Stinger tokom godine stigne u prodajne salone. U svakom slučaju, već posle prvog i kratkotrajnog susreta jasno je da će Stinger omogućiti da se automobili sa znakom Kije doživljavaju i kao prestižni modeli.

„Zaista živimo u veoma dinamičnom dobu: još se svetla reflektora salona automobila u Detroitu nisu ugasila, Stinger je stigao i u Evropu. Sa druge strane Stinger rečito govori i koliki je razvojni put Kija prešla za kratko vreme kao proizvođač automobila, pa je sada došla u poziciju da smelo izazove i tradicionalne evropske i japanske sportske limuzine.“ – Aleksandar Cvetković, član test-ekipe revije SAT Plusa.

Prijavite se na test vožnju i uverite se u Kia kvalitet!


Za gledanje originalnog testa, molimo da kliknete na donji pdf dokument!

Na licu mesta: Fabrika Kia Motors u Slovačkoj Novosti, 14.02.2017

$
0
0

Na istoj proizvodnoj liniji trenutno se pravi čak pet modela, a maksimalno može osam automobila. Pored Kije fabrika je sposobna da pravi i modele Hjundaija.

Fabrika koju je ekipa novosti nedavno posetila počela je sa radom još 2006. Godine. Izgrađen je kompleks na 223 hektara, a sama fabrika u kojoj se sklapaju automobili (pored nje je fabrika motora), zauzima površinu kao 18 fudbalskih igrališta. Korejski gigant je uložio 1,7 milijardi evra u ovu fabriku , a ove godine u planu je da se investira još 130 miliona u osavremenjavanje proizvodnje! Kapacitet fabrike je oko 300.000 vozila. Prve godine, kada je započeta proizvodnja sida (cee'd), 2006. prodato je 5.000 automobila, već sledeće, kada je počela i proizvodnja prve generacije Sportidža (Sportage) proizvedeno je 145.097 vozila, a naredne, 2008. 201.507 automobila. Usledila je krizna 2009. Kada je zabeležen pad proizvodnje, pa je sa proizvodnih traka sišlo „samo“ 150.020 vozila. Ali već 2010. Fabrika dodaje gas i proizvodi 225.505 automobila. Rast proizvodnje se nastavlja iz godine u godinu. Prvi milion vozila je proizveden je proizveden 2012. a dvomilioniti automobil je u Žilini napravljen 2015. godine.
Prošle godine je proizvedeno 339.500 automobila. Ove godine ta cifra će po svemu sudeći biti nadmašena. Za to će se postarati oko 3.800 radnika i 470 robota koji rade u tri smene (osim subotomo, nedeljom i državnim praznicima).

Fabrika je izuzetno moderna. Ipak, i pored obilja visoke tehnologije, sve je maksimalno prilagođeno radnicima, pa je radni ambijent veoma prijatan. Nemate osećaj teskobe, buka nije velika. Predviđeno je mnogo mesta za predah, okrepljenje zaposlenih i to u lepo uređenim prostorima oko proizvodnih linija.
Tu je i „trofejna sala“, prostor u kome su izloženi modeli koje proizvodi ova fabrika, ali i mnogobrojna priznanja, najprestižnije nagrade za kvalitet, vrhunsku tehnologiju, zaštitu životne sredine, pa i priznanje za „kompaniju koja najviše puni budžet slovačke“.

Obilazak fabrike je priča za sebe. Počevši od „preseraja“ u kome gigantske prese od 5.400 tona oblikuju vrhunski galvanizovani lim i šalju ga dalje na linije na kojima, zajedničkim radom roboti i vrhunski obučeni radnici, trenutno prave pet modela automobila (cee'd, pro_cee'd, cee'd swportswagon, Venga, Sportage) do finalne kontrolne linije, gde dominiraju  žene (senzitivnije su, lakše uočavaju eventualne greške) na kojima se, po ko zna koji put proverava da li je sve tip-top po veoma strogim Kijinim standardima kvaliteta.
Jedino mesto gde nas nisu pustili da zavirimo deo je fabrike u kojima se automobili farbaju. I to zato što je u tim odeljenjima svako zrno prašine „državni neprijatelj“, a uslovi su slični laboratorijskim, a kako i ne bi kad Kia na boju automobila daje garanciju od 12 godina.

Kada automobili siđu sa proizvodne trake pune se gorivom i kreće kratka probna vožnja na pisti u okviru fabričkog kompleksa dugoj tri i po kilometra.
Ako je i tu sve u redu, vozilo se ponovo pere, i sprema za isporuku u jednu od 95 zemalja sveta. Sa sedmogodišnjom garancijom.

Radnici sa kojima smo pričali ponosni su na to što rade u jednom od stuboa slovačke privrede. Zanimljivo je da na svaka dva sata „rotiraju“ radna mesta. Prosečne plate su im oko 1.300 evra (u Slovačkoj oko 900 evra), zadovoljni su uslovima rada, ali i činjenicom da da je fabrika iz Žiline, do sada uložila nekoliko desetina miliona evra u obnavljanje škola, vrtića, domova zdravlja, ... Ulaže se puno i u sport, i u kulturu.
I, naročito, na to da sa proizvodnih traka novi automobil silazi svakog minuta.

Prijavite se na test vožnju i uvjerite se u Kia kvalitet!


Za gledanje originalnog testa, molimo da kliknete na donji pdf dokument!

 

U posjeti fabrici Kije u Slovačkoj: Kontrola kvaliteta recept za uspjeh Vijesti, 07.03.2017

$
0
0

Žilina. Gradić od samo 85.000 stanovnika na sjeveru Slovačke, udaljen 200 kilometara od Bratislave. Kia Motors je ovdje 2006. godine otvorila fabriku automobila koja je za proteklih 10 godina postala jedno od najproduktivnijih postrojenja ove vrste u Evropi. U tom periodu ovdje je proizvedeno više od 2,5 miliona vozila i 3,8 miliona motora, a u fabrici i kod dobavljača otvoreno je više od 20.000 radnih mjesta.
Već od samog ulaska u fabriku osjeća se red, rad i disciplina, ali prije svega zadovoljstvo i ponos ljudi koji rade u ovim pogonima. U samoj fabrici je zaposleno 3.800 ljudi, ona se prostire na 220 kvadratnih hektara, a godišnja produkcija je oko 350.000 automobila.
Fabrika se sastoji od šest pogona. Proizvodnja počinje u pogonu za presovanje, zatim ide izrada karoserije i farbanje, a na kraju dolazi pogon za sklapanje vozila, koji je i najveći u fabrici,“ kaže Jozef Bače, PR kompanije Kia Motors Slovačka.

Ulazimo u prvi pogon u kome se presuju limovi za karoseriju, i odmah nam postaje jasno koliko je ovdje sve savršeno organizovano. Čistoća i red su gotovo na nivou apoteke. Ovdje se prave svi djelovi limarije od kojih se pravi karoserija vozila. Postoje dvije glavne trake za presovanje, a većina posla obavljaju roboti. Tu je i jedinstveni sistem kontrole, kao i automatizovano skladištenje pojedinih djelova. Ovi djelovi se isporučuju u naredni pogon u kome se proizvodi karoserija vozila. Ovdje se obavlja zavarivanje poda, bočnih djelova i krova automobila. Ovo je vrlo važan korak u kome ne smije da dođe do greške, pa je kompletan posao povjeren robotima, a sva mjerenja se obavljaju automatski. Osim kontrole na kompjuteru, ljudi u ovoj fazi procesa uopšte ne učestvuju, pa ovaj tunel u kome funkcioniše gomila robota
izgleda kao iz naučnofantastičnih filmova.

Sportski terenac “sportedž” je posljednjih godina izuzetna popularan, pa čini oko  dvije trećine proizvodnje ove fabrike. Ostatak ide na model “sid” (cee'd), a samo oko osam odsto udjela ima miniven “venga”. Kada se formiraju karoserije, odlaze na farbanje u posebni pogon. Ovo je vrlo osjetljiva faza procesa proizvodnje automobila, pa je higijena na izuzetno visokom nivou. Toliko visokom da se pazi da tamo ne zaluta ni zrnce prašine. Zato nam i nije dozvoljeno da uđemo u ovaj pogon.

Farbanje karoserije vrši potpunim uranjanjem i rotacijom unutar farbe. U procesu učestvuje 80  robota za farbanje i zaptivanje a tu su i visokostručni lakireri. Zatim automobili dolaze na instalaciju motora i ostalih priključnih djelova. Iz fabrike Kije u Žilini izađe dnevno 1.400 vozila, što je otprilike jedan auto u minuti. I konačno, ide faza proizvodnje koja je ključna za visoku pouzdanost vozila - završna kontrola. Kija je u proteklih nekoliko godina pokupila dosta prestižnih nagrada za kvalitet.

U čemu je tajna? “U suštini, tajna se krije u vrlo detaljnom procesu kontrole kvaliteta. Više od 10 odsto zaposlenih radi u ovom sektoru. Oni provjeravaju kvalitet nakon svake faze proizvodnje. Na primjer, odmah nakon izrade karoserije, kontrolišemo kvalitet varova i ukupnu preciznost”, kaže Jozef Bače.

I to nije sve. Prije nego što automobil dobije konačno odobrenje da napusti fabriku i uputi se prema kupcu, podvrgava se testiranju na različitim podlogama na tri i po kilometra dugoj testnoj stazi. Slijedi utovar na voz, a neki od sportedža koje smo ispratili na put će završiti i na crnogorskim drumovima.

Proizvode i šest tipova motora

Kia Motors je jedini proizvođač automobila u Slovačkoj koji proizvodi motore. U dva pogona se izrađuje  šest različitih vrsta agregata. U Žilini se proizvode benzinski motori zapremine 1,4 i 1,6 litara, kao i dizelaši od 1,4, 1,6, 1,7 i 2,0 litara. Prošle godine je isporučeno preko 600.000 motora, a dio njih se šalje i češki grad Nošovice, za ugradnju u modele sestrinskog brenda Hjundai.

Roboti obavljaju dosta posla, ali su ljudi ipak neophodni

Iako u fabrici ima dosta automatizovanih procesa, kao što su presovanje, zavarivanje ili montaža vjetrobranskih stakala, dosta posla moraju da obave ljudi. Na njihovim licima vrlo često igra osmijeh, što je znak da su radnici zadovoljni poslom. Kako i ne bi, kada imaju dobre uslove za rad. Prosječna plata im je 1.400 eura, a cijene u Slovačkoj su kao u Crnoj Gori. Kada smo ih upitali da li strahuju da će im posao preuzeti roboti odgovorili su odrečno ističući da “roboti ne mogu da urade sve, ljudi će uvijek biti neophodni”.

Prijavite se na test vožnju i uvjerite se u Kia kvalitet!


Za gledanje originalnog testa, molimo da kliknete na donji pdf dokument!

 

Aktuelno: Karneval u Riju Auto Bild, 17.03.2017

$
0
0

U garažu redakcije je stigao svež primerak automobila koji se tek pojavio. Vatreno crven je i zove se Rio. Rio. Kako njegovo ime odmah budi asocijacije. Na sambu, na ples, na muziku. Na karneval.

Nije nam trebalo dugo, pogledima smo se dogovorili! Startujemo mali trocilindrični motor, sat u automobilu pokazuje 3.30. Aktiviramo navigaciju i ukucavamo: Keln! Krećemo, upravo počinje naš „karneval u Riju“!

Dobra žurka uvek zavisi od dobre muzike. I glasne, bogami! Naš Rio to ima. Iznad je 7-inčni navigacioni ekran, koji više deluje kao pozamašni tablet i preko njega se kontroliše sve, u sredini su komande klima-uređaja, a sasvim  u dnu USB-priključak, na koji možete da povežete riznicu sa dobrim zvukom.

Sve štima dobro, ergonomski je dobro namešteno. U našem malom novom drugaru se dobro osećamo i raspoloženi smo i moramo da priznamo: prema Riju, aktuelni VW polo izgleda staro! Vreme je za osveženje...

Kia daje 7-godišnju garanciju pa, ako se nešto zaglavi, odosmo u servis, nema nikakvih problema! Već smo prešli 300 kilometara, a kao da smo tek pošli!

Ali primetili smo neke stvari koje moramo da naglasimo: kao prvo, Rio sa jednolitarskim turbo-motorom ide kao mali GTI! Kao drugo, deluje prilično snažno, dostiže 140 km/h pri 3.100 o./min., a osećaj na upravljaču i ogibljenje deluju kao da su iz automobila klase iznad.

Ah, da. Ponuda prostora ... Sa 325 litara osnovne zapremine i 980 litara kad se obore nasloni zadnje klupe, prtljažnik novog Rija nije najveći na svetu, ali je opet bolji od pomenutog „pola“ (280/952 litre).

Sa dužinom od 4,07 metara, u njega može da stane četvorica povelikih momaka pa, zašto da ne, možemo da kažemo da je Rio mali porodični automobil. Na kraju krajeva, od „golfa keca“ do „trojke“, svi ti automobili su manji od Rija, pa su mnogi putovali na more njima ...

Za kraj, da razjasnimo: pretvaranje evra u nemačke marke je glupo, ali pošto smo svašta čudno radili na ovom putu od 450 kilometara, zašto da ne uradimo i to. Naš Rio, sa navigacijom, kožom, 17-inčnim felnama ... košta u Nemačkoj 21.290 evra. U markama, to je čitavih 42.000! Novi Rio je baš dobar automobil, ali više nije jeftin.

 

Prijavite se na test vožnju i uvjerite se u Kia kvalitet!

Za gledanje originalnog testa, molimo da kliknete na donji pdf fajl:

 

 

Test: Kia Niro (HTV, Auto Market Magazin, 29.04.2017)

Viewing all 91 articles
Browse latest View live